banner851

banner614

SEÇİMLE GELENLER KAPIYA KONUYOR

banner619

İstifa eden ve istifası istenen AK Partili belediye başkanlarına yönelik Başbakan’ın yanıtlaması için meclise soru önergesi sunan CHP’nin Düzce’den Sorumlu Milletvekili Mahmut Tanal, “İstifa etmesi için adı geçen belediye başkanlarının suçları, yolsuzlukları, dosyaları var ise ve istifa etmezlerse bu dosyalar mı ortaya çıkarılacak? İstifa etmeleri halinde dosyaları mı kapatılacak? Korunacaklar mı? Varsa suçları mı gizlenecek?”

banner846
Siyaset 22.10.2017, 11:18 22.10.2017, 16:53
732
banner844

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, istifası istenen belediye başkanlarını gündemine aldı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar üzerinden konuyu Başbakan’a sordu. Soru önergesi ile konuyu Meclis’e taşıyan Tanal’ın soruları ise şöyle:

  1. Cumhurbaşkanının işaret ettiği belediye başkanlarının istifa etmemesi halini işaret ederek ‘bedeli ağır olur’ beyanındaki bedel hukuki bir bedel midir?

  2. Cumhurbaşkanının işaret ettiği Belediye Başkanlarının direnmesi halinde yasal olarak bedel ödetilecek ise ‘mahkeme ve soruşturmalar Cumhurbaşkanının emrinde’ mi demektir?

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bedeli ağır olur’  ifadesindeki bedel yasal bir bedel değil ise bu bedel nasıl ödetilecektir? Bu bedelin tanımı ve içeriği nedir?

  4. İstifa etmesi için adı geçen Belediye Başkanlarının suçları, yolsuzlukları, dosyaları var ise ve istifa etmezlerse bu dosyalar mı ortaya çıkarılacak? İstifa etmeleri halinde dosyaları mı kapatılacak? Korunacaklar mı? Varsa suçları mı gizlenecek?

  5. Sözü edilen başkanların suçu yoksa tehdit veya şantaj usulü ile istifaya zorlanması demokratik hukuk devletinin yöntem ve usulü müdür? Yoksa kabile devletlerine özgü bir yöntem midir?

“Belediye başkanlarının hazin sonu demokrasinin dramıdır”
Konuya ilişkin Tanal, şunları söyledi: “Seçimle gelmiş belediye başkanları, vatandaşın oyuna saygısızlık ederek kapıya konmaktadır. Seçilmiş belediye başkanı neden görevden alınır? Hırsız mı, yolsuzluk mu yaptı, FETÖ’cü mü bunu bilmek vatandaşın hakkıdır. Külli iradeye zarar gelmesin diye yolsuzluk dosyaları mı saklanacak? Belediye başkanların suçu yoksa tehdit ve şantaj usulü ile istifaya zorlanması demokratik hukuk devletinin yöntem ve usulü değil, kabile devletlerine özgü bir yöntemdir. Belediye başkanlarının hazin sonu demokrasinin dramdır.”

Haber: C. ÜSTÜNER
Yorumlar (6)
DÜZCELİ 4 yıl önce
SN. VEKİLİM LÜTFEN OLAYIN ÜZERİNE GİTMEYİ BIRAKMAYIN.BUNLARI ASTIRIN.
Sozde sorumlu 4 yıl önce
Sen kimsin ki, duzce chp istemiyor kendi kendine gelin guvey oluyorsun. Bu baskanlar sizin yipratma politikalatiniza harcaniyorn dune kadar karladiniz simdi mi arka cikiyorsunuz. İki yuzlusiyaset chp, halk sizi iyi biliyor. Size oy moy yok
Sonuç 4 yıl önce
Siz kaç tane belediye başkanı aldınız görevden...sisli belediye başkanı yedi yedi bitiremedi..once kendinize bakın.. görevden alsın diye yapmadığın kalmadı..aldu bak..demekki şikayetler dikkate aliniyormus.bunlari chp li belediyelerde yapıy
Cahit 4 yıl önce
Tanal duzcemizde secimlemi mv.oldu. Bu mv.mi duzcede CHP yi one cikaracak. Duzcemizi savunacak baska insanmi yok. Vah CHP vah. Tanal varsa duzceden %1 oy alamaz. Duzce CHP il ve ilce baskanliklarini kapatin bari.
Yorumsuz.. 4 yıl önce
Melih Gökçek kaç gündür oğlunun arkadaşının keyfiyle acil olarak günde 2-3 sefer Yunanistan'a gidip gelmesinin sebebi de yoksa acaba kara para aklama mı? Ben değil yerel basın söylüyor okuyamayanlara
Selam 4 yıl önce
Chp zihniyetini sevmeyiz ama adam bu konuda haklı tüm belediyelere bağımsız müfettişler gerekirse savcılar gönderip 1 tl ye kadar herşeyi inceletmek gerek görevi kötüye kullanma tespit edilmişse gereken ceza verilmeli,öyle kaçmak yok.