banner851

banner614

“ÜCRETSİZ OTOPARK YOK!”

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Düzce Belediyesi'ni ücretsiz otopark için yatırılan paraları farklı amaçla kullanmakla suçladı. Gerekçe olarak ise çok fazla inşaatın olmasına karşılık ücretsiz otopark olmamasını gösterdi. Ayrıca bu suçlama üzerinden Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı'nı göreve davet etti.

banner619
Siyaset 04.02.2016, 15:14
1602
“ÜCRETSİZ OTOPARK YOK!”
 Düzce'nin otopark sorunu bu kez dışarıdan bir gözün tespitiyle ancak farklı bir açıdan gündeme getirildi. CHP’li 4 milletvekilinin Düzce’nin yerel sorunlarıyla ilgili Düzce’ye yaptığı ziyarette İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, gelir gelmez yaşadığı sorundan yola çıkarak basın toplantısına başladı. Otopark sıkıntısı nedeniyle araçlarına yer bulmakta zorlandığı ifade edilen Tanal, Düzce’de otopark sorunu olduğunu söyleyerek sorundan sorumlu olan ilgililere yasal işlemin yapılması için Düzce Cumhuriyet Başsavcılığının harekete geçmesini istedi.

Tanal, konuyla ilgili ‘Düzce’de otopark sorunu var.’ diyerek otopark için var olan yasa ve yönetmelikten söz etti. Tanal, “İmar Kanunu'nun 37 ve 44. maddesi uyarınca bir inşaat yapılacağı zaman otopark yeri ayrılmadığı müddetçe yapı ruhsatı izni verilemez. Yapı ruhsat izni verilecek ise otopark yerinin ayrılması gerekir. Eğer otopark yeri uygun değil ise parasını vatandaşlar, müteahhitler namı hesabına o bölgede ücretsiz otopark yapmak kayıt ve şartıyla yatırır. Belediye o bölgede vatandaşın kullanımına serbest bırakılmak üzere ücretsiz otopark yapar. Otopark yönetmeliğinin 5. maddesinde der ki ‘Vatandaştan alınan bu otopark ücretleri başka bir amaç, başka bir iş için kullanılamaz, harcanamaz. Otopark için bankada ayrı hesap açılır. Hesap açıldıktan sonra faizde olur. Sonrasında otopark yapılır. Görebildiğimiz kadarıyla bu kadar inşaatın olduğu bir ilimizde otopark ücretleri ücretsiz otopark yapımı için harcanmadı. Yasa ve yönetmeliğin bu hükümlerine aykırı hareket eden Sayın Belediye Başkanı ve önceki dönem başkanları hakkında Sayın Cumhuriyet Başsavcısını göreve davet ediyoruz.” dedi.


Haber:Y.SEVER

Yorumlar (6)
Lafım anlayana... 6 yıl önce
NSM.. Şu soruya cevap versin CHP... 13 yıldır nerede? Ana muhalefeti kaptırmamak için çaba sarfedeceklerine, iktidara yürümek için azıcık beyin yorsunlar... Zor olacak ama...
Xxx 6 yıl önce
Neresinden tutsanız elinizde kalıyor,ama malesef vatandaş bunları anlayamayacak kadar cahil...
saat 6 yıl önce
otopark parasıyla saat yapıldı düzceye itibardan tasarruf yapılmaz
nsm 6 yıl önce
para nerde mi? yahu bir alemsiniz siz de yani. ak'larin kokusunu aldiklari paranin nerde oldugunu sormanin abesle istigal oldugunu anlayamadiniz mi hala 13 yildir? orda, hah, tam o bildigin yerde. zekat parasi olarak toplamislardir veya bosna'ya cami yapacaklardir!
Helal 6 yıl önce
Adam haklı beyler haydi cevap veriniz!
CAN . D 6 yıl önce
CHP KOCUSUR DURUR