banner851

banner614

MHP’DEN OTOPARK AÇIKLAMASI

Düzce’deki Cadde ve sokaklardan alınan otopark ücretinin haksız olduğu sık sık vurgulayan MHP İl Teşkilatı, bir araç sahibinin otopark ücretleri ile ilgili Düzce Belediyesi’ne açtığı davayı kaybetmesi üzerine, gecikmeli bir açıklama yaptı. MHP Merkez ilçe başkanlığınca yapılan basın toplantısına davanın yanlış açıldığına dikkat çekildi ve MHP olarak yeniden hukuki yollara başvurulacağı açıklandı.

banner619
Siyaset 16.03.2016, 13:12 16.03.2016, 18:12
1859
MHP’DEN OTOPARK AÇIKLAMASI

 Düzce’deki Cadde ve sokaklardan Düzce Belediyesi’nin YEYPAŞ şirketi aracılıyla Otopark ücreti almasını bir araç sahibi mahkemeye taşımış, Sakarya 2. İdare Mahkemesi de "Düzce Belediyesi'nin park ücreti almasında hukuka aykırılık bulunmuyor" yönünde karar vermişti.  Düzce Belediyesi tarafından Şubat ayında kamuoyu ile paylaşılan mahkeme kararı, bu konuda sık sık basın açıklaması yapan Milliyetçi Hareket Partisi’ni açıklama yapmaya itti.

Dava yanlış açılmış

Belediyeden yapılan açıklamaların ardından hukuki olarak gerekli araştırmaları yapan MHP Merkez İlçe Başkanlığı 1 ay sonra basın toplantısı düzenleyerek konuya açıklık getirdi. Basın açıklamasını okuyan MHP Merkez ilçe Yönetim Kurulu üyesi Avukat Sinan Yılmaz, Bölge idare Mahkemesi kararını hukuki olarak değerlendirdi. Yılmaz, vatandaşın davayı yanlış açtığı için kaybettiğine dikkat çekti.

Yılmaz, “ Yurt genelinde açılan ve gerek idare mahkemeleri ve gerekse danıştayca kabul gören davalar, ilgili encümen kararının iptali için açılmış davalardır. Gündemimizi oluşturan idari dava ise Düzce Belediyesi encümen kararının iptali için değil, otopark ücretlerinin iptali için açılmıştır. İlgili dava sadece otopark ücretlerinin iptali için açılmış olduğundan, idare mahkemesi; otopark ücretlerinin tahsil eden YEYPAŞ’ın yetkili olup olmadığını incelemiş ve bu yetkinin Düzce Belediyesi Encümen Kararına istinaden verilmiş olduğunu tespit ettiğinde davanın reddine karar vermiştir.Oysaki dava otopark ücretlerinin iptali için değil, bu ücretlere olanak veren Düzce Belediyesi Encümen Kararının iptali için açılmış olsa,mahkeme kararı vatandaşın lehine sonuçlanacaktı.” dedi.

MHP Yönetimi Dava Açacak

Milliyetçi Hareket Partisi İl yönetimindeki avukatların bu konuda bir çalışma içinde olduklarını açıklayan Yılmaz, yeniden hukuki yollara başvuracaklarını dile getirerek “ vatandaşlarımızın içi rahat olsun.”dedi.

Neden kendisi yapmıyor?

Yılmaz, açıklamasının şu soruları yönelterek tamamladı:

“Düzce Belediyesi Encümen Kararı ile otopark ücretleri YEYPAŞ’a devredilmiştir. YEYPAŞ hiçbir fiziki yatırımda bulunmamıştır. Zira ortada halihazırda mevcut ve halka ait olan yol bulunmaktadır. YEYPAŞ, çalıştırdığı işçilere ücret ödediği, devlete vergi ödediği ve bununla birlikte Düzce Belediyesi’ne para ödediği halde kazandığı paradan kar elde edebilmektedir. Düzce Belediyesi aynı işi YEYPAŞ’a devretmeyip kendisi yapmış olsa idi, bu maliyetlerinin çoğunu yapmamış olacak ve belediyenin kasasına daha fazla para girmiş olacaktı. AKP’li belediyenin otopark işini neden kendisinin yapmadığını ve başka şirkete devrettiğini merak ediyoruz ve sorularımıza cevap bekliyoruz.”

Yargı aşamasında görüş beyan edemem

Yılmaz, açıklamasını belediyeye otopark ve otomotiv sektöründeki söylemleri ile yüzlerini güldürdüğü için teşekkür ederek tamamladı.  Basın açıklamasının sonunda MHP Merkez ilçe yönetimi basının sorularını yanıtladı. Merkez İlçe Başkanı Aydın Dursun, Cumhurbaşkanı’na hakaretten açılan dava ile ilgili soruya, “yargıya intikal ettiğinden görüş beyan etmem doğru değil.”şeklinde geçiştirdi.

Açıklamalarımızı yayınlamıyorlar

MHP’nin “Sosyal medyadan muhalefet yapıyorlar” eleştirilerine ise Dursun, şöyle cevap verdi: “Basın açıklamalarımızı mail yoluyla atıyoruz. Ancak bası basın kuruluşlarının yayınlamadıklarını görüyoruz. Elimizden geldiği kadar gündemi takip ederek basın açıklaması yolladığımızı düşünüyoruz. Bundan sonra da devam edecek.”

HABER;S.KAŞKIR

banner844
Yorumlar (6)
UTANIYORUM.. 6 yıl önce
YEMİN EDİYORUM Kİ İKTİDARA GÜÇ ÜZERİNE GÜÇ KATIYORSUNUZ. MUALEFET KİMLERE KALMIŞ.. AYIPTIR KARDEŞİM AYIP AYIP.
KASAP ET KOYUN CAN DERDİNDE. ÜLKE KARIŞMAK ÜZERE SİZLERİN VERDİĞİ MÜCADELE OTOPARK İÇİN. YAZIK TOPYEKÜN YAZIK. GELEN GİDENİ ARATIRMIŞ YA SİZLER ÖZLETİYORSUNUZ VALLAHİ.
kararı açıklıyorum 6 yıl önce
Cadde ve sokaklar belediyenin mülkü değildir, dolayısıyla kiraya veremez otomobillere.
şaka gibi 6 yıl önce
arkadaş siz şakamısınız... 37 can gitti terör belasına bir basın açıklamanız yok, otopork yol ücretlerine takmışsınız. vatandaş yanlış açtıysa siz açın davayı, aylardır aynı konuyu pişirip pişirip gündeme getiriyorsunuz. yok araştırıyorlarmış da açacaklarmışda...
kara murat benim... :D 6 yıl önce
belediye otopark işini neden kendi yapmayıp da başka şirkete devrediyor demekle algı oluşturmayın. o başka şirket dediğiniz YEYPAŞ zaten belediyenin kendi firmasıdır. hakim ortak düzce belediyesi olmakla beraber ilçe ve belde belediyelerinden bir kısmının da ortaklığı bulunmaktadır. yani elde edilen kar hisseleri oranında bu belediyelerce paylaşılmaktadır. benim burada ifade etmek istediğim konu beyefendilerin başka şirket vurgusunu açıklamaktır. yoksa yol üstü otopark ücretlerinden bir vatandaş olarak ben de rahatsızım ve hakkımızı savunan değil mhp, chp de olsa tebrik ederim.
Fındıkçı 6 yıl önce
Fındık için tek bir açıklamanız yok nasıl muhalefetsiniz siz
ÖMER YEŞİLYURT 6 yıl önce
Sayın Belediye Başkanımızdan , Mafyapark ve fedailerini düzce sokaklarından temizlemesini bekliyoruz.