banner851

banner614

HALK MERKEZLERİ YARDIM ETMELİ

Bölgesel Amatör Lig’de yer alacak kulüpler pandemi döneminde oynayacakları maçlarda PCR (Covid 19) test ücretlerini kendileri paylaşacak. Bu da kulüplere ekstra gider kalemi olarak yazılacak.

banner619
Spor 18.05.2021, 13:49
204
HALK MERKEZLERİ YARDIM ETMELİ

TFF Amatör Kulüp Başkanı Ali Düşmez’in de açıkladığı üzere her kulüp maçlar öncesi futbolcu ve diğer takım görevlilerinin PCR testi giderlerini kendisi karşılayacak. Ayrıca saha içi görevlileri, top toplayıcı ve sedyecilerin PCR testi de yine ev sahibi tarafından ödenecek.

Şu anda Türkiye’de de tüm profesyonel kulüpler kendi PCR testlerini ödemekte. Üçüncü Lig’de bu sezon birçok kulüp kişi başına 200 TL PCR ücreti ödedi. Lakin özel hastanelerle pazarlık yaparak bu rakamı 130-150 TL’ye düşüren kulüpler olduğu da belirtilmekte.

Her kulübün maç başına 25 kişiye test yaptıracağı düşünülürse (İç sahada 50, deplasmanda 35 kişiye test yaptıran kulüpler de mevcut ancak biz ortalama bir rakam alalım yine) bu da karşılaşma başına kulübün gider hanesinde 5000 TL daha olması demek.

BAL’da ilk açıklanan statüye göre dört takımlı gruplar üç devreli lig usulüne göre, 5 ve 6 takımlı gruplar çift devreli lig usulüne göre oynanacak. Altı takımlı bir grupta her takım sadece 50 bin TL PCR testine ödeyecek. Beşli bir grupta olan takım 8 maç için ortalama 40 bin TL harcayacak. Takım play-off'a kaldığında bu rakam artabilecek.

Elbette bu rakamlar farazi... Tam masraf bilançosu statünün kesinleşmesiyle ortaya çıkacak. Transfere yüksek bedeller harcayan kulüpler için PCR testleri masrafının sorun teşkil edeceği düşünülmezken bu rakamların daha düşük bütçeli kulüpleri zorlayacağı aşikar. Bu nedenle TFF, bu şartlarda lige girmek istemeyen kulüplerin gelecek sezon da BAL'da oynama hakkını saklı tutacak denilirken Bölgesel amatör takımlarına halk merkezlerinin devlet kuruluşlarının yardımı olması gerekir denilmekte.

banner844
Yorumlar (1)
oynamayın kardeşim 5 ay önce
boşa zarar ziyan sonra bi de devlet destek versin