Elektrik, doğal gaz ve akaryakıt başta olmak üzere gelen zamlarla boğuşan Düzceliler en son zam haberini Düzce Ulaşım A.Ş. eliyle sağlanan toplu taşıma hizmetlerinden aldı.

Düzce’de litresi 15 lirayı geçen mazot fiyatları nedeniyle toplu ulaşım ücretlerine tam bilet yüzde 40, öğrenci bileti yüzde 29, tek kullanımlık kartta yüzde 18 oranlarında olmak üzere zam yapma kararı alındı. Tam bilet fiyatları 3.50 liradan 4.90 liraya, öğrenci bileti fiyatları 2.25 liradan 2.90 liraya çıkarıldı. Karar belediye meclisinin dünkü oturumunda görüldü. 

‘Düzceliler artık bunaldı’

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er vatandaşın belini büken zamlar üzerinden Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye seslenerek inisiyatif almaya davet etti. Er, “Ülke olarak büyük ekonomik sıkıntılar ile karşı karşıya olduğumuz aşikardır. Artan akaryakıt fiyatları, elektrik ve doğalgaz zamları, gıda fiyatlarında oluşan fahiş artışlar ve daha bir çok kalem insanımızı içinden çıkılmaz bir sarmala doğru sürüklemekte; vatandaş çözüm aramakta yöneticilerinden somut ve kalıcı önlemler beklemektedir. Ülkenin önemli parçalarından biri olan Düzce’de de yaşanan sıkıntılar artık vatandaşlarımızı bunaltmıştır. Dün yapılan son meclis toplantısında toplu ulaşım ile alakalı gündeme gelen zam konusunun ardından belediye başkanımızı inisiyatif almaya davet ediyoruz” dedi.

‘Sübvanse edin, esnaf ile vatandaşı karşı karşıya getirmeyin’

Bilet fiyatlarına yapılan zammı vatandaşa yansıtılmadan belediye olarak sübvanse edilmesi gerektiğini belirten Er, “Belediye ulaşım sistemini, ulaşım master planının bir parçası olarak lanse edip, özelleştirdiniz. Başarı olarak ülke sathında lanse ettiğiniz bu sistemin ekonomik açıdan git gide büyüyen bir soruna dönüşmek üzere olduğunu bilginize tekraren sunuyoruz. Daha önce de söylemiştik. Araç yakıtlarında yapılan ve yapılmaya devam edilen büyük zamlar, çalışan ücretlerinin artışı ve araç bakım giderlerinde yaşanan fiyat yükselişi taşımacılığı üstlenen esnafı da çaresiz bırakmaktadır. Ulaşıma zam yapılmaması halinde, özelleştirdiğiniz ulaşım sisteminde, esnaf daha fazla zarar edecek kontak kapatma noktasına gelecektir. Esnaf ile vatandaşı karşı karşıya getirmeyin. Birçok mecrada Düzce Belediyesinin ekonomik gücünden ve bankalardaki kredibilitesinden bahsettiğiniz bilinmektedir Sayın Başkanım. Belediye bu derece güçlü ise bilet fiyatlarına yapılan zammı vatandaşa yansıtmayın, Belediye olarak sübvanse edin, siz üstlenin” çağrısı yaptı.

‘Siz neden Özcan gibi destek olmuyorsunuz?’

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kentte yaşayan ihtiyaç sahibi 2 bin 500 aileye aylık 300 lira elektrik, 6 ay boyunca da 500 lira doğalgaz yardımı yapma kararı verdiğini hatırlatan Er, “Siz neden benzeri bir adim atmıyor, hemşerilerimize destek olmuyorsunuz? Gerekirse ben Tanju Bey’den rica eder bir araya gelmenizi sağlar, bu desteği halkına nasıl sağladığını sizlere aktarmasını isteyebilirim. Belki bu sayede siz de benzeri bir adım atarsınız. Şehrimize katkımız olur.” ifadelerini kulandı.

Acil olmayan yatırımlar yerine vatandaşa destek olması gerektiğini savunan İYİ Parti İl Başkanı Er, “Sayın Başkanım, defalarca belirttik. Elbette kent estetiği ve inşası da belediyenin önemli görevleri arasında. Fakat zamanın ruhuna uygun hareket etmek lazım. İnsani ihtiyaçlar varken estetik adı altında yapılan veya yapılacak olan harcamaları artık durdurun lütfen. Kaynaklarınızı halkın zaruri ihtiyaçlarına harcayın, doğalgaz, elektrik ve ulaşım desteği verin. Bu zor günleri el birliği ile aşınca estetik noktasında harcamalarınızı yine yapar, billboardlarda sergilersiniz.” dedi.

‘Ulusal figür olmak zerine halkın kahramanı ol’

Başkan Özlü’ye, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine video kliplerle verdiği yanıtlar üzerinden yüklenen Er, video klip çekip ulusal bir figür olmak yerine, halkın zaruri ihtiyaçlarına eğilip kahraman olmasını tavsiye ederek, “Nitekim Kentin dört bir yanına billboardlar asıyor, videolar çekip bir parti genel başkanına cevaplar veriyorsunuz. Elbette takdir sizindir. Bu manada ulusal ve popüler bir figür olabilirsiniz belki ama halkın zaruri ihtiyaçlarına eğilip sosyal belediyecilik ile tüm imkanlarınızı seferber ederek halkın gözünde kahraman olmanızı tavsiye ederim. Sizden beklenen budur” cümlelerini kullandı.

‘Çözümü hep hükümetten bekleyerek yapılan yöneticilik doğru değil’

İl Başkanlarının bir araya gelip, ekonomik problemlere karşı birlikte çözüm üretilmesi gerektiğini belirten Er açıklamasını şöyle noktaladı:

“Önerimiz, sizin başkanlığınızda, bu buhranlı ekonomi karşısında siyasi parti  il başkanları ile bir toplantı düzenlemeniz ve bizlerin önerilerini dinleyip toplumun bu genel ekonomik ve sosyal  problemlerine beraber çözüm bulmamızdır. Susarak, insiyatif almadan ve çözümü hep merkezi hükümetten bekleyerek yapılan yöneticilik bence doğru bir yöneticilik değildir. Hep beraber sorumluluk ve inisiyatif alalım. Gidişat ne yazık ki hiç iyi değil… Bir an önce harekete geçiniz. Yetki siz de mühür siz de. Düzceliler hala sizden adımlar atmanızı bekliyor. Şehrin Belediye Başkanısınız. Tıpkı Tanju Özcan, Mansur Yavaş gibi”