banner851

banner955

‘SAMİMİYET VE İRADE EKSİKLİĞİ’ VAR DİYEREK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Uygulamaya koyulan hava kirliliğine karşı acil eylem planına rağmen hayati sorunda sınıf atlayarak Türkiye’nin 2., Avrupa’nın ise 5. En kirli havaya sahip kenti, olan Düzce’de mücadele için samimiyet ve irade eksikliği olduğunu savunan Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, yetkilileri eleştirdi. Mevcutta sanayi kaynaklı kirliliğin yüzde 30’un üzerinde olduğunu hatırlatan Sönmez, 1. OSB’nin verimli tarım arazilerini kaybetme pahasına 3.5 katına çıkarılması planına atıfta bulunarak, “Hava kirliliğini önlemekle yükümlü olanların OSB genişletmesinde imzaları var.” ifadelerini kullandı. Sönmez, ayrıca kendi çözüm önerilerini de 4 madde şeklinde paylaştı.

Siyaset 24.03.2022, 11:52
1176
‘SAMİMİYET VE İRADE EKSİKLİĞİ’ VAR DİYEREK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Düzce’de yıllardır süregelen hava kirliliği sorunu geçtiğimiz yıl zirve yaptı. Türkiye’nin havası en kirli 2. kenti olan Düzce, uluslararası alanda da ‘kara liste’ye girdi. Kent, 2020’de Avrupa’nın en kirli 11. kentiyken 2021’de 6 sıra birden atlayarak 5.’liğe yükseldi.

Acil eylem planı ‘acil’lik

İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IqAir tarafından yayımlanan 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu’na göre hayati soruna karşı ‘Acil Eylem Planı’nın uygulamaya koyulduğu Düzce’den iyi haber beklenirken aksine ortaya çıkan kötü gidişat alınan önlemlerin yeterliliğini ve etkinliğini tartışmaya açtı.

Vatan Partisi’nden tepki

Geçtiğimiz yıl uygulamaya koyulan 30 maddeli önlem planını eleştiren Vatan Partisi Düzce İl başkanı Fethi Sönmez, “Mevcut anlayışla Düzce hava kirliliğinde 1. sıraya adaydır.” Başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

‘Herkesi almıyorsanız bu kirlilik neden?’

‘Acil Eylem Planı’na rağmen Düzce’nin hava kirliliğinde kötü bir sınıf atladığını kaydeden ve yöneticilere sanayi kuruluşları üzerinden yüklenen Sönmez, “Bu 30 maddelik tedbirin yeni bir şey olmadığını ve çare de olmayacağını söylemiştik. Maalesef haklı çıktık. Türkiye’de 2. Avrupa’da ise 5. havası en kirli şehir mertebesine çıktık. Düzce’de teşvik kapsamında organize sanayi bölgeleri kurulurken en çok söylenen “Efendim herkesi almıyoruz. Çevreye duyarlı, kirlilik yaratmayan sanayi kuruluşlarına yer veriyoruz.” deniyordu. Görülüyor ki gelen geçmiş. Kömür, egzoz vb. kirleticiler yanında kendi elimizle bunlara bir de sanayi kirliliği eklemişiz.” ifadelerini kullandı.

‘Hava kirliliğini önlemekle yükümlü olanların OSB genişletmesinde imzaları var’

Kirliliğin 3’te 1’i sanayi kuruluşlarından kaynaklanırken 1. OSB’yi 4 katına çıkarma planı olduğuna atıfta bulunan Sönmez, “En son raporlara baktığımızda hava kirliliğinin yüzde 30’u fabrikalardan kaynaklanmaktadır. Bu da yetmemiş daha geçen yıl 196 Hektar olan 1. Organize Sanayi Bölgesi 415 Hektarlık genişletme planıyla, Hacıahmetler Köyü 1.sınıf tarım toprakları da sanayiye açılmıştır. İşin acı tarafı Düzce’de hava kirliliğini önlemekle yükümlü olan kurumların da bu kararda imzaları var. Mevcut anlayışla Düzce hava kirliliğinde 1. sıraya adaydır.” cümlelerine yer verdi.

‘Samimiyet ve irade eksikliği’ var diyerek çözüm önerilerini sıraladı

Hava kirliliği konusunda samimiyet ve irade eksikliği olduğunu savunan Vatan partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, insan sağlığını tehdit eden ve gün geçtikçe daha hayati boyuta ulaşan soruna karşı 4 maddeli çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“1- Düzce kuzey bölgesine kaymalı. Ovanın, tarım topraklarının imara, sanayiye açılmasına son verilmeli. Birinci sınıf tarım arazilerindeki imar kararları iptal edilmelidir.

2- Kömür kullanımı kesinlikle yasaklanmalı. Doğal gaz dağıtımı kar hesabıyla değil, hava kirliliği sorunu gözetilerek halk sağlığı gözetilerek yaygınlaştırılmalıdır.

3- Doğal gaz bağlatmada ekonomik yetersizliği olan yurttaşlara kredi ve benzeri destekte bulunulmalı. Hiç yoksa doğal gaz sobası ile ısınmaları sağlanmalıdır.

4-Kirlilik yaratan fabrikalar kamu eliyle denetlenmeli. Kesinlikle kirlilik yaratmaları önlenmeli. Gerektiğinde kapısı mühürlenmelidir.”

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (7)
düzceli 7 ay önce
Düzce'de yanlışları yanlışlarla düzeltmeye çalışan iradeye halkımız geçit vermeyecektir.
MUSTAFA 7 ay önce
ocak ayında hava kirliliği hakkında konuşan muhalefete demediğini bırakmayanlara gelsin hatta belediye başkanıda duysun
Kirli 7 ay önce
Bu adamı dinleyin yapılması gereken bunlar heryere doğalgaz verin bu iş bitsin yıl 2022
Düzce'li.. 7 ay önce
Sayın vekil, sayın belediye Başkanı, tarımsal üretim yapan ailelerden gelmelerine rağmen, tarım arazilerinin zorla vatandaştan alımına destek vererek şaşırtıyorlar.. B. Başkanı tarım alanlarına değil, Kavak ve fındık tarlalarına sanayiyi büyüteceğiz diyerek şaşırtmaya devam etti..
Düzce'li.. 7 ay önce
Bu konuda halkın yanında olması gereken Vekil geçenlerde demeç veriyor, " sanayici benden arsa yaratmamı istiyor ".. Nasıl olacak o iş.. Birinci sınıf tarım arazilerini, kamusal ihtiyaç değilken, metozori vatandaştan alıp, sanayiciye vererek mi..?
vatandaş 7 ay önce
duzce için doğruyu söyleyenin her ne olursa olsun başkan ağzınıza saglik
KÜRŞAT YILMAZ 7 ay önce
Beşinci öneriyi de ben yazayım: Lüzumsuz işlerle uğraşan, Başkanları yanar döner olan, oturduğu yerden çözüm üretmeye çalışan, oy oranı % 0.2'den yukarıya çıkamamış partileri kapatacaksın...
19
açık