5 organize sanayi bölgesiyle, sanayinin ekonomi içindeki payının giderek yükseldiği Düzce’de, artık yeterli gelmediği gerekçesiyle Beyköy’de bulunan 1. OSB için genişletilme süreci için süreç başlatılmıştı.

KİMPUR, Düzce’ye geliyor

Kente yatırımcı çekmek ve istihdam oluşturmak için çalışmalar devam ederken dev bir firma Düzce’ye yatırım yapma kararı aldı. Kimya sanayi şirketleri arasında önde gelen firmalardan olan Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (KİMPUR), Gebze’den ikinci üretim tesisini Düzce’de kurmak için düğmeye bastı. Türkiye’nin nen büyük 500 sanayi kuruluşu içinde 314. sırada yer alan firma, geri dönüşüm odaklı bir yatırım planladığı Düzce’de yıllık 50 bin ton üretim kapasitesi hedeflediğini duyurdu.

2023’e kadar tamamlanacak

KİMPUR Üst Yöneticisi (CEO) Cavidan Karaca, "Hem poliüretan sistemlerinde ek 50 bin ton kapasite elde etmek ve hem de 'eva granül' ham madde üretim kapasitesini artırmak amaçlı, Düzce'de ikinci bir üretim tesis yatırımının 2021-2023 döneminde gerçekleşmesini planladık. Bu tesiste aynı zamanda pet geri dönüşüm tesisi de devreye alınacak ve 'yeşil ürün gamı' tamamlanacak." diye konuştu.

KİMPUR; ayakkabı tabanı, kauçuk, rigid sert köpük sistemleri, otomotiv sektörü ve halı-oyun sahası zeminlerine yönelik üretim yaparken üretiminin yüzde 30’unu yurt dışına ihraç ediyor.

Öncü Haber Merkezi / AA