9 Eylül 1923 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye'nin ilk siyasi partisi Cumhuriyet Halk Partisi, yarın 93. yaşını çeşitli etkinliklerle kutlayacak. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, tüm Düzce halkını yarın saat 14:00’te Anıtpark Meydanı’na davet etti.

“9 Eylül cumhuriyet tarihi açısından çok önemli bir gündür”

CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurulduğu günden bugüne nasıl geldiğini anlattığı konuşmasında şunları kaydetti: “9 Eylül cumhuriyet tarihi açısından çok önemli bir gündür. İzmir’in kurtuluş günüdür. Düşmanın İzmir’den denize döküldüğü, Osmanlı’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden bağımsızlığını kazandığı gündür. 9 Eylül 1923’te Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik; milletindir” demiş ve o zaman bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelini Cumhuriyet Halk Fırkası adıyla bugün kurmuştur. 1924 yılında da partinin adı Cumhuriyet Halk Fıkrası olmuş, 1935 yılında da Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur.”

“Halkımızı yarın Anıtpark’a bekliyoruz”

81 ilde olduğu gibi 93. kuruluş yıldönümünün Düzce'de de etkinliklerle kutlanacağını belirten CHP İl Başkanı Tozan, şöyle devam etti: “Yarın saat 14:00’da Anıtpark Meydanı’nda Ata’mızın huzurunda kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. Saygı duruşunda bulunup, çelengimizi bırakacağız. Ama bugün için baktığımızda tekrar egemenliğin, milletin, millet meclisinin olmasını bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin KHK ile değil yeniden parlamentonun işlemesini, laik demokratik, sosyal hukuk devleti ilkelerinin, Cumhuriyetin kurucu ilkelerinin güçlendirilerek sistemin parlamentoda devam etmesini bekliyoruz. Yarın da halkımızı Anıtpark’a bekliyoruz.”Haber; Ö.YILMAZ