banner851

banner614

MERTOL’DAN BİR GARİP AÇIKLAMA!

banner619

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin ile İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özar Er arasındaki söz düellosuna Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol da dahil oldu. Önce “Siyasi partiler, birbirlerinin rakipleridir, düşmanları değildir” diyerek ılımlı siyaset çağrısı yapan Mertol, ardından sözü Millet İttifakı üzerinden yapılan eleştirilere getirerek, “Millet ittifakı yapılmıştır ve 24 Haziran’da kalmıştır. Kardeşim; bizimle derdiniz varsa açık açık konuşun. Ama Saadet Partisi’ni hiçbir şekilde karalamaya müsaade etmeyiz.” çıkışıyla kendisi de tasvip etmediği tartışmaya katıldı.

banner846
Siyaset 14.05.2020, 13:58 14.05.2020, 16:23
1907
banner844

Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol, düzenlediği basın toplantısında yerel ve ulusal gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Biz siyasette kavga edilmesini tasvip etmiyoruz”

Mertol düzenlediği basın toplantısında, “Saadet Partisi Millet İttifakı ile Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde ittifak yaptı. Saadet Partisi ondan sonra kendi öz benliği ile kendi tüzel kişiliği alır, hangi partiyi destekleyecekse ve eleştirecekse, kendi kararını kendisi verir.  Biz Düzce’de diğer il başkanları ile bugüne kadar hiç gerçekleştirilmeyen bir olayı gerçekleştirdik ve her 2 ayda bir 9 partinin İl başkanıyla bir araya gelip Düzce’nin sorunlarını masaya yatırdık. Ama 2 yıl sonra ne oldu da, 2 grup arasında çok ciddi manada bir kavga başladı. Biz siyasette kavga edilmesini tasvip etmiyoruz.”

“Millet İttifakı 24 Haziran’da kalmıştır”

“Siyasi partiler, birbirlerinin rakipleridir, düşmanları değil.” diyen Mertol, şöyle devam etti: “Bazı siyasi il başkanlarımız basın açıklamalarında hala Millet İttifakı diye partileri sıralıyor ve bu partilerin içine Saadet Partisi’ni de katıyor ve karalama yaparcasına bir söylem yapmakta. Millet ittifakı yapılmıştır ve 24 Haziran’da kalmıştır Millet İttifakı. Bugün Saadet Partisi hiçbir partiyle ittifak halinde değildir. Bunun altını çizerek net bir şekilde söylüyorum ve bunu söyleyen arkadaşlara da buradan kulaklarını açıp iyi bir şekilde dinlemelerini istiyorum. Kardeşim; bizimle derdiniz varsa açık açık konuşun. Ama Saadet Partisi’ni hiçbir şekilde karalamaya müsaade etmeyiz.” diye konuştu. 

“Yol İMF’yi gösteriyor, ama gidemiyorlar”

Açıklamasında ülke gündemine de değinen Mertol, Türkiye’de ekonomisinin çok kötü durumda olduğunu öne sürerek, “Dolar 7 lirayı geçti, tekrar 7’nin altına düştü. Ama doların 7 liranın altına düşmesi ekonominin düzeldiği manasına gelmez. Türkiye’nin yurt dışında itibarı kalmadı, ekonomide alınan kararlar Türkiye’nin ekonomide kendi kendine yetmeyecek bir ülke olduğunu gösteriyor.  Türkiye’nin brüt dış borç stoku 450 milyar dolar. 160 Milyar dolar taksidi var ödenmesi gereken.  Türkiye’nin kredisi kalmadığı için bunu normal bir yolla tedarik etmek mümkün değil. Yol IMF’yi gösteriyor ama IMF’ye gidemiyorlar. IMF’nin en tehlikeli yanı bir ülkeye el uzattığı zaman o ülkenin bütün politikalarını kendi belirlemesidir.  Kim ne derse desin bu iktidar iş başına geldiği zaman 2002 yılında yapılan övgüleri hatırlıyoruz. O övgüler iktidarın IMF politikalarına yakın olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

“AVM’lerden önce adliyeler açılmalıydı”

Salgın sürecinin sonuna yaklaşıldığı bu günlerde iyi bir planlamaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Mertol, şunları söyledi:

“İkinci bir dalganın gelmesinden açıkçası endişe ediyoruz. İktidarın kendi şahsi görüşü doğrultusunda değil, Bilim Kurulu tavsiyeleri yönünde karar verilmelidir. AVM’lerin açılması önemli ama adalet mekanizmasının açılması da bir o kadar önemli. Bu sebeple adliyeler açılmalıdır. Bir normalleşme varsa önce adalet kurumunun işleyişi rayına oturtulmalıydı. Camilerin açılması da dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.  Biz topluma zarar verecek tarzda camileri doldurmanın doğurabileceği zararların ele alınması söz konusu elbette ama tedbirler gevşerken camilerimizi içinde gerekli tedbirler ele alınmalıdır.  Uzun zamandır ezanları dinliyoruz ama camide namaz kılamıyoruz. Özellikle Cuma namazlarını eda edememenin hüznü var milletimizde.”

“Aileyi korumak, toplumu korumaktır…”

“Aile bizim toplumumuzun temelidir.” diyen Mertol, konuşmasında İstanbul Sözleşmesi’ne de değindi. İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye için tam bir facia olduğunu savunan Mertol, son olarak şunları kaydetti:

“Aileyi korumadan toplumun sağlıklı bir yapıya kavuşması mümkün değildir. Aile bir erkek ve kadından meydana gelir. Kadın ve erkek birbirinin tamamlayıcısıdır. Cinsiyetsizlik diye bir şey yoktur. Biz kadına şiddetin karşısındayız biz öyle bir inanca sahibiz ki; ‘cennet annelerin ayakları altındadır’ buyrulmuştur. Bu sebeple biz kadına en büyük değeri vermek zorundayız.  Ama siz bir sözleşme düşünün beyiyle alakalı en ufacık bir şikâyette bulun duğu takdirde kocasının ifadesi dahi alınmıyor, evinden uzaklaştırılıyor. Buna razı gelemeyiz bu adalet değil, bu aileyi korumaz.  Unutmayınız aileyi korumak toplumu korumaktır.  Bu konu hassasiyetle ele alınmalıdır, kadına şiddete izin verilmeden ailenin korunmasına mecburuz. Aileyi koruyacağız.  Ne yazık ki Macaristan ve Rusya bu konuda bizden daha hassas davranıyor.  Kimse toplum yapısını bozacak bir anlayışı hâkim kılmaya çalışmamalıdır.”

Yorumlar (8)
selim 1 yıl önce
IMF ten borç alınsın kafasında yaşıyor bunlar. IMF hangi şartlarda borç veriyor hiç araştırmamışlar. Rahmetli Erbakan hoca bunları görse bunlara ne derdi acaba? Erbakan hoca hç IMF ten borç almış mı? alalım demiş mi? yazık partiyi ne hale getirdiler. Ha bir de sorsan en iyi kendileri bilir.
vatandaş 1 yıl önce
Türkiye'nin kredisi kalmamış mış, geçen bir ekonomi kanalını izliyorum, aylık borç çevirmesi oranı %295, yani borç bulabiliyoruz, sıkıntı borcu borçla kapatmada.
Kul hakkı yemeyin.. 1 yıl önce
Kuran da 3 yerde Rüşvet, 7 yerde hırsızlık, 23 yerde yetim malı yemek, 84 yerde Kul hakkı yemenin haram olduğu yazıyor... Diyanet dahil bunları söyleyenleri duyuyormusunuz
Ne ittifakıydı bilemedim. 1 yıl önce
Pkk bayrağı taşımayı suç olmaktan çıkardık.. Apo yolumuzu aydınlatıyor diyenler kimlerdi? Barzaniye seninle gurur duyuyarız diye kırmızı halı serenler kimlerdi?
Hani 5 kuruş çıkmayacaktı 1 yıl önce
Yol yaptı, hava alanı yaptı, Şehir hastanesi yaptı , köprü yaptı diye hava atanlar, meğer bunlar müşteri garantili ve dolar üzerinden anlaşılmış. Şimdi hazine bunlara dolar ödüyor.
Ha İMF ha Dünya bankası 1 yıl önce
IMF Paa politikalarına bakan, Dünya Bankası ise finans çözümüne bakan, ülkelere kredi veren küresel kuruluşlardır. Ha IMF ha Dünya bankası.. Dünya bankası ile görüşmek niye?
Hizmetçi 1 yıl önce
Saadet partisi bitmiştir. Eğer bu millet Erbakan cizgisinde siyaseti tercih edecekse bu yeniden refah partisi olacaktir. Erbakan hocanin siyasi cizgisini ve hayatını bitirmek için elinden geleni yapan chp ile ayni siyasi cephede bulunanlara itibar edilmez.
VATANDAŞ 1 yıl önce
SEN IMF YE KAFA YORACAĞINA GİT DE BU MİLLET BİZİ NİYE YUZDE 3. ÜSTÜNE ÇIKARMIYOR DİYE KAFA YOR
25°
parçalı az bulutlu