banner851

banner955

‘TOLERANSIMIZ YOK, KADINA ŞİDDETİN CEZALARINI ARTIRIYORUZ’

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan AK Parti Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk, AK Parti iktidarı döneminde kadının güçlendirilmesi için atılan adımları anlattı. Eğitimden istihdama, politikadan kadın girişimciliğine icraatları sıralayan Asuk, kadına yönelik şiddete ayrı bir parantez açarak, konunun tek bir metin veya kanunla çözülemeyeceğini belirterek, “Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle de mücadele etmekte kararlıyız.” dedi.

Siyaset 08.03.2022, 12:00 09.03.2022, 13:13
639
banner1032

AK Parti Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir partisinin il başkanlığı binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin de katıldı.

AK Partili kadınlar da açıklama boyunca ellerinde tuttukları kadın-erkek fırsat eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik dövizlerle mesaj verdi.

“Büyük Türkiye hedefimizi kadın erkek omuz omuza gerçekleştireceğiz”

“Bugün azimle, kararlılıkla, emeğiyle mücadele veren emekçi kadınların günü.” diyerek sözlerine başlayan AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Asuk, “8 Mart vesilesiyle emekçi tüm kadınlara selam ediyorum. Alın terinin, emeğin hakkını her daim koruyan bir medeniyetin mensubu olarak, kadınların alın terlerine saygılarımı sunuyorum. Bizim aslında 8 Mart’ta vereceğimiz en büyük mesaj: Büyük Türkiye hedefimizi kadın erkek omuz omuza gerçekleştireceğimizdir. Bu hayalimizi, beşeri sermayenin önemli bir parçası olan, fabrika işçisinden ev kadınlarına, beyaz yakalıdan mavi yakalıya, kırdan kente kadar tüm kadınların emeğiyle gerçekleştireceğiz.” dedi.

“AK Parti döneminde kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına alındı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana kadının her alanda güçlendirilmesi için adımlar atıldığını belirten Asuk, “2002’de Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafında Hakkâri’de ilan edilen ilk seçim beyannamemizde kadına yönelik şiddetle ve kadın yoksulluğuyla mücadele edeceğimizi topluma beyan ettik. Her seçimde de buna yeni hedefler ekledik.

Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırmasına ilişkin düzenlemeler, engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde yapılmıştır. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına almıştır.” diye konuştu.

“Parlamentodaki kadın oranı 4 kat arttı”

Kadınların parlamentodaki temsil oranının AK Parti döneminde 4 kattan fazla arttırıldığını kaydeden Asuk, “Türk kadını, pek çok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Ülkemizde kadınlar, 1935 yılında ilk kez parlamentoda yüzde 4.1 oranında temsil edildi. Bu oran 2002 yılına kadar ne yazık ki hiç aşılamamışken bugün 2018 seçimiyle birlikte parlamentoda kadın temsil oranı, yüzde 17.4’e yükselmiştir. AK Parti, kadının siyasi temsil oranı kabul edilebilir eşiğe ulaşana kadar çalışacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Eğitim, en önemli fırsat eşitliği aracı”

 Fırsat eşitliğinin en önemli aracının da eğitim olduğunu ve bu noktada da çalıştıklarını söyleyen Asuk, “AK Parti hükümetleri döneminde eğitim, en önemli fırsat eşitliği aracı olarak kabul edilmiştir. Kararlılığımız sonucunda 2002 yılında yükseköğretim kız öğrenci oranı yüzde 13,5 iken bu rakam 2020 yılında yüzde 48,5’e ulaşmıştır. SGK teşvikleri, Gelir Vergisi ve kadın kooperatiflerinde yaptığımız yasal düzenlemeler, hibe ve fonlardaki kadınlar lehine yaptığımız uygulamalar ile kadınların iş hayatına, işçi, çiftçi, girişimci olarak katılımını destekledik. Kadın iş gücüne katılma oranı % 27’den 34’e, kadın istihdamı 6 milyondan 10 milyona yükseldi.” diyerek kadın istihdamının da günbegün armaya devam ettiğini aktardı.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in liderliğinde başlatılan Kadın Emeği Buluşmaları ve Nerede Kalmıştık Projesi’nin de yurt genelinde devam ettiğini belirten Gönül Asuk, kadına yönelik şiddetle mücadeleye de ayrı bir parantez açtı.

“Kadına yönelik şiddet tek bir metinle bir kalemde bitecek bir konu değil”

Cumhurbaşkanı Kararı’yla Türkiye’nin tarafı olmaktan çıktığı İstanbul Sözleşmesi’ne isim vermeden atıfta bulunan Asuk, sözlerine şu şekilde son verdi:

“Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle de mücadele etmekte kararlıyız. Kadına yönelik şiddet gibi çok ağır konular, tek bir kanun ile tek bir metinle bir kalemde bitecek, sonuç alınacak konular değildir. Ama şunu apaçık söylüyoruz ki, bu konuda asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha ilk seçim beyannamemizde de ifade ettik. O gün bugündür kararlılığımızı ifade eden düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık. Çalışmaları devam eden yeni düzenlemeyle de kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz. İyi hal ve tutuklama şartlarını yeniden düzenliyor ve kadına yönelik şiddetin cezalarını artırıyoruz. Son olarak, biz AK Parti olarak büyük ve güçlü Türkiye idealimiz için çalışıyoruz. Kadın-erkek omuz omuza Büyük Türkiye’yi inşa edeceğimize inancımız tamdır. 8 Mart vesilesi ile tüm emekçi kadınları buradan saygıyla selamlıyorum.”

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (17)
TERBİYE 8 ay önce
yazanların yazdıklarıı okudum ve oda gibi boşlar, 8mart nedir bilmezler diyelere gelsin biraz terbiye lütfen...
vatansever 8 ay önce
büyük hedefinizi gerçekleştirmeye acele etmeyin, iktidara geleli daha 19 yıl oldu canım, daha çok erken böyle şeylere
Birsin artık 8 ay önce
Yirmi yılda bütün birikimi yalayıp yutan ak parti mi düze çıkaracak yazık oldu canım memleketim e sebep olanlara hakkım haramdır
Şampiyon 8 ay önce
Her gün ayrı espiriler….
Achtung! 8 ay önce
'Büyük Türkiye' :) hayalinizi gerçekleştirecek kadın ve erkeklerin AKP'li olma koşulunu da bir parantezle belirtseydiniz keşke.Boşuna umutlanmasın diğerleri...
Olmaz 8 ay önce
Bunun ceza ile olmadığını, olmayacağını, olamayacağını anlayamadıysanız bu işi siz çözemezsiniz! Ben de bunu bilir bunu söylerim.
cash81 8 ay önce
kadınlar gününde keskinin ne işi var
C. 8 ay önce
Bir tane durumu kotu olan gostersenize orada
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
parçalı bulutlu