banner851

banner614

‘YAŞAM HAK’ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

banner619

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı. Açıklamanın Düzce ayağında CHP Kadın Kolları İl Başkanı Jale Akyıldız, kararın iptal için başvuruda bulundukları Danıştay’a seslenerek, “Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa'ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa “Dur!” demek için daha neyi bekliyor?” ifadelerini kullandı.

banner846
Siyaset 19.06.2021, 18:10 19.06.2021, 18:22
895
banner844

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı. “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” başlıklı basın açıklamasını Düzce’de Kadın Kolları İl Başkanı Jale Akyıldız yaptı. Akyıldız açıklamasında, “Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Tek adam rejiminin 20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız.” ifadelerine yer verdi.

 “ACİLEN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ GÖSTEREN BİR KARAR ALIN”

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi kararı üzerine bu kararın iptal edilmesi için Danıştay’a yaptıkları başvuru için 1 Temmuz tarihinin beklenmesini eleştiren Ayyıldız, “Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu karar, açıkça yargıya talimat niteliğindedir. Nitekim Danıştay, 1 Haziran 2021 tarihinde açtığımız davaya yönelik, "idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine" hükmetti. Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu. İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesine ve referandumda mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesine “evet” diyen dönemin Yüksek Seçim Kurulu üyesi, bugünün Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e sesleniyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe ne de bir açıklama bulunuyor. 1 Temmuz’a sayılı günler kaldı. Acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın!” ifadelerini kullandı.

“BU HUKUKSUZLUĞA “DUR!” DEMEK İÇİN DAHA NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

Akyıldız, “Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa'ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa “Dur!” demek için daha neyi bekliyor? Kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davayı rutin bir dava gibi ele alamazsınız. İnsan haklarıyla ilgili bir davada, her dakika çok değerlidir.” ifadelerine yer verdi.

CHP’DEN ‘YAŞAM HAK’ PROJESİ

CHP olarak ‘Yaşam Hak’ projesini hayata geçirdiklerini aktaran Akyıldız, “ Biz, icracı bir konumda olmamamıza rağmen, sözleşmenin gereklerinden birini hayata geçirdik ve ‘Yaşam Hak’ projemizi başlattık. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, kadına yönelik şiddeti durdurmak ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak amacıyla, Genel Merkezi’mizde 7/24 faaliyet gösteren bir çağrı merkezi kurduk. 444 82 85 numaralı hattımız kanalıyla şiddet mağduru kadınlara, istismara uğrayan çocuklara ve ailelerine, 81 ilde hizmet veriyoruz.” ifadelerine yer vererek il il çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Yorumlar (3)
Hala 1 ay önce
Dir dir dir kafa ütulenler iyice kalkti rahatladik
Yunus 1 ay önce
Ya bu arkadaşlar Müslüman değil mi siz ne yiyip ne iciyonuz da bu kafadasiniz İstanbul sözleşmesini lütfen okuyun ve bunu destekleyenlerin aslında nasıl bir din düşmanı olduğunu anlarsınız bu parti mevzusu değil sadece ve sadece Türk aile yapısını temelden sarsma bozma mevzusudur. İmanı zayıf ayet bilmeyen kişilerin yorumlarına itibar etmeyin lütfen
Osman81 1 ay önce
Es cinseĺlik mı istiyorsunuz