banner851

banner614

SÖNMEZ: “DARBELER TÜRK HALKINA BÜYÜK ZARARLAR VERDİ”

AK Parti Düzce İnsan Hakları Başkanı Fatih Sönmez, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idam edilişinin 60'ncı yılında parti binasında basın açıklaması düzenledi. Sönmez açıklamasında, “27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük zararlar vermiştir” dedi.

banner619
Siyaset 17.09.2021, 13:34
1076
SÖNMEZ: “DARBELER TÜRK HALKINA BÜYÜK ZARARLAR VERDİ”

AK Parti Düzce İl Binasında düzenlenen basın açıklamasına, Tanıtım ve Medya Başkanı Mine Met ve İl Kadın Kolları İnsan Hakları Başkanı Fatma Nurten Batur’da katıldı.

AK Parti Düzce Teşkilatları adına basın metnini okuyan AK Parti İnsan Hakları Başkanı Fatih Sönmez, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbe 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu dönem, Türkiye’de darbelerin başlangıcı olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. 27 Mayıs Askeri Darbesi ile birlikte Anadolu’nun yetiştirdiği çok sayıda vatan evladı yine vatanı için bedel ödemek durumunda bırakılmıştır. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulmuş milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş, idam sehpalarında şehit edilmiştir. Darbelerle birlikte meydana gelen vesayet hegemonyası hem bu ülkenin geleceğini hem de milletimizin demokrasi, ekonomi, moral ve motivasyonunu öğütmüştür. 1950 yılında iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldırmış, Türkiye’ye çağ atlatmış, milletin milli, manevi değerlerini iadei itibar etmişlerdir. Tek parti rejiminin ülkemize yaşattığı en büyük zulüm olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir. Takvimler 27 Mayıs 1960’ı gösterdiğinde, milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Demokrat Parti, darbeci, vesayetçi zihniyet tarafından “alaşağı edilmiştir” 1961 Eylül’ünde ise Adnan Menderes ve arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarılmış, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile Milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir” dedi.

27 Mayıs’ta başlayan darbelerin 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam ettiğini ve Türk halkına büyük zararlar verdiğinin altını çizen Sönmez, “Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti karanlığa gömülmek istenmiştir. 27 Nisan E-Muhtırası, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, Aziz Milletimizin 15 Temmuz Gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir. Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabahı itibariyle kapanmıştır. Sahneye koyulmak istenilen oyunlara, Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Kişiler değişse de asırlardır süregelen oyunların farkında olan bizler halkımız ile birlikte Hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz. 17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (8)
Ütopya 1 ay önce
ya fatih kardeş bu kadar samimiyesiz metin mi okunur,başka adam mı yok elindeki kağıdı okuyacak
Harbi Adam 1 ay önce
fatih kardeş ne kadar samimiyetsizsin yahu başka adam mı yok senden başka önündeki metni düzgün okuyacak??
Adam 1 ay önce
Millet artık sizin hatalı deiğiniz darbeleri mumla arar oldu ama nerde Türk ordusu artık cemaatin ordusu oldular
XXL 1 ay önce
Asılanların tamamı hak ettiklerinin yarısnı yaşadı geri kalanlarıda bundan sonrakiler yaşayacak vakit tamam
Esentepeli 1 ay önce
Burhan burham reklam kokan hareketler bunlar , bırakın artık bu darbe muhabbetini kabak tadı vermeye başladı başka bir yöntem bulun oy kapmak için
Sadece insan 1 ay önce
Darbe marbe hikaye, rant varmı rant!!!
YAVUZ0881 1 ay önce
Bunlar kârın doyurmuyor rahmetlilerden oy kapma flimlerini bırakında memleketindusdugu fakr-ü zarureti milletebir izah edin oda sizin zihniyetinizde millet ne anlama geliyor oda belli değil
cash81 1 ay önce
loğonuz bile çalıntı