banner851

banner955

‘ÜZERİNDE SİYASET YAPILMAYACAK KADAR HASSAS BİR KONU’

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Düzce AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk, yaptığı basın açıklamasında, AK Parti döneminde kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik sıkı tedbirler alındığını söyledi. Asuk, “Kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur” dedi.

Siyaset 25.11.2021, 12:28 25.11.2021, 13:02
989
‘ÜZERİNDE SİYASET YAPILMAYACAK KADAR HASSAS BİR KONU’

Sadece Türkiye'de değil dünya genelinde kanayan yaralardan biri olan kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için çeşitli etkinlikler düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, parti binasında basın açıklaması yapan AK Parti Düzce Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sorunu olduğunun altını çizdi.

Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için özellikle AK Parti döneminde, birçok adımın atıldığını kaydeden Asuk, “Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır.  Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur.  AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek,  Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor” diye konuştu.

Kadına şiddet, insanlığa ihanettir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Erdoğan’ın ‘Kadına şiddet, insanlığa ihanettir’ sözlerini hatırlatan Asuk,  “Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, ŞİDDET kimden gelirse gelsin,  kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.”  AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (4)
Magdur 1 yıl önce
Peki gonul hanimin uyguladigi siddet ne olucak! Kac kere kapisina gittim komur yardimi icin kapidan kovmaktan beter etti! Simdi kadina siddet icin seminer duzenliyormus...senin yaptiklarin ne olucak
YAVUZ0881 1 yıl önce
Ne iş yapıyorsunuz ne işe yararsınız partinizden olmayan bir Allahın kuluna düzcede bir sorun bir yaraya merhem olmuşlar mı olmazlar bende eşşek gibi anırarak spor sokakta gezeceğim
Hayatınız yalan 1 yıl önce
Daha dün hiç yere Düzce bir adam bıçaklanarak öldürüldü. İstanbulda Samuray kılıcıyla bir kadın öldürüldü. Metroda 20 tane suç kaydı olan biri bıçakla sağı solu tehdit etti. Can ve mal güvenliği kalmadı. Devleti bitirdiniz!
T.C 1 yıl önce
Hep bos laflar amac oy almak garip halki kandirmak ne insanin can degeri kaldi ne turk lirasinin onuru heryerde torpilli insanlar adalet bunun neresinde ulkenin icinden girip cikmislar kimse kusura bakmasin mevzu vatansa vatan sevmek bu degil
Yeni Sayımız