banner851

banner614

‘MÜFTÜLERE NİKAH YETKİSİ’NE SERT TEPKİ

banner619

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Kadın Kolları, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesine tepki gösterdi. “Müftülerin görevi Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir.” diyen CHP Düzce Kadın Kolları başkanı Fatma Karaüç, tasarının kabul edilmesini anayasal suç olarak nitelendirdi.

banner846
Siyaset 09.10.2017, 14:17 09.10.2017, 15:43
1500
banner844

CHP İl Kadın Kolları yönetimi, bugün parti binasında kameraların karşısına geçerek, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM İçişleri Komisyonu’ndan geçmesini sert dille eleştirdi.

 “Tasarının kabulüyle ‘Anayasa suçu’ işlenmektedir”
“Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.” diyen CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç, bu özelliğinin değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğini belirterek şöyle konuştu:

 “Müftülere tanınan nikâh kıyma yetkisi ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir. Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır.”

“Resmi nikah; kanun önünde eşit olmanın teminatı”
Bu tasarı ile ülkeye ‘İslam devleti olma’ dayatmasının geleceğini iddia eden Karaüç, kadın olarak buna karşı mücadele edeceklerini kaydetti:

“Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.”

Başta ekonomi olmak üzere ülkenin zor günlerden geçtiğini ifade eden Karaüç, iktidarı anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakla ve çıkarılan bu tasarıyla yaşanan krizlerin üzerini kapatmak için kullanmakla suçladı.

“Müftülerin görevi Müslümanlara yöneliktir”
Son olarak Atatürk’ün ilkelerine ve hukuku üstün tutan devlet yaratma idealine sahip çıkacaklarını ve müftülere nikah kıyma yetkisi verilen yasa tasarısının kabul edilemeyeceğini belirten CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç şu ifadelerde bulundu:

“Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; itikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir.”

Haber: Ö. YILMAZ
Yorumlar (40)
Yuri 4 yıl önce
Polisin işi değil diye pasaportu nüfus müdürlüğüne verdiğiniz esnada, nikahı belediye ile birlikte diyanete veriyorsunuz. Bu nasıl bir tezatlık???
Ercan 4 yıl önce
Ama diyorsanız ki biz İslami da yaşayan idare istemiyoruz işte ozaman ayrışma olacaktır bırakın insanları inandıkları gibi yaşadılar devlet her inanca eşit yanaşır otekilestirmez ama sizdeki zihniyet farklı algılıyor galiba
Ercan 4 yıl önce
İstediğiniz gibi yaşıyorsunuz zaten karışan var mı yok ama bize sizlerden sürekli müdahale var sonradan siz aydinsiniz biz gerici buyrun şimdi karar sizin nikahı ister oraya köydür ister buraya tercih hakkın var bunu kullan sabit fikirlerden kurtulun
Ercan 4 yıl önce
Kendin muftulerin görevini saymissin zaten bunlarda biride ahlak bizim kimseyi öteki gibi görmediğimiz ama bunu sizin yaptığınızı anlayamadı iz hala maalesef
Kemal 4 yıl önce
Müftüler niye nikah kıyacak söliyim. Ülkemizde o kadar fazla müftü var ki onlara meşgale olsun diye bu görevide onlara iteleyecekler. 13-14 yaşında kız çocuklarını okuması gereken yaşta kolayca müftülerle imamlarla nikahlı yapıp kılıflıcak.
cehapeliyim itirazı olan? 4 yıl önce
müftülere nikah kıyma yetkisi verilirse ne olur diye soranlar. bu ülkede 13, 14 yaşında kız çocuklarının evlendirilmesinin önü açılır. dini nikah ismi altında
Reco 4 yıl önce
Bunlari israilmi yolladi
size neee 4 yıl önce
size ne!!! siz imam nikahida yaptirmayin isterseniz gusulde almayın. bize ne sizden. ne kadar derdiniz var Müslüman imam, müftü, Hacı Hocalarıyla.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın