banner851

banner955

DÜZCESPORDA KURUMSALLAŞMA ŞART!

Düzcespor’da Haziran ayında yapılacak kongre süreci yaşanırken Başkan adayı olarak kulübe sahip çıkan ismin şu ana kadar ortaya çıkmaması taraftarları kara kara düşündürüyor.

Spor 22.05.2017, 17:33
1445
DÜZCESPORDA KURUMSALLAŞMA ŞART!

Düzcespor taraftarları Düzcesporun kurumsallaşma olmaması nedeni ile takıma sahip çıkmayan Düzce’li iş adamlarının Haziran ayında yapılacak kongre sürecinde takımın kayyuma kalmasının Düzce’nin ayıbı olduğunu ifade ediyor. Düzce Belediyesi'nin Düzcespor’un kurumsallaşması adına adımların atmasını isteyen Düzcespor taraftarları, “Düzcespor kayyuma kalmasın! Mehmet Saygun Başkana Maddi ve manevi destek verilmesini istiyoruz.” çağrısında bulundu.

Spor Uzmanı Yrd .Doç.Dr.Recep Cengiz kurumsallaşma adına şu ifadelere yer verdi; “Günümüz futbolunda profesyonellik sadece çalıştırıcı ve futbolcularla yapılan mukaveleyle olmuyor.  Kurumsallaşma ve profesyonel yönetim anlayışı etrafında, kulüpler yapılanmadığı sürece, parası olan yöneticilerle kalıcı başarı elde etmek söz konusu değil. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Geçmişi nice başarılarla dolu olan, Ankaragücü,Orduspor Bakırköy, Çanakkale Dardanel spor, Diyarbakırspor,  Kocaelispor, Malatya spor, Sakarya spor, Siirt Jetpa, Yozgat spor veya Van spor örneklerini unutmamak gerekir. Geçmişte, bu kulüplerde görev yapan yöneticiler zor bir süreçte görev alıp, zorlu bir süreci başarılı bir şekilde yönetip takımı şampiyon yaptılar. Ancak, kulüplerinin faaliyetlerini kişilerin varlığına bağımlı olmadan sürdürebilmesini ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapı oluşturamadılar, yani kurumsallaşamadılar. Türkiye’deki kulüp yönetimlerinin başarılı olarak kabul edilmesinin tek koşulu takımlarının “şampiyon” olmasıdır. Bu, duyguda var olan, uygulamada gerçekleşmesi hiç te kolay olmayan istektir. Toplumsal yaşamda da “başarılı olmak”, “birinci olmak”, “şampiyon olmak” her insanı mutlu eden duygulardır. Ancak şampiyon ve bir üst ligde kalıcı olmak için birçok sebebin varlığını bilmek gerekir. Bunlar içinden en önemlileri, kulübün ekonomik bağımsızlığı, tesisleşme ve sporcu eğitim merkezleri (alt yapı) ve bilinçli taraftar topluluğu, yani kurumsallaşmasıdır. Futbol kulüplerinde, kurumsallaşmanın temel amacı; kulüp faaliyetlerinin, kurum, kuruluş veya kişilere bağımlı olmadan sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi ve geliştirebilmesidir. Günümüzde hızla değişen futbol anlayışına göre artık istemeseler bile kulüpleri kurumsallaşmaya zorlamaktadır. Kulübün teşkilat yapısını klasik yönetimden, çağdaş ve profesyonel bir yönetime dönüştüren yapılanmada; Kulüp İdari Direktörü, Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Direktörü, Stadyum ve Tesis Operasyonları Direktörü, Mali İşler ve Kurumsal Müşteriler Direktörü, Ticaret ve Medya Direktörü ve Futbol Direktörlüğü birimlerde görev yapacak kişilerin tamamı kendi alanlarında uzman kişilerden oluşur. Bu yapılanma sayesinde; ekonomik yeterliliğe sahip, kurumsal kimliği ve marka değeri olan istikrarlı bir kulüp yaratılır. Konumuza paralel olarak profesyonel futbol kulüplerini analiz edecek olursak; Profesyonel futbol kulüplerinin iddia ve yayın gelirlerinin dışında sabit bir geliri var mı? Çok az. Yönetim kurulunda parası olan iş adamları var. Ancak, yöneticilerin mal varlıkları, kulüplerin mal varlığı olmadığına göre demek ki ekonomik gücü olan yöneticiler ile ekonomik sorunlarını çözmüş kulüp olgusu arasındaki farkı göz ardı etmemek gerekiyor”

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız