banner851

banner614

KRİTİK SÜREÇ BAŞLADI

Seçimler öncesi AK Parti’nin genel merkezinde aday adaylarının mülakatla değerlendirilme işlemi bugün sona eriyor. Değerlendirmeler sonucunda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne 600 milletvekili sayasının üç katı yani bin 800 milletvekili listesi sunulacak.

banner619
Siyaset 12.05.2018, 12:01 12.05.2018, 18:13
852

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri öncesinde kritik süreçlere girilirken AK Parti’de de ülke genelindeki 7 bin 340 milletvekili aday adaylarının mülakatları için son güne girildi.

AK Parti’de aday adaylarının başvurularını tamamlamasının ardından geçtiğimiz hafta sonu teşkilatlarda temayül heyecanı yaşandı. Temayül sonrasında ise 7 bin 340 aday adayının yaklaşık bir hafta süren mülakat süreci başladı. Adaylar mülakat için Genel Merkezde oluşturulan komisyonlar karşısında ter döktü. Genel Başkan yardımcılarının başkanlığında oluşturulan 14 komisyon, bir hafta boyunca günde yaklaşık bin adayı adayı ile mülakat yaptı. Adaylara projelerinin yanı sıra ülke gündemine ilişkin sorularda yöneltildi. Bugün son bulacak mülakat sonrasında aday belirleme sürecinde yeni aşamaya geçilecek.

Seçim takvimin sıkışık olması nedeniyle daha önce açıklanan ara komisyonun gerçekleşmeyeceği öğrenildi. 14 komisyonun raporları doğrudan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki üst komisyon tarafından değerlendirilecek. Komisyonlar, her ilden milletvekili sayısının 3 katı aday adayını üst kurula bildirecek.  Böylece 600 milletvekilliği için müracaat eden 7 bin 340 aday adayından bin 800’nün ismi Erdoğan’ın önüne gelecek. Kesin aday listesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 günlük İngiltere ziyareti sonrasında değerlendirilmeye başlanacak. Üst komisyon çalışmalarına başlamadan 14 komisyon raporlarını teslim edecek. Üst komisyon mülakat komisyonlarının raporlarının yanı sıra teşkilatlarda gerçekleştirilen temayül sonuçlarını da değerlendirecek.

Listelerin hazırlık sürecinde Cumhur İttifakı kapsamında BBP’lilere verilecek kontenjan üzerinde de çalışmalar tamamlanacak. Listelerin YSK’ya 21 Mayıs günü mesai bitimine kadar teslim edilmesi gerekiyor. Listelerin YSK’ya teslimi ile birlikte aday listeleri kamuoyuna da açıklanacak. AK Parti’de aday adayları belirlenirken, bir taraftan da seçim bildirgesinin hazırlanması çalışmaları sürüyor. AK Parti’de tüm bu hazırlıklar 25 Mayıs tarihine kadar tamamlanacak. 25 Mayıs’ta Ankara’da milletvekili adaylarının katılacağı toplantı ile hem seçim beyannamesi milletle paylaşılacak, hem de milletvekili adayları tanıtılacak. Bu toplantı ile birlikte AK Parti’de seçim çalışmaları resmen başlamış olacak.

Yapılan görüşmeler sonucunda şu anda Düzce’den 9 isim Erdoğan’a sunulacakken bu adaylar arasında kimlerin milletvekili adayı olacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Haber: M.AYDIN

Yorumlar (6)
Altılı ganyan 3 yıl önce
Ercan 20 kişiyle parti teşkilatını gezsin.
Ay yıldıza kurban 3 yıl önce
Miletin dikkatine seçim için dağıtılan tüm yiyecek yakacan ne varsa benim vergimden bir kuruş bile katılıyorsa hakkım haram olsun BİLİN İSTEDİM
Bundan sonra; 3 yıl önce
Başta TRT olmak üzere yandaş Tv kanalları muhalefetle ilgili yayın yapamamıştı. Şimdi ise artık benzin zamları haber olarak verilemeyecekmiş. Akp'nin istemediği her şey yasak...
motorcu 3 yıl önce
hiç bir partinin aday adaylarının devlet millet için bişeyler yapacağını sanmıyor ve samimiyetlerine inanmıyorum. herkes kendi cebini doldurmanın peşinde
Tek, tek, illa tek... 3 yıl önce
Demokrasi çok seslilik demektir. Peki size gelecekle ilgili vaatte bulunan güç sürekli tek, tek, tek kavramlarıyla tek adam, tek parti, tek düşünceyi empoze ediyor olmuyormu?
Demokrasiyi öğreniyoruz. 3 yıl önce
Demokrasi; halk ve yönetim kelimelerinin birleşimi, yani halk yönetimi demektir. Bizde ise bir kişinin tüm yetkileri elinde toplaması bizlere demokrasi diye anlatılıyor. İnandıkmı?