banner851

banner955

ÖNERGE MHP’DEN GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere Türkçe'nin tabelalarda kullanımına yönelik çağrısının ardından Düzce’de harekete geçildi. Önerge ise MHP’li meclis üyesi Ercan Katırcıoğlu’ndan geldi.

Siyaset 06.06.2017, 12:39 06.06.2017, 15:59
2875

Tabelalarda yer alan yazıların Türkçe‘ye uymaması nedeniyle sert açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belediyelere yaptığı çağrı Düzce Belediye Meclisinin gündemine taşındı.

MHP’li meclis üyesi Ercan Katırcıoğlu Erdoğan’ın çağrısı doğrultusunda dün Düzce Belediyesinde meclis salonunda gerçekleşen toplantıda, grup kararıyla Düzce’de de tabelaların Türkçe’ye uygun hale getirilmesi içinçalışma yapılmasını istedi. Önergeyi meclise sunan Katırcıoğlu gerekçesini şöyle ifade etti:

“Milli birliği sağlayan ve en önemli unsur dil birliğidir. Ortak bir dil, millet olmanın ana şartıdır. Her Millet kendi dilini korumak, geliştirmek, gelecek kuşaklara öğretmek zorundadır. Dilin bu öneminde dolayı devletler milli dillerini koruma altına almışlardır. Düzce Belediyemizin yürürlükte olan “İlan-Reklam ve Tabela Yönetmeliğinin” uygulamaya ilişkin genel ilkelerle ilgili 21.Maddesine ek olarak ‘Tescilli markalar ile oda ve resmi kurumlarca bu yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihine kadar kayıt ve tescil edilmiş ticaret unvanları saklı kalmak üzere tanıtım amacıyla konulan pano, levha, tabela, afiş ve benzerlerinde Türk dilinin, Türkçe sözcüklerini kullanılması zorunludur. Türk alfabesindeki 29 harf içinde yer almayan harfler ile Türk dilinin temel kurallarına aykırı yabancı kaynaklı sözcükler kullanılamaz” maddesinin eklenmesini talep ederiz.”

Oylama ile talebin meclis gündemine alınması kararı alındı. Talep görüşülmek üzere plan bütçe komisyonuna havale edildi.

Yorumlar (11)
Adnan 5 yıl önce
Hocam sadece bu konu için değil. Yaptığınız bütün konuşma konularında doğruyu konuşup savunuyorsunuz. Teşekkür ederim.
Vatandaş 5 yıl önce
Katırcının bu işte kesin bir çıkarı vardır
ercan 5 yıl önce
doğru tesbit MİLLİ ÇIKAR var,tabi bunu senin anlamanı bekleyemem.senin derdin başka
bora 5 yıl önce
katırcı senin karnını acıttı galiba,Türk dilini koruma çabası var
adamın teki 5 yıl önce
Doğru bir karar tebrik ederim, ama şimdiye kadar milliyetçiliği kimseye bırakmayanlar her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alan (bu sözü destekliyorum bu arada) söyledikten sonra milliyetçiliğin kendi tekellerinde olduğunu hatırladı gali
Kurt hilal 5 yıl önce
Ercan abimize ayriyetten teşekkür ederiz
Kurt hilal 5 yıl önce
Vatanımıza adımızla tarihimizle sahip cıkalım türkiye olarak kars ta edirneye kadar
Kirli Hava Medya 5 yıl önce
Düzcede tabela işi Başkanın yeğenlerinde, onların firmanın adıda ingilizce nasıl olcak o iş ? Hahahahha
reisin arkadaşı 5 yıl önce
ülkemizdeki suriyelilere türkçe okuma yazma ile başlanabilir.
MİLLİYETÇİ 5 yıl önce
ARENA ismini stadlarda yasaklayan Cumhurbaşkanımızdan aynı duyarlılığı tabela ve diğer alanlarda da bekliyoruz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız