banner851

banner614

16 GRUP TAKIM OLACAK

banner619

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 2021/22 sezonundan itibaren geçerli olacak şekilde UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde kapsamlı değişiklikler yapılmasını kararlaştırdı. UEFA Yönetim Kurulu’nun geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda aldığı kararların detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

banner846
Spor 29.04.2021, 10:34 29.04.2021, 11:31
716
16 GRUP TAKIM OLACAK
banner844

16 takımlı grup aşaması
Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin yeni müsabaka düzenindeki en belirgin değişiklik, halen çift maçlı eliminasyon sistemine göre oynanan son 16 turunun, 16 takımlı grup aşamasına dönüştürülmesi oldu.

Yeni formatta 16 takım, 4’erli 4 gruba ayrılacak ve rakipleriyle içeride ve dışarıda birer kez karşılaşacak. Gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar çeyrek finale yükselecek. 
Grup aşamasından önce iki ön eleme turu oynanacak ve takımlar “Şampiyonlar Yolu” ve “Lig Yolu” adı verilen iki yolu takip ederek rakipleriyle karşılaşacak. Böylelikle en az 10 ülkenin gruplarda temsil edilmesi sağlanacak. 
Turnuvanın çeyrek final, yarı final ve final aşamalarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Çeyrek final ve yarı final iki, final ise tek maç üzerinden oynanacak ve Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni kazanan takım belli olacak. 


 

Merkezi sponsorluk ve medya hakları
Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin sponsorluk ve medya hakları, bundan böyle grup aşamasından itibaren merkezi olarak pazarlanacak. Bu uygulama sayesinde kulüplere farklı adlar altında yaklaşık 24 milyon EURO ödeme yapılacak. Bu rakam, şu anda uygulanan finansal modeldeki tutardan dört kat daha fazlasına karşılık geliyor.   

 

Yeni Para Ödülü ve Teşvik Sistemi
UEFA’nın bu organizasyon için öngördüğü, 2021-25 yıllarını kapsayacak para ödülü ve teşvik sistemiyle birlikte gelen çapraz sübvansiyon yöntemi sayesinde, kadın futbolu ilk kez erkekler kategorisindeki kulüp müsabakalarından elde edilen gelirle fonlanacak. Dağıtılacak 24 milyon EURO’nun yüzde 23’ünün (5,6 Milyon EURO) “dayanışma payı” adı altında turnuvada temsil edilen ülkelerin, organizasyona katılma hakkı edemeyen üst lig kulüplerine verileceğini taahhüt eden UEFA, bu destek ödemelerinin kulüpler düzeyinde kadın futbolunun gelişimi için kullanılmasının zorunlu tutulacağını açıkladı. 


 

Gruplara kalan takımlara 400 bin euro
Organizasyonun yeniden düzenlenen müsabaka sisteminde grup aşamasına kalmayı başaran her takımın en az 400 bin EURO tutarında ödülü alması bekleniyor. Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ekibin de aldığı sonuçlarla bağlı olarak yaklaşık 1 milyon 400 bin EURO’luk bir para ödülünün sahibi olması öngörülüyor.
  

 

Yorumlar (0)