Yeni tip koronavirüs salgınına karşı başlatılan aşı seferberliğinde 7 ay geride kaldı. Bu süre zarfında aşı takvimi güncellenerek ülke genelinde en az bir kez aşı olanların sayısı 44 milyona yaklaştı. Böylelikle 22 il yüzde 75 aşılama oranına çıkarak mavi renge büründü.

Düzce’de ise Düzce Valisi Cevdet Atay’ın önceki hafta başlattığı köy köy, mahalle mahalle aşı seferberliğiyle aşı vatandaşın ayağına kadar gidiyor. Sabit noktalarda ve gezici aşı timlerinin çabasıyla hızla devam eden faaliyetler neticesinde Düzce’de en az bir kez aşılananların sayısı 208 bini geçti.

DÜZCE, TÜRKİYE ORTALAMASININ GERİSİNDE

159 bin kişi ise her iki doz aşısını birden oldu. 50 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına uygulanan hatırlatma dozu aşısını olanların sayısı da 31 bini geçti. Ancak halen 95 bini aşkın kişinin aşısını olmadığı Düzce yüzde 68.2 aşılama oranıyla Türkiye ortalamasının altında ve sarı kategoride yer alıyor. Vaka sayılarının yeniden arttığı bir dönemde salgına karşı aşılama oranının bir an önce yüzde 75’in üzerine çıkartılması gerekiyor. 1 Temmuz itibariyle tam normalleşmenin başlamasıyla aşılama oranının düşük kaldığı ilerde vaka sayılarının katlanarak artması aşılamanın önemini ortaya koyuyor. Düzce’de toplum bağışıklığı hedefi doğrultusunda ilk aşamada yüzde 75’in üzerine çıkılması için en az 20 bin kişinin daha aşılanması gerekiyor.

NORMALLEŞME İÇİN ŞART

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, vatandaşların sağlığını korumak ve yaşama normal akışında devam edebilmesi için aşıya yanaşmayanlar için yeni uygulamaların devreye alınacağını söylemişti. Toplu halde bulunulan ortamlara girmek isteyen vatandaşlara belirli aralıklarla PCR testi zorunluğu getirilebileceğini kaydetmişti. Bakan Koca, ayrıca yüz yüze eğitimin de tüm kademelerde zamanında başlayacağını açıklayarak aşılamanın artık bir tercih değil toplumsal ödev olduğunu belirtmişti. Veli, öğrenci ve öğretmenlerde aşı sırası gelmesine karşın olmayanlara da PCR testi zorunluğu getirilecek.