banner851

banner614

FUTBOL ENGEL TANIMAZ

Türkiye Futbol Federasyonu’ nun kendi sitesinde herkese eşit şartlarda futbola erişme, amaçlar ve hedefler gibi destekler verdiklerini ve herkesin eşit şartlarda futbol oynama hakkına sahip olması gerektiğinin amaçlarını bildirdi.

banner619
Spor 15.08.2016, 16:25
311
FUTBOL ENGEL TANIMAZ

Türkiye Futbol Federasyonu herke eşit şartlarda futbola erişme, amaçlar, hedefler, gibi destekler verdiklerini kendi sitesinde bildirdi. Buna göre Türkiye Futbol Federasyonu, “herkese eşit şartlarda futbola erişme ve futbol oynama hakkına sahip olması gerektiğine inanmaktadır.”  TFF, Futbol Geliştirme Direktörlüğü bünyesinde faaliyet göstermekte olan Engelli Futbolu Geliştirme Birimi, 4 Engelli (İşitme, Görme, Zihinsel ve Bedensel) grubuna yönelik turnuva ve futbol eğitimleri gerçekleştirmektedir. Türkiye'de engelli futbolunun geliştirilmesi kapsamında temel amaç, engelli bireylerin futbol etkinliklerine katılımlarıyla sportif ve sosyal açıdan gelişimlerinin sağlanmasıdır.

Türkiye Futbol Federasyonu, Engelli Futbolu Geliştirme birimi faaliyetleri yanında, Engelli Koordinasyon kurulu aracığıyla 4 engelli federasyonun lig ve Milli Takım faaliyetlerine önemli bir destek vermektedir. İlk defa 2009 - 2010 sezonunda hayata geçen ve halen devam etmekte Ampute Ligi' de TFF'nin desteği ile gerçekleşmekte ve ayrıca TFF, tüm engelli futbolu branşlarında yapılmakta olan ulusal ve uluslararası faaliyetlere destek vermektedir.

Bu bildirinin amacı; engelli bireylerin futbolu tanımalarını ve futboldan zevk almalarını sağlamak, gündelik hayata adapte olmaları için engelli bireylere gereken desteği sunmak, futbolun gücü ve futbol topunun sihrini bir araya getirerek, engelli bireylerin de herkes gibi futbol oynayabildiğini ve oynayabildiğini kamuoyunun dikkatine sunulması, işitme, görme, zihinsel ve bedensel engelliler spor federasyonları ile işbirliği yaparak, ülkede bulunan engelli bireylerin futbol oynamalarını teşvik etmek olduğu hedefleri ise; her ilde Engelli Futbolu Antrenörlüğü Sertifikalı antrenörler yetiştirmek, Türkiye Genelinde Engellilere yönelik Futbol/Futsal Eğitim ve Turnuvalarını teşvik etmek, 25 ilde Sürekli Engelli Futbolu Eğitim Merkezleri kurma, Üniversitelerin işbirliğiyle Engelli Futbolu projeleri gerçekleştirmek, Karma Futbol Projelerini arttırma ve  Engelli futbol kulüplerinin arttırılması için faaliyetler yürütmek olduğu ifade edildi.


M. YILDIRIM

Yorumlar (0)