banner851

banner955

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ’NDE SON DURUM…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu başkan ve üyeleriyle birlikte Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu (TOGG) ziyaret etti. TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki Kullanıcı Deneyim Merkezi’ndeki teknik gezide milletvekilleri, Türkiye’nin otomobilini yakından inceledi. Heyette TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkan Vekili ve Düzce Milletvekili Fahri Çakır da yer aldı.

Siyaset 13.11.2021, 16:30 14.11.2021, 09:28
947
TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ’NDE SON DURUM…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; dün TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu başkan ve üyeleriyle birlikte Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu (TOGG) ziyaret etti.

FAHRİ ÇAKIR DA KATILDI

Teknik gezide, Bakan Varank ile birlikte TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve Başkan Yardımcısı ve Düzce Milletvekili Fahri Çakır, AK Partili üyeleri Ahmet Çolakoğlu, Osman Boyraz, Fuat Köktaş, Selma Kaplan Kıvırcık ile CHP’li Tahsin Tarhan, MHP’li Abdurrahman Başkan, İYİ Partili Ayhan Altıntaş yer aldı.

C SEGMENT SUV’U İNCELEDİLER

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Bakan Varank ve komisyon üyelerine Ar-Ge çalışmaları hakkında TOGG’un Gemlik’teki fabrikasının maketi önünde bir sunum yaptı. Karakaş, Gemlik’teki fabrikanın 1,2 milyon metrekare alanda kurulduğunu belirterek “Akıllı cihazlarla ilgili teknoloji ile ilgili merkezlere yakın. Bursa’ya yakın Kocaeli’ne yakın.” dedi.

CHP’Lİ ÜYE DİREKSİYONA GEÇTİ

CEO Karakaş, önümüzdeki dönemde en hızlı büyüyecek olan segmentin C SUV olduğunu kaydederek Dolayısıyla bizim büyüyen pazara girmemiz lazım.” dedi. Daha sonra Varank ve beraberindekiler, TOGG’un C segment SUV’unu inceledi. Bakan Varank’ın davetiyle komisyonun CHP’li üyesi Tahsin Tarhan, TOGG’un direksiyonuna geçti. TOGG CEO’su Karakaş da Tarhan’ın yanına oturarak otomobilin teknik özelliklerini anlattı.

VARANK: 2 MİLYON ÜRETİM KAPASİTEMİZ VAR

Bakan Varank, Türkiye’nin Otomobili projesi Türkiye'de otomotiv endüstrisini dönüştürecek ivmeyi bize kazandıracak proje olduğunu belirterek, “Türkiye'de 2 milyon araç üretme kapasitesi var.” dedi. Varank, “Dünyadaki, Avrupa’daki en önemli oyunculardan bir tanesiyiz ama otomotiv endüstrisini dünyayla rekabet edebilir halde tutmak istiyorsak mutlaka elektrikli ve otonom araçlarda da bir hamle yapmamız gerekiyor. İşte endüstriyi dönüştürecek işaret fişeği proje de aslında TOGG. Orada elde ettiğimiz başarılarla tüm endüstriyi, tüm üreticileri, tüm tedarikçileri de dönüştürmüş olacağız.” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (10)
Hakan Boğaç 1 yıl önce
Niye yayınlanmıyor kardeşim yorum , teknik gezi ve Fahri Çakır aynı cümle içinde garip buldum o kadarrr.
AKPINAR(MEMUR DEĞİL) 1 yıl önce
Kaç gün öncenin haberi bir tane yorum yok bu da öncü haberin ne kadar takip edildiğini gösteriyor bence kocaman bir hiçsiniz magazin ve akp basın bülteni gibi haber yayınlıyorsunuz izlenmiyorsunuz ve takip edilmiyorsunuz haberiniz olsun..
Burak 1 yıl önce
Türkiye de fabrikası bile tamamlanmayan bu araç hangi ülkede üretildi bit bilen açıklasın
Kunter 1 yıl önce
Kore filmi izleyenler bilirler. Film veya dizi boyunca hyundai marka araçlar yaygın olarak görünür. Diğer marka araçlar ise nadiren görünür. Ben burdan şunu anlıyorum kendi markaları hyundai dışında araç tercih etmiyorlar. Keşke bizim devrim araçlarımız da benzini olmadığı için çalışmıyor üretimi durdurun denip engellenmeseydi. Bizim de kore gibi marka otomobilimiz olurdu.
nsm 1 yıl önce
40 bin yurocuk mus fiyati. her kapida 3 araba olan bir ülkede bunu almak herhalde zor olmaz.
Düzceli 1 yıl önce
Maliyeti 40bin euro olunca asgari ücretle çalışan kesim bile kolaylıkla alabilecek inşAllah (!)
Madur 1 yıl önce
Bu araç millet için bir fırsat askari ücret linin ve emeklinin tamda bütçesine uygun helal olsun yani
YAVUZ0881 1 yıl önce
Allah belanızı versin asacam kendimi bu kadar vurdum diyezlik olmaz millet can derdine düşmüş bunlar bakın burda bilmem ne var diye cevap veriyorlar yaşam çekilmez oldu hakkımı bunlara helal etmiyorum yakındır kendimi asmak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız