banner851

banner955

“VENEZUELA’YA OLAN BU MUHABBETİN SEBEBİNİ BİLMEK İSTİYORUZ”

Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Düzce İl Başkanlığı yaptıkları basın açıklamasında Venezüela’dan vergisiz peynir ve ayçiçeği ithalatı yapılması kararını eleştirdi.

Siyaset 26.08.2020, 15:54 27.08.2020, 13:54
1384
“VENEZUELA’YA OLAN BU MUHABBETİN SEBEBİNİ BİLMEK İSTİYORUZ”
banner1032

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı Haluk Kadri Demir, Venezuela’dan vergisiz bin 500 tonluk peynir ithalatı ile gündeme gelen “Çiftçi ve Tarım politikaları” ile ilgili bugün CHP İl Binası’nda basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını CHP İl yöneticileri ve CHP’li vatandaşlar da takip etti.

Türkiye’de ki çiftçilerin zor durumda olduğunun altını çizen Demir;  “Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır” diyerek AK Parti’ye yerli üretimine destek çağrısında bulundu.

CHP Düzce İl Başkanı Haluk Kadri Demir’in açıklaması şu şekilde:

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda, emperyalist güçlere karşı verdiğimiz bağımsızlık mücadelesinin zafere yürüdüğü en önemli günlerinden birisidir. Bugün, bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze kast edenlere karşı bir halkın geleceğine topyekun sahip çıktığı mücadelenin taçlandığı gündür.

98 yıl önce bugün 26 Ağustos 1922’de, büyük zaferimizin ilk adımını atılmıştır. Bugün ülkemizin tam bağımsız, özgür, demokratik, halkçı ve laik bir ülke olarak yürüyüşü mücadelemizde aynı kararlılıkla buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Büyük Taarruz’un 98’inci yıl dönümünü kutluyor, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.

Emperyalizme karşı, o gün konulan irade bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Bugün de ekonomisiyle, tarımıyla, sanayisiyle güçlü; işçisi, memuru, çiftçisiyle mutlu bir ülke mücadelemizi bu iradenin ışığıyla sürdürüyoruz.

“EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA”

Büyük Taarruz’un 98. Yıldönümünde ekonomik bağımsızlığımız her zamankinden daha çok tehdit altındadır. Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmekte, ekonomik bağımsızlığımız günden güne kaybedilmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla geçinen yurttaşlarımızdır.

Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir. Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür.

“PEYNİR CENNETİYİZ”

Şimdi de sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Ezine’deki, Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır.

200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela çiftçilerinin üretimi tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını, bağımsızlıktan ne anladıklarını da bir kez daha göstermişlerdir.

“VERGİSİZ AYÇİÇEĞİ İTHALATININ KAPISI ARALANDI”

Nitekim Türkiye’deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir.

Saray’ın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP “Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir” derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.

“VENEZÜELA’YA OLAN MUHBABBETİN SEBEBİNİ BİLMEK İSTİYORUZ”

Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.

Ülkemizdeki Saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır. Yitirdiğimiz bağımsızlığımız Türkiye’yi emperyal güçlere teslim etmekte, egemen güçler arasında oradan oraya savurmaktadır. Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz.98 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızı mutlaka yeniden kazanacağız.

Ve işte bu inançla, bu azimle bundan neredeyse 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız, ve 30 Ağustos’ta yurdumuzun her köşesinde halkımızın sağlığını da gözeterek büyük bir coşkuyla kutluyor olacağız.  Ülkemizin bağımsız ve müreffeh yarınlarında CHP vardır.”

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (8)
hasan 2 yıl önce
Düzcenin sorunlarıyla uğraşsan ? Sana ne devlet işlerinden. Sen yerele bak.
Cengiz E 2 yıl önce
Ülkeyi yonetemeyenler doğal gaz buldu sayın il başkanı...siz ne buldunuz. Yıllar önce zihin zihniyet Amerikan Vita yağı satılsın diye zeytin ağaçları ve yağı ile ilgili saçma sapan kararlar almadı mı?
Aa 2 yıl önce
Türk peynirine ne oldu?
Saman 2 yıl önce
Saman ithal etmektense peynir ithal etmek daha mantikli geldi galiba ilkokul mezunu sümüklü imamin pesinden kosan zeka küplerinden daha fazlasini beklemek zaten onlara haksizlik olur :)
Hasan Tahsin 2 yıl önce
Venezüella ABD ye direniyor. Siz kimden yanasınız. ABD Moduro'yu devirse alkışlayacaksınız.
Osman 2 yıl önce
Onlarda komünist. Daha nolsun. Ne güzel işte. azıcık kömünist peyniri yiyin
Ali Kamil 2 yıl önce
Siha iha dogal gaz araç solunum cihazı donanmaya gemi üretip ithalat bitirilmek istenirken ölü taklidi yapin takoz görevi görün peynire samana sira gelince aslan kesilin. . Zehir gibi chp kafasinin nin dünyaya bilimsel bakışı....
Vatandaş.. 2 yıl önce
Saray rejimi tabirini kullanmanızı kınıyorum.. Saray rejimi dediğiniz Türkiye Cumhuriyetinin en yüksek oy oranını alarak seçilen yasal yönetimidir. Bir tarafda saray bir tarafda başka bir yönetim varmış gibi ikircikli sözlere dikkat edelim lütfen...
15
parçalı bulutlu