banner851

banner614

SÖNMEZ FENA YÜKLENDİ

banner619

Geçtiğimiz yıl belediye meclisi kararı ile İnönü Parkı’nın tekrar 10 yıllığına mevcut işletmecisine kiralanmasını mahkemeye taşıyan Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, belediyenin yasaları da aşarak kanunsuz bir şekilde parkları Düzce halkının elinden aldığını ve ranta teslim ettiğini öne sürdü. Sayıştay’ın denetimi sonrası parklar için ihale düzenleyen Düzce Belediyesi’ne bir de çağrı yaptı: “Parkları ihale usulüyle müstecire vermenin Düzce halkına hiçbir yararı olmayacaktır. Eğer Başkan Düzce halkını düşünerek hareket edecekse, parklar belediye tarafından çalıştırılmalı.”

banner846
Siyaset 27.09.2017, 14:58 27.09.2017, 17:58
1560
banner844

Düzce Belediyesi’nin yıllarca sözleşme yenileyerek mevcut müstecirlere verdiği ve bu uygulamanın Sayıştay raporlarına geçmesi sonucunda 20 yıl aradan sonra ihale düzenlediği İnönü Parkı ile Konak Gazinosu hakkında Vatan Partisi’nden açıklama geldi.

“Keyfi, yanlış, ranta ve israfa yönelik uygulamalar”
İl Başkanı Fethi Sönmez yaptığı yazılı açıklamada, sert şekilde yüklendiği Düzce Belediyesi’nin yıllardır keyfi, yanlış, ranta ve israfa yönelik uygulamalar imza attığını savunarak, buna son vermesi konusunda uyardı.

“Sayın başkan parkları şahsının malı zannediyor herhalde”
Belediyelerin halka hizmet etmek için kurulduğunu belirten Sönmez, şöyle devam etti: “Varlık nedeni budur. Bizim belediye ise tam tersi işleri yapıyor. Yapılan işlerin büyük çoğunluğu ihtiyaca yönelik değil israf ve ranta yöneliktir. Yapılan kanunsuzluklar da cabası. Buna bir örnek de parkların bugünkü hali. Sayın başkan parkları şahsının malı zannediyor herhalde. Önce bu parkları ticari alan olarak Milli Emlak’a  satmaya çalıştı, olmadı yargıdan döndü. Fakat bunların döneminde yıllardır Düzce halkı parklardan yararlanamaz hale geldi. Oysa parklar belediyenin de değildir. Kadastro da park olarak tescillidir. Parklar tüm halkın kullanacağı sosyal alanlardır.”

“İşte kral keyfiyeti budur”
Belediyenin yasaları da aşarak kanunsuz, vicdansız bir şekilde parkları Düzce halkının elinden aldığını ve ranta teslim ettiğini öne süren Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, “Belediyenin bu uygulamalarını durdurmak için Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtık. Mahkemeye verdikleri cevapta kanunsuz meclis kararını savunamadılar. “Sözleşme imzalamayı unuttuğumuz için meclis kararı geçerli değildir.” demektedirler. On yıllığına ve fiyatı belli olmadan parkı eski müstecire verme kararının geçerli olmadığını söylemekteler. Ardından öğreniyoruz ki sayın başkan bir yıla indirmiş. İşte kral keyfiyeti budur. Yakın zamanda bu parkla ilgili mahkeme kararı da çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Parklar belediye tarafından çalıştırılmalı”
Belediyenin hem mahkeme kararının yakınlaşması, hem de Sayıştay uyarısıyla yeni bir uygulama kararı aldığını kaydeden Sönmez, söz konusu uygulamanın Düzce halkına bir faydasının olmayacağını savundu. Sönmez, “Parklar teklif usulüyle açık ihaleye çıkacakmış. Peki bu uygulama ne sağlayacak? Bu uygulamanın, yani ihale usulüyle müstecire vermenin Düzce halkına hiçbir yararı olmayacaktır. Eğer Başkan Düzce halkını düşünerek hareket edecekse, en azından şunların yapılması gerekir.

1- Parklar belediye tarafından çalıştırılmalı.
2- Parklardaki yönetmeliklere aykırı, bütün bina ve barakalar yıkılıp kaldırılmalı.
3- Parklarda fiyatlar piyasadan ucuz, maliyetine olmalı. Örneğin, çay 50 kuruştan fazla olmamalı. Sosyal tesislerde; düğün, sünnet gibi etkinlikler sembolik bir ücretle dar gelirli yurttaşların bütçesine uygun olmalı. Aynı devran sürecekse Düzce halkı kendine hayrı olmayan ihaleyi, parkı ne yapsın.”

Haber:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (15)
DER KENARINA PARK 4 yıl önce
DERE KENARLARINA İNSANLARIN OTURABİLECEĞİ BANKLAR KOYUN
esnaf 4 yıl önce
bişey söylimmi,cahit aydınında tekerini bir patlatan olacaktır,şimdilik kervanı yürüyor ama!onu arslanı,ataşı herzaman kurtaramıycak,birgün kucağa gelecek,bunu hep birlikte göreceğiz ölmezsek
esnaf 4 yıl önce
cahit aydınsan her istediğini yaparsın düzcede!başkan bu anlamda yanlız kaldı ve bunu herkes biliyor,sen geri kalmıssın kardeş!
Düzceliye/Osman Nevres 4 yıl önce
Park Gazinosu da aynı.Birde Belediye sosyal tesisleri yazıyor.Eskiden Vatan Partisi onun önünde de açıklama yapmıştı. Cahite meclis kararıyla keyfi verilmesi ve buranın mezbele olması çok tepki çekti.Vatana destek olun halledin ne diyeyim.
Esin 4 yıl önce
Madem başını koyuyor ortaya, adam kaçak olarak 3. katı yapınca işlem yapsaydı. Milletin sundurmalarına bile işlem yapılıyor
esnaf 4 yıl önce
başkan bu parkı o pislik heriften kurtarmak için başını koyuyor ortaya konuşmayın boş boş!belediye yırtınıyor bunun için!yiyorsa gidin işletmeciye atın tutun!
düzceli 4 yıl önce
neden hiç kimse PARK GAZİNOSU'dan bahsedemiyor acaba ?
park gazinosunda her şey usulüne uygun mu?
ne basın, ne de muhalefet partileri neden park gazinosunu konuşamıyor. ?????
Hasan Tahsin 4 yıl önce
AKP nin bütün misafirleri burada bedava ağırlanıyor.Herkesin dediği bu.Hep birlikte yiyorlar.Vatan Partisi'nin dava açması ve Sayıştay uyarısıyla ihale yapıyorlar.Açıklamadaki üç madde yerine getirilirse Düzce halkı yararlanır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın