banner851

banner614

KEŞİR GRUBU ADINA KONUŞTU

AK Parti Milletvekili Ayşe Keşir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesi üzerine AK Parti adına yaptığı konuşmasında 2002 yılında yüz 13,5 olan kız çocuklarının üniversiteleşme oranının yüzde 44,4'e yükseldiğini belirterek kadın istihdamının önemine dikkat çekti.

banner619
Siyaset 15.12.2017, 10:17 16.12.2017, 15:40
486

“İmza atan herkese şükranlarımı sunuyorum”
Konuşmasına Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından toplanan İslam Birliği Teşkilatı’na ilişkin yaptığı değerlendirme ile başlayan AK Parti Milletvekili Ayşe Keşir, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında dün İslam İşbirliği Teşkilatı tarihî bir karara imza atarak hem mazlum coğrafyaların sesi olmuş ve tüm dünyaya bu mazlum coğrafyaların sesini duyurmuştur. Tüm bu mazlum ülkeler adına ve aziz Türk milleti adına başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu karara imza atan herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Kız çocuklarının üniversiteleşme oranı 44,4'e yükseldi”
Sosyal politikalarda temel fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğini aktaran Keşir, AK Parti döneminde eğitim alanında önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek şöyle konuştu:
“Sosyal politikaların temeli fırsat eşitliğinin sağlanmasıdır. En önemli fırsat eşitliği aracı olan eğitime erişim önündeki engellerin kaldırılması temel politikamız olmuştur. Çünkü kadın ve dezavantajlı kesimlerin eğitim ile karar alma mekanizmaları ve istihdama katılımının artırılması en önemli mihenk taşıdır. AK Parti hükümetleri döneminde zorunlu eğitimin on iki yıla çıkarılması, taşımalı eğitim, şartlı nakit transferleri, başörtü özgürlüğünün sağlanması ve benzeri pek çok düzenlemeyle bugün 2002 yılında 13,5 olan kız çocuklarının üniversiteleşme oranı 44,4'e yükselmiştir.”

“Düzenlemeleri anlamakta zorlanacaklar”
Kadının güçlenmesi adına ciddi çalışmaları yapıldığını ifade eden Keşir, “Konuyu siyasete sadece malzeme yapanlara icraatlarıyla cevap vermiştir. 2004 yılında Anayasa değişikliği, 2005 yılında Töre, Namus Cinayetleri Araştırma Komisyonu başta olmak üzere TCK'da ve Anayasa'da pek çok devrim niteliğinde düzenlemeler yaptık. Elbette işsiz erkeğin eşine şiddet uygulamasını makul görenler bu devrim niteliğindeki düzenlemeleri anlamakta zorlanacaklardır.” Diye konuştu.

Haber: Ö.YILMAZ
Yorumlar (11)
Akıl 4 yıl önce
Önceden üniversiteli denilince bir ağırlığı ahlakı geniş görüşü ifade yeteneği,özgüveni yüksek ve alanında derin bilgi sahibi üretime iletişime açık kişiler akla gelirdi. Peki şimdi 4 işlem bilmiyorlar,okuma ve anlama yeteneği zayıf vb.
Özgür Aydın 4 yıl önce
İYİ OLACAK... iyiler kazanacak...
nsm 4 yıl önce
ne zaman %13,5 imis ve ne zaman %44 olmus? yani üniversiteye giden her 2 kisiden biri kiz, öyle mi? üniversiteye acaba imam-hatip'lileri de katti? ayrica is bulamadigin üniversiteli ile neyin övünmesindesin?
Düzceli vatandaş 4 yıl önce
Üniversitelerin konyejyanları düşürülmesi lazım taban puanların yükseltilmesi lazım her önüne gelen üniversiteye geliyo tamam üniversite mezunu var ama kalitesiz öğrenci mezun oluyo her yıl
Düzceli vatandaş 4 yıl önce
Üniversite oranı arttı ama kalifiye eleman sıkıntısı başladı üniversite mezunları artık ustalık işi yapmak istemiyo herkes masa başı kolay iş arıyo
vatandaş 4 yıl önce
öğretmenliği ücretli yapıp taşerona düşürdüler vasıfsız işçiye kadro müjdesi verip oy peşine düştüler .. bu kadına ben evde pilav yaptırmam memlektin en vasıfsız vekili tayyip sayesinde oy aldı konusuyo
Esin 4 yıl önce
İşsizlik oranından da bahsetsin
T. 4 yıl önce
Ara eleman sıkıntısı ayyuka çıktı. Herkes tahsilli. Ama işverfen ÖDTÜ mezunu istiyor. Tahsilli işsiz ordusu...
Hangisine inanalım 4 yıl önce
Bunların Hoca efendi diye yücelttiklerinden Hatay müftüsü, 9 ile 15 yaşında kız çocuklarının evlendirilmesinden fetva veriyor. Kızlara bakışları bu, ne okuması?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın