banner851

banner614

KEŞİR’DEN CHP’YE GÖNDERME

banner619

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanımızın 3 çocuk önerisini anlamak istemeyenlerin, yaşlı politikalarıyla ilgili söylediklerini çok samimi bulmuyorum.” diyerek yaşlı hizmetleri konusunda öneri sunan CHP’ye göndermede bulundu.

banner846
Siyaset 09.11.2017, 10:17 09.11.2017, 17:03
1071
banner844

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, TBMM Genel Kurulu'nda CHP Grup önerisi aleyhine AK Parti Grubu adına söz aldı. 

Yaşlı sorunlarının ve üretilmesi gereken politikaları tek başına ele almanın sığ bir bakış açısı olduğunu ve samimi olmadığını belirten Keşir:  “Yaşlılara ait politikaları nüfus projeksiyonlarından, kadın, engelli, çocuk ve aile politikalarından bağımsız düşünemeyiz. Nüfusumuz hızla yaşlanmaktadır. 2013 yılında nüfusumuzun yüzde 7,7'si yaşlıyken, bugün bu oran, 2016'da 8,3'tür, muhtemel projeksiyonlar da 2023 yılı için bu rakamın 10,2 olacağını ifade etmektedir. Bununla birlikte, ortalama yaşam ömrü, 2014, 2016 verilerine göre de 78 olmuştur. Tabii, ortalama yaşam ömrünün artmasında, kalkınmadaki, refahtaki artış, sağlık teknolojileri ve sağlık hizmetlerine erişimdeki kolaylık gibi pek çok nedeni de burada sayabiliriz ama şunu ifade etmem lazım yaşlı sorunlarını ve politikalarını diğer sosyal politikalardan ve sosyal sorunlardan ayrı düşünemeyiz, nüfus projeksiyonlarından ayrı bir yaşlı sorunu tanımı yapamayız.” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın 3 çocuk önerisini anlamak istemeyenlerin, yaşlı politikalarıyla ilgili söylediklerini çok samimi bulmuyorum”

CHP’nin önergesini eleştiren Keşir:  “Ülke nüfusu hızla yaşlanmakta, yaşlı nüfusumuz artmakla birlikte doğurganlık oranımız hızla düşmektedir. 2003 yılında kritik eşik olan 2,1 doğurganlık oranının ne yazık ki altına düştük, 2,08'e kadar düştük. Cumhurbaşkanımızın 3 çocuk önerisini anlamayanlar, anlamak istemeyenler, nüfus projeksiyonlarını görmeyenlerin yaşlı politikalarıyla ilgili söylediklerini çok samimi bulmadığımı ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

“Yaşlılarımızın Sadece 7,7'si huzurevinde olmak istiyor”
CHP grubu adına konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin kullandığı  verilerin eksik olduğunu belirten Keşir, “Elimizde 2016 yılı Aile Yapısı Araştırması var. Bu araştırmada, yaşlılarımıza nasıl bir bakım istedikleri soruluyor; yaşlılarımızın yüzde 40'ı çocuklarının yanında olmak, yüzde 38'i kendi evlerinde hizmet almak ve sadece yüzde 7,7'si huzurevinde olmak istiyor.” diye konuştu.

“Yaşlı politikası demek sadece bakım hizmeti demek değildir”
Yaşlı politikasının sadece bakım hizmeti demek olmadığını vurgulayan Keşir, “Artık dünya aktif yaşlanmayı konuşuyor. Biz sadece bakım hizmetlerini konuşursak sığ, geri kalmış ve çağ dışı bir politikayı konuşmuş oluruz. Bugün gündüzlü bakım modelleri ve evde bakım hizmetleri vasıtası ile 160 bin yaşlımız evde bakım hizmetinden faydalanmaktadır.” şeklinde konuştu.

“Önerge bütüncül olmamakla birlikte, çözümden çok uzaktır”
Huzurevlerimizde hali hazırda 640 boş kapasite olduğunu söyleyen Keşir, konuşmasını şöyle tamamladı: “Huzurevlerindeki bekleme sıraları ağırlıklı olarak, bulunduğu şehirden başka şehre gitmek istenilen ya da tek kişilik odalarda kalmak istenilen durumlardan kaynaklanmaktadır. 2018 yılı planlamasıyla da bu kapasite tamamlanacağı için böyle bir sorunumuz olmayacaktır.  Bu önergenin bütüncül olmadığını, çözümden çok uzak olduğunu ifade ederek yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Haber: C.ÜSTÜNER
Yorumlar (21)
333 4 yıl önce
Sayın keşir mesele çocuk sayısı değil mesele çocukların istikballeri. Üniversite mezunları işsiz, doktora yapmış insanlar sizin döneminizde işsiz. Atanamayan öğretmen mecburiyetten polis olup şehit oluyorlar. Siz abaküsü bırakın gerçeklere
düzceli 4 yıl önce
chp ye laf atacağınıza icraat yapın.
2 ÇOCUKLU 4 yıl önce
Sayın Vekilim 2 çocuğum var ve kiradayım. Bna bu 3 çocuğa nasıl bakılır askari ücretle bir formül varmı. 2 yıl üniverite okudum 1400 maaş . Gidin dünya devletlerinde çocukları devlet okutuyor. Kafa bulma acaba ne içtin , söyle bizde içelim.
ASGARİ ÜCRETLİ 4 yıl önce
NASIL 3 ÇOCUK 1400 TL YEMİ YAPACAĞIZ KİRLARIM 1000 TL YE DAYANDIĞIM DÜZCEDE SAYIN KEEŞİR SEN BİZİM VEKİLİMİZMİSİN YOKSA , ALLAHIN AŞKINA BUNLARI KONUŞURKEN KULAKLARIN KIZARMIYOR MU.
nsm 4 yıl önce
tamam, haklisin. yaslandik son 15 senede. ama bunun sorumlusu, kendisine oy vermeyenleri bir cirpida terörist bile ilan edebilen akp yetkilileridir. 15 yildir yaptiklari akilamaz hezeyanlarla bizim yaslanmamiza sebep olanlardir onlar.
asgari ücret 4 yıl önce
Asgari ücretlemi yapacak hanımefendi..
Off Shore 4 yıl önce
Vatandaşım hergün zam, ve vergi ile ezilirken, Ülkenin zenginlerinin, bakanlarının, vekillerinin ve iddia edildiği gibi başbakan çocuklarının kaç Off shore hesabı olmalı?
Vekil 4 yıl önce
Nette eski resimlerini buldum, çok değişik bir giyim tarzı varmış.Epey değişmiş,
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın