banner851

banner614

TANAL BU KEZ BAKAN'A SORDU!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Düzce Katı Atık Tesisini bu kez Çevre Ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya sordu: “mühürlü kapının sökülmesinin gerekçesi nedir?”

banner619
Siyaset 22.02.2016, 10:10 22.02.2016, 10:40
1370
TANAL BU KEZ BAKAN'A SORDU!

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Düzce’de faaliyeti durdurulan ve köylülerin aylardır nöbet tuttuğu Katı Atık Tesisi’nin peşini bırakmıyor. Daha önce suç duyurusunda bulunan ve konuyu meclise taşıyan CHP vekili Tanal, bu kez de Çevre Ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya cevaplaması için önerge sundu.

Melen Çayı’nda yaptığı incelemeler paylaşan Tanal, İstanbul’a içme suyu temin eden havza ve dereler arasında bulunan Melen Çayı’nın katı ve sıvı atıklar ile kirletildiğini belirtti.

Avukat Mahmut TANAL; “Düzce ili Merkez Esençam Köyü Mevkiinde yapılan Düzce İli belediyeleri Katı Atık Bertaraf Tesisi, Melen Çayı’na yalnızca 200 metre mesafede olup İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ) İçme Suyu Havzaları Koruma ve Kontrol Yönetmeliği’ne göre kısa mesafeli koruma alanı içinde yer almasına rağmen İSKİ, “İçme Suyu Havzaları Yönetmeliği’ne aykırı olarak Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin Yapılmasına izin vermiştir.” Diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanı’na yazılı soru önergesi verdi.Melen Çayı’nın kirletilmesi ile ilgili TANAL’ın Fatma Güldemet SARI’ya verdiği yazılı soru önergesi şu şekilde:

1)      Verilen iptal kararına, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın şikâyet ve taleplerine rağmen mahkeme ilamına aykırı olarak yasa ve yönetmeliklere aykırı olan Katı Atık bertaraf Tesisi’ne çöp dökmeye devam eden Düzce İli Belediyeleri ile ilgili herhangi bir Hukuki işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmadı ise neden başlatılmamıştır? Mahkeme İlamına, yasa ve yönetmeliklere aykırı olan katı atık bertaraf tesisine çöp dökmeye devam eden belediyeler ile ilgili Hukuki işlem başlatılmamış olmasının Hukuki gerekçesi nedir?

2)      Verilen iptal kararına, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın şikâyet ve taleplerine rağmen mahkeme ilamına, yasa ve yönetmeliklere aykırı olan Katı Atık bertaraf Tesisi’ne çöp dökmeye devam eden Düzce İli Belediyeleri ile ilgili herhangi bir Hukuki işlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır?

3)      Yazılı basında yer alan haberler ve çevre halkının ifadelerine dayanarak Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin kapısının mühürlendiği iddiaları doğru mudur? Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin kapısı ne zaman hangi Hukuki ifadeler gerekçe gösterilerek mühürlenmiştir?

4)      Yazılı basında yer alan haberler ve çevre halkının ifadelerine dayanarak Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin kapısının mühürlenmesine rağmen kapının “Mühür” ile beraber söküldüğü iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise mühür olduğu halde kapıyı açanların tespiti yapılacak mıdır? Yapılacak ise ne zaman yapılacaktır?

5)      Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin kapısında mühür olduğu halde mührün bozulması TCK’nın 203. Maddesinin ihlal edildiği anlamına gelmemekte midir? İlgili yasaları ve yönetmelikleri ihlal eden kişi veya kurumlar ile ilgili Hukuki İşlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır?

Haber;S.KAŞKIR

Yorumlar (7)
nsm 6 yıl önce
sov yapiyor diyene. "caliyorsa benim parami caliyor, sana ne" deyip oy verenlerin bunu demesi cok da anormal degil. 78 milyonun en kutsalina küfredenlere ödül verenlere sandikta hicbirsey olmamis gibi oy verenler tabii ki chp milletvekiline sov yapiyor diyecek. cünkü rezilliklere oy vermeyi bir marifet sanmaktalar.
DÜZCE'li ve YENİ BİR 6 yıl önce
Tanal Şov Diyen Vatandaş: Senin seçtiğin vekiller aramadigin samimiyeti başkasından araman komik ve manidar o samimiyeti daha evvel aradan Düzce bu halde olmazdı.
SÖZDE DÜZCE'LİYE: O çöplükte o kokuda senin yasaman gerek asıl entrika çevirme burda!
................. 6 yıl önce
siz toptan kafayı sıyırmışsınız adam buraya geliyor hukuksuzlukları ortaya koyuyor sizde yok şucu yok bucu diye çamur at izi kalsın zavallısınız siz artık size denecek bir şey yok zavallı adam mulletvekili edepli olun adamın asabını bozmayın yetersizliklerinizi kapatmak için kullandığınız sermaya bir güan tükenecek o zaman ne yapacaksınız merak ediyorum.
Koylu 6 yıl önce
Hadi şov diyonuz koyludemi sow yapiyo
İsmooo 6 yıl önce
İşinize gelmeyince şov yapıyor deme acaba teröristleri davul zurnayla haburda tanalmı karşıladı Diyarbakır'da türkü söyleyip halay çekende tanaldı deme bu Düzce herşeyi hak ediyor adam gelmiş sizin oy verip sizi dinlemeyenlere sizin sıkıntılarınızı anlatıyor sen gelmiş rant diyorsun zaten Düzce de rant yeri yaaa
DüZCELİ 6 yıl önce
Daha düne kadar Pkk lılarla selfi yapan adamdan ne hayır gelir gaz veriyo köylülere o gariplerde bu şahsiyetin sözlerine inanıyo şehit cenazesine gitmeyipte pkk cenazesinde en ön saf da yer alan adama nasıl güveniyorsunuz köylü vatandaşlarım sorarım size varsa bi mücadeleniz bunu kendiniz verin pkk yandaşlarıyla değil
yeni bir tanal show 6 yıl önce
bu adamın samimiyetine bir inansam... ama hayır inanmıyorum, tamamen şov peşinde. buldu kendine bir siyasi rant kapısı yapıştı kaldı düzcenin sırtına. zaten kan emici grubunun en başında yer alır. bu değil midir, terörist eylemlerin en önde olanı? daha neyin sorgulamasını yapalım ki?..