banner851

banner955

“ÜRETİCİLER FINDIĞINI TMO ELİYLE UCUZ SATMAYA İTİLİYOR”

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Türkiye için stratejik bir ürün olan fındık üreticisinin, fındığını TMO eliyle ucuz fiyata satmaya itildiğini savunarak, Düzce Milletvekillerinin ve hükûmetin bu konuya acil bir çözüm üretmek için adım atması gerektiğini belirtti.

Siyaset 23.09.2022, 16:45 23.09.2022, 14:11
402
banner1032

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er’in gündeminde TMO’nun alım şartları ve serbest piyasadaki fiyatlar vardı.

Türkiye’nin stratejik ürünü fındık ile ilgili yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatının havada kaldığını belirten Er, “Fındığın stratejik bir ürün olduğunu herkes kabul eder ama buna rağmen devletin bir fındık politikası hiç olmamıştır. Bu sene ise hepten piyasaya terkedilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyat havada kalmıştır. Bunun dışında da TMO’nun  alımlarında gösterdiği zorlaştırıcı tutum ve davranışlar üreticiyi fındığı daha ucuz fiyata TMO dışı aktörlere satmaya mahkum kılmıştır” dedi. 

TMO’nun illerdeki kota uygulamasının da yanlış olduğunu ve  vatandaşın mağdur edildiğini belirten Er, “TMO adına lisanslı depo yapılmalıdır. Bunun için tüm kamu kurumları da bir araya gelip, gerekirse özel idare ve belediye öncülüğünde bu depoların mutlaka yapılması lazımdır. Ve fındık borsa aracılığıyla alınıp satılarak piyasaya yeni oyuncular çıkması sağlanmalıdır. Aksi halde üretici düşük fiyata mahkûm olacak ve mağdur olmaya devam edecektir. Düzce Milletvekillerinin ve hükûmetin bu konuya acil bir çözüm üretme adına adım atmasını, en azından açıklamalar yaparak inisiyatif almasını beklemekteyiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu