banner851

banner955

SİYASİLER TABAN FİYATI BÖYLE YORUMLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam canlı yayında açıkladığı fındık taban fiyatları, muhalefetin tepkisine yol açtı. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, beklentinin en az 30 TL olduğu fındık taban fiyatı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederken, Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise, üreticilerin fiyatlarla ilgili büyük bir hayal kırıklığına uğradığını savundu. Açıklanan fındık fiyatları ile ilgili Cumhur ittifakı ortağı MHP’den henüz bir açıklama yapılmadı.

Siyaset 12.08.2021, 11:40 13.08.2021, 17:10
1943
SİYASİLER TABAN FİYATI BÖYLE YORUMLADI
banner986

Fındık üreticilerinin dört gözle beklediği taban fiyatları, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından katıldığı televizyon programında açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, levant kalite fındığın kilogramının 26.5 TL’den, Giresun kalite fındığın ise 27 TL’den alınacağını söyledi. Bu sezon geçerli olacak fiyatta Türk lirası açısından geçen yıla kıyasla 4.5 TL artışa gidilmiş olsa da dolar, enflasyondaki yükseliş ve kabaran maliyetler baz alındığında taban fiyatın 30 liranın altına düşmeyeceğini düşünenler büyük hüsran yaşadı.

Açıklanan fındık taban fiyatları, çok sayıda üretici gibi Düzce’deki muhalefet partisi il başkanlarını da tatmin etmedi. Fındık fiyatları ile ilgili Düzceli siyasilerin ilk yorumları:

KEŞİR: ÜRETİCİMİZE HAYIRLI OLSUN

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir: “Sayın Cumhurbaşkanımız fındık fiyatını açıkladı. 50 randımana göre Giresun kalite için 27 TL Levant kalite için 26,5 TL liradır. Ayrıca alan bazlı destekler de devam edecek. Fındık üreticilerimize hayırlı, bereketli bir sezon diliyorum.”

ENGİNYURT: ÜRETİCİ BUNU HAK ETMEDİ

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt: “AK Parti milletvekilleri, Tarım Bakanı, böyle bir fiyat fındık üreticisi için facia olur. Hemen Külliye’yi arayın, böyle bir fiyat olmaz diye ağlayın. Yoksa yarın millet sizi ağlatır. Bu fiyatı kabul etmemiz mümkün değildir. Fındık üreticisi bunu hak etmedi. Üreticimiz hayal kırıklığı yaşadı. AK Parti Milletvekilleri; 30 TL olacak diyordunuz, ses verin.”

ER: “AÇIKLANAN FİYATLARLA ÜRETİCİ MAĞDUR OLDU”

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er: “Fındık fiyatı 26,5 TL olarak açıklandı. Hiç orta sahada top çevirmeye gerek yok bu hayat pahalılığında açıklanan bu fiyatla Üretici mağdur olmuştur.”

CAYMAZ: “AÇIKLANAN FİYATLAR ÜRETİM MALİYETLERİ VE HASAT MALİYETLERİ İLE NEREDEYSE AYNI”

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz: “Son yıllarda üretim maliyetlerinin neredeyse % 100 arttığı ekonomik ortamda 2021 yılı için belirlenen fındık rakamlarını fındık üreticilerimizin ve kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum. Kilo başına üretim ve hasat maliyetleri ile neredeyse aynı rakamlar, gerçekten üzücü.”

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (6)
Akçakocalı 1 yıl önce
Madem fındığa gerekli fiyatı vermediniz niye hergün etiket fiyatlarını artıran marketlere göz yumuyorsunuz
halk.. 1 yıl önce
fındıklıklarda bir sürü kaçak göçmen afganlı var..Araştırılsın..Cedidiye mh.Muhtarı Nusrettin Muhtarı .Çaky Mh.muhtarları mahallelerinizde kaç tana kaçak göçmen haberiniz varmı..Fındığa götürün..Yarısı sahibine yarısı cebe...Kaçak çalıştıranlara ceza kesin kim olursa olsun..
zengin adam 1 yıl önce
Sorun çiftçiye veya memura düşük ücret vermekte değil.Sorun adaletsiz gelir dağılımında.çalışan üretenden kısıp çok zenginlere kaynak aktarılıyor.Makas hiç bir dönem bu kadar açılmamıştı.
Düzce li 1 yıl önce
Bu ülkede sadece fındıkmı var
Mısır ne kadar olacak mısır gübre olmuş 250 TL
Faruk kuşçu 1 yıl önce
Gayet iyi fiyat benimde fındığın var bunlar alışmış eleştirmeye kendileri olsa hep hûsran olurdu nasıl olsa iktidara gelmiyorlar ya boyna atiyolar
Vatandaş 1 yıl önce
Kuşcuuu Sende makarnacı,kömürcüsün galiba ? kuş kadar beyninle vızırdama.Hade 2 LEEEE.....
23
açık