Yapıldı-yapılacak derken yılların geçtiği ve bir çok siyasinin sözler verdiği Yığılca yolunda yarım kalan bölüm için çalışmalar devam ediyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün geçtiğimiz pazar günü Sarıkaya Mağarası'nın açılış töreni dolayısıyla yaptığı Yığılca ziyareti sırasında iş makinelerinin harıl harıl çalıştığı yolda hala tamamlanmayı bekleyen önemli bir mesafe olduğu göze çarpıyor. 

Bilindiği gibi Hasanlar Köyü’nden Alaplı sınırına kadar uzanan 33 km’lik Yığılca-Düzce karayolunun bir bölümü yapılıp öylece bırakılmıştı. Uzun süre bekleyemeye takılan proje, halkı da canından bezdirmişti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün 2016 yılında bayramlaşma için geldiği kentte Bakan'ı karşılarında gören Yığılcalılar, yıllardır özlemini duydukları yolla ilgili yaşadıkları sıkıntıları anlatınca yatırımın seyri değişti. Bakan Özlü ihale sürecini bizzat takip ederek, çalışmaları hızlandırdı.

Bu doğrultuda yolun kalan kısmı için iyileştirme ve viyadük eklemeleri yapılarak proje 2017 yılında yeniden ihale edildi. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında iş başı yapılan Yığılca-Düzce yolunu teslim alarak şantiyesini kuran yüklenici firma, havaların düzelmesi ile birlikte yeniden çalışmalara başladı.

Ölümlü ve yaralanmalı çok sayıda yaşanan kaza nedeniyle Yığılcalılar’ın kavuşmayı dört gözle beklediği Yığılca-Düzce karayolunun en geç 2019 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Haber: C.ÜSTÜNER