Türkiye genelinde 938 ilçe ve 81 il başkanlığı seçimlerini tamamlayan CHP’de gözler 3-4 Şubat tarihinde yapılacak 36. Olağan Kurultay’a, Düzce’de ise Ana Muhalefetin ildeki temsilcilerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu mu, yoksa Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi mi destekleyeceğine çevrilmişti.

CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, dün akşam Portekiz’den Öncü Ana Haber Bülteni’nin canlı yayın konuğu olarak yarın başlayıp 2 gün sürecek kurultaylarını değerlendirdi. 

“Türkiye’nin bu çıkmazdan çıkması için önemli bir kurultay”
Kurultayın önemine dikkat çeken Tozan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu anda imza toplamış 2 adayımız var. Birincisi mevcut Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, diğeri de Sayın Muharrem İnce. İki aday ile seçime gidilecek evet. Bu kurultay çok çok önemli. Biliyorsunuz Türkiye’nin durumu ortada. Türkiye’de ki siyasetin biran önce normalleşmesi gerekiyor.  Yurt dışından bağlanıyorum. Son dönemde farklı şehirleri geziyorum. Ama şunu söyleyebilirim dünyada her yer aşağı yukarı aynı ama Türkiye’deki gerginlik, Türkiye’deki bu kutuplaşmayı başka ülkelerde göremedim. Bu anlamda Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultayı da önemli, siyasete yön vermesi açısından, Türkiye’nin normalleşmesi açısından, Türkiye’nin bu çıkmazdan çıkması için önemli bir kurultay.”

“6 delegeden 5’i değişimden yana”
Düzce’de ise hangi adayın desteklendiğine açıklık getiren Tozan şunları söyledi:

“Biz burada bütün örgütleri topladık, bütün kurumlarımızla biraya geldik, görüştük, yüzde 90 civarında örgütümüz değişiminden yana tavır kullandı. Dolayısıyla Düzce’nin 6 delegesi var. 5 delegemiz değişim dedi, 1 delegemiz genel başkanımızı destekliyor. Bizlerin tavrı bu şekilde.”

“Ülkenin vahim durumunun düzelmesi, güçlü bir muhalefetle mümkündür”
Son olarak, 4 Şubatta tamamlanacak CHP’nin 36. Olağan Kurultay’ının ardından 2019 hedeflerine ilişkin konuşan Tozan şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’de ekonomi bitmiş, tarım yok, hayvancılık yok. Müslüman bir milletin liderliğine soyunan bir genel başkan var. Ama bir bakıyorsunuz Müslüman Boşnakları katletmiş. Aslında hükümet ne yaptığını bilmiyor. Hükümetin bir dış politikası yok. Komşularımız aşağı yukarı savaş halinde. Türkiye açısından baktığımızda fındık bugün 8-8.5 TL ye inmiş, kırsal alan bitmiş, tarım yok hayvancılık yok, sanayici problemli, esnaf ayın sonunu getiremiyor. Son iki aydır ekonomi dibe vurmuş. Bütün bunlara baktığımızda çözümün Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu görüyoruz. Bu kararlarla Türkiye’nin geleceği şekillenecek. 2019’da biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak seçimi almak zorundayız. Bugün baktığımızda demokrasinin en temel özelliklerinden yasama, yürütme, yargı birbirini denetleyen ayrı ayrı güçlerdir. Ama bugün bakıyorsunuz 16 Nisan Referandumuyla bütün güçler Sayın Cumhurbaşkanına bağlanmış, bağımsız yargıdan söz etmek mümkün değil. Tabii elbet Türkiye’nin tarihinde hiçbir dönem alt partinin anayasa mahkemesini tanımayan hiçbir dönemde karşılaşılmamıştır. Ülke bu kadar vahim durumdadır. Bütün bunların düzelmesi güçlü bir muhalefetle ancak olabilir. İktidar da o zaman yaptığı yanlışlardan vazgeçecektir.”

Haber: Ö. YILMAZ