banner851

banner614

REFERANDUMDA NASIL OY KULLANILIR?

banner619

Türkiye 16 Nisan'da sandık başına gidecek. Oyların geçersiz olmaması için dikkat edilmesi gereken noktalar var. Seçmen oyunu nasıl kullanacak? İşte adım adım detaylar...

banner846
Siyaset 11.04.2017, 10:22 12.04.2017, 12:44
2799
REFERANDUMDA NASIL OY KULLANILIR?
banner844
Seçmen hangi okul ve sandıkta oy kullanacağını bir tık ile Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesinden öğrenebiliyor. Bunun için kimlik numaralarıyla sorgulama yapmak yeterli.

Oy kullanırken seçmen bilgi kağıdı şart değil, ama üzerinde TC Kimlik Numarası olan bir kimlik kartı olmazsa olmazlar arasında.

CNN Türk'ün haberine göre; 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasında YSK tarafından bastırılan "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranlı sarı renkteki zarflar kullanılacak. Birleşik oy pusulası beyaz ve kahverengi olacak. Beyaz renk üstünde "Evet", kahverengi renk üstünde "Hayır" ibareleri bulunacak. Seçmenler,"Tercih" yazılı mühürlerle oylarını kullanacak.

Sandık başına gelindiğinde 3 aşama var
Birincisi, seçmen, sandık kurulunca kendisine verilen, beyaz üzerine "Evet", kahverengi üzerine "Hayır" ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası ve 'Tercih' mührünü alarak oyunu kullanmak üzere kapalı oy verme yerine girecek.

İkinci adım, mührü, birleşik oy pusulasında tercih edilen kısmın üzerine basmak. Son günlerde sosyal medyada, evet ya da hayır'ın tam üzerine mühür denk gelmezse oy geçersiz sayılır iddiaları yer aldı. Yetkililer bu konuda uyarıyor. "Evet" veya "Hayır" yazısının tam üzerine mührün vurulma zorunluluğu yok.Dikkat edilmesi gereken nokta ise şu, "Evet" tercihinin yer aldığı beyaz alana veya "Hayır' tercihinin yer aldığı kahverengi alana mührün basılması halinde oy kullanma işlemi geçerli olacak. Mühür basılırken tercih edilen alanın dışına taşma yapılması durumunda oy geçersiz sayılıyor.Bu işlem tamamlandıktan sonra ise birleşik oy pusulası zarfa koyularak sandığa atılacak. 3. son ve adımda, oyunu kullanan seçmen, mührü sandık kurulu başkanına geri verecek.
Yorumlar (12)
Seçmen 4 yıl önce
nsm hangi hezimetten bahsediyorsun ? Daha kaç seçim kaybetmeniz gerekiyor ? 17 Nisan da gereken cevabı yine alacaksınız merak etmeyin..
Glykl 4 yıl önce
Evet evet evet
Halk 4 yıl önce
Hayır da hayır var
Düzce li 4 yıl önce
Oyumuz HAYIRLI olacak
VATANDAŞ. 4 yıl önce
NSM GÜLÜYORUM SANA.KENDİNİ REZİL ETME BARİ..HERZAMANKİ GİBİ DEDİĞİN HEZİMET HANGİSİ OLUYOR..GİT GENEL BAŞKANINA SOR 7 SEÇİM KAYBETMİŞ ..ANLATSIN SANA...AMA ANLATAMAZ..KASETLE GELDİ YA..404 LE YAPIŞIK ORAYA...16 NİSAN AKŞAMI GÖRÜRSÜN..
Cevap 4 yıl önce
Hah hah haaaaaaa. Sen çok yaşa emi....
Esin 4 yıl önce
Adam evet demiş okuman yazman da yok galiba :)
Ndm 4 yıl önce
Evet dememizi isteyen birçok kişinin değişecek 18 madde ile ilgili olumlu yorumu yok. Garip olan askere gitmemek için çürüğe çıkan, paralı askerlik yapanların Vatan ve şehitlik edebiyatı yapmaları...
VATANDAŞ k 4 yıl önce
Tek millet tek vatan için toprağında yatan için
Tüm ecdanın vatan için tabii ki evet
Temmuza şahitler için kahraman yiğitler için gaziyer şehitler için tabii ki evet
Tarafsız bir yargı için
Her görüşe saygı için
Tarihinin hatrı için ta
nsm 4 yıl önce
EVET, adres mi? Çok kolay, Hayır'ın karşısında olan EVET kısmına bir kez tıklayacaksınız. Sonra her zaman ki gibi hayırcıların hezimetini seyredeceksiniz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın