banner851

banner614

YILMAZ SAĞLIK BAKANI KOCA’YA SORDU

banner619

MHP Düzce Milletvekili Ecz. Ümit Yılmaz, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya aşı reddi ile ilgili yazılı bir soru önergesi verdi. Çocuklarını aşı yaptırmayan aile sayısının 4 kat artığını belirten Yılmaz, artışın engellenmesi için ne gibi çalışmalar yapıldığını sordu.

banner846
Siyaset 24.02.2020, 13:03 24.02.2020, 14:50
1301
YILMAZ SAĞLIK BAKANI KOCA’YA SORDU
banner844
banner785

MHP Düzce Milletvekili Ecz. Ümit Yılmaz, son zamanlarda artan aşı reddi ile ilgili Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yazılı olarak cevaplaması için soru önergesi verdi.

Aşılanma oranlarının düşmesiyle yayılan, önlenebilen bulaşıcı hastalıkların tüm dünyayı etkilediği ve ölümlere yol açtığı yapılan araştırmalar ile ortaya koyulduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye’de aşı reddinde artış olduğunu vurguladı.

Türkiye’de de örneğin kızamık hastası sayısının 2019’da 4 kat artarak 3 bine doğru yükseldiği belirten Yılmaz, çocuklarını aşı yaptırmayan ailelerin sayılarında ki artış böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda toplum sağlığını tehdit etme riskinin yüksek olduğunu vurguladı.

MHP Düzce Milletvekili Ecz. Ümit Yılmaz’ın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yazılı olarak cevaplaması için verdiği soru önergesinde bulunan sorular şöyle:

  1. Aşıların faydaları ile alakalı olarak aileleri bilinçlendirmek amacı ile ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

  2. Türkiye’de giderek artan aşı reddi nedeniyle önlenebilir bulaşıcı hastalıkların yarattığı tehlikeyi engellemek amacı ile ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

  3. Son dönede artan ve gerek görsel gerek yazılı basında yer alan sözde sağlık programlarının ve sorumsuzca yazılan kitapların aşı reddinde etkisi olduğunu düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu tip yayınların ve kitapların incelenmesi için uzmanlardan oluşan bir etik kurulu oluşturmayı planlıyor musunuz?

  4. Çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısının 2015 yılından bu yana artış oranları nedir?

Yorumlar (8)
Can 1 yıl önce
Aşılara güvenmiyoruz
lord 1 yıl önce
ne oldu sayın çıkarcı vekilim.. ilaç mı satamadın... Eczanede işlerin mi bozuk .. açık söyle...
bide aşıların içindeki zararlı maddeleri açıkla da onuda bilelim.. herkez geri zekalı da birtek senmi akıllısın.
Mert 1 yıl önce
Hep kuru laf lakırdı icraat yap vekil bey
aşı 1 yıl önce
eczacı ümit yılmaz bey siz aşının içeriğini, içeriğindeki maddelerin insanlara ne tür fayda ve zararlarının neler olduğunu anlatırmısınız.
Düzceli 1 yıl önce
Bu ülke kendi aşısını üretsin Çin den oyuncak almayalım ama aşı alalım mantıklımı israil amerika çin menşeili aşılara nasıl güvenicez su uyur düşman uyumaz
Hacı 1 yıl önce
Söz sahibi hükümet dediklerinizi dikkate alır mı ki ? Nafile
Cambaza bak 1 yıl önce
Millet açlikla bogusuyo arkadas saklambac oynuyo aferin.
e.e 1 yıl önce
Aşı konusu zannetiğinizden daha önemli vekilimiz çok önemli ve güzel sorular sormuş.
15°
kapalı