banner851

banner955

SOSYOLOG KOLUKIRIK ANLATTI

AK Parti Düzce Siyaset Akademisi konusunun, “Türk Siyasal Hayatı ve İrfan” olarak belirlendiği üçüncü hafta dersleri Belediye Kültür Merkezinde yeni iki isimle devam etti. Türk siyasi hayatının başlangıcından günümüze kadar olan süreci anlatan Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Sosyolog Suat Kolukırık, batı ülkelerinin hazlarla yönetildiğini ancak Türkiye’nin ahiret üzerinden hareket ettiğine dikkat çekerek, “Balkanların, Ortadoğu’nun Kafkasların yüzü hala İstanbul’a bakıyor” dedi.

Siyaset 25.03.2018, 10:17 26.03.2018, 09:32
1022

AK Parti Siyaset Akademisi eğitimleri devam ediyor. Üçüncü haftanın konuları Türk Siyasal Hayatı ve İrfan olarak belirlendi. Türk Siyasal Hayatı dersini Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Sosyolog Prof. Dr. Suat Kolukırık verirken İrfan dersini de iletişim uzmanı Fatih Akbaba verdi.

“Batı ülkeleri hazlar, biz ahret üzerinden hareket eden ülkelerdeniz”
İlk dersi veren Prof. Dr. Suat Kolukırık, Türk siyasi hayatının başlangıcından günümüze kadar olan süreci anlattı.

Kolukırık, “Akıl özgürlüğü içinde kendimizi var etme hedefi içinde olmamız gerekmektedir. Üretim, ekonomi ve artı değer noktasında artık var olmak zorundayız. Batı ülkeleri hazlar üzerinden bir dünya kurgulamıştır. Biz de ahiret üzerinden hareket eden ülkeler arasındayız. Batı Rönesans ve reformlardan sonra sanayi devrimini çıkardı ve artı değer sermaye ortaya çıkardı. Batı bu özelliklerden dolayı daha düzenli sistemler yaptılar. Üretim felsefelerini oturttular. Biz ise şükür zihniyetindeyiz. Girişimci ve tüccar olma noktasında önemsememiz yok. Dolayısıyla kolaycılığa kaçarak, üretimde olmak istememekle eşdeğerdir” ifadelerinde bulundu.

“Ülkemizin güç olduğunu görelim; Balkanlar, Ortadoğu, Kafkasların yüzü hala İstanbul’a bakıyor”
“Bu coğrafyada güçlü olmamız gerekmektedir” diyen Kolukırık şunları kaydetti:

“Şehirler sistemler üzerinde inşa edilirse kim gelirse gelsin o sisteme uyar. Her işin başında insan var. Dolayısıyla iyi bir düzen kurgulamamız lazım. Anglosakson düşüncenin hakimiyetinden kurtulmamız gerekmektedir. Bu düşüncenin etkisi ile Ortadoğu ve Afrika kontrol altında tutulmaktadır. Biz kamusal alanda bir ve birlikte olabilirsek sistemi kurabiliriz. Ülkemizin bir güç olduğunu görelim. Balkanların, Ortadoğu’nun Kafkasların yüzü hala İstanbul’a bakıyor”

Siyaset Akademisinin ikinci dersini veren İletişim Uzmanı Fatih Akbaba, aile iletişimi konusunu örneklerle katılımcılara aktardı. İnsanın doğumundan ölümüne kadar yaşadığı olaylara kültürün etkisini anlatan Akbaba, evlilikteki mutluluğun insan hayatına olan etkisini slaytlar eşliğinde anlattı.

İletişim Uzmanı Fatih Akbaba, dersin sonunda son çıkardığı kitabını imza törenini yaptı.

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (4)
Enes 5 yıl önce
Din zenginin eglencesi fakirin avuntusudur
Biz de inandık. 5 yıl önce
Birileri En güzel maaşları, yemekleri, uçakları, arabaları, sarayları , köşkleri benim verdiğim vergiyle kullanacak ve bu ahireti düşünmek olacak. Hangi ayette yazıyor?
Açıklamadaki bilimsellik. 5 yıl önce
Akademisyenlerin bilimsel açıklamaları ilginç. Madem ahiret üzerinden siyaset yapılıyorsa bu kadar yolsuzluk, hırsızlık, cinayetler, suistimalller, adaletsizlikler neyin nesi?
Kanmak 5 yıl önce
Alat tabaka insanları kandırmanın en kolay yolu değilmi ahiret korkusu,kul hakkı korksu,günah korksu!!..İşte bu yüzdendirki devlet yönetimine din işlerini karıştırmamak lazım!!..Yoksa daha çoookk kandırılır bu millet..
27
parçalı az bulutlu