Bilindiği üzere yılda kesilen hayvan sayısının %30’u Kurban Bayramı’nın 4 günü içerisinde kesiliyor ve bu da beraberinde denetimsizliği sağlıksız kesim koşullarını getiriyor. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşların çoğu kesimhaneler ve bu işin yapıldığı yerlerden ziyade evlerinin bahçelerini veya maalesef ki yol kenarlarını kullanıyor. Bu konuyla ilgili ve en sağlıklı koşullarda bir kesimin gerçekleşmesi ve hayvanın parçalanması işlemi için birçok bilgiyi Düzce Belediyesi Hayvan Pazarı’nda uygulamalı eğitim veren Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanı verdi.

İlk yarım saatte çıkarın!

Kurban Bayramı’nın icra edildiği 4 günlük süre içerisinde yoğun bir kesimin yaşanmasıyla birlikte tüketim süresini uzatacak dayanıklı et çıkarılması için Karanfil; “Hayvanı kestik, canı çıktı ve yarım saat içinde iç organlarını vücuttan uzaklaştıralım. Bu organların içinde mikroorganizmalar var. Bunlar ete sirayet edip eti mikroplu hale getirebiliyor. Organların en kısa sürede çıkarılması eti en sağlıklı en steril şekilde bize verecektir” diye uyarılarda bulundu. Karanfil iç organların kesinlikle patlatılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “İç organların patlaması yani mide, bağırsak veya idrar kesesi gibi organların patlaması mikropların üremesine sebebiyet verecektir”.

Kanını maksimum seviyede akıtın!

Hayvanın iç organlarının çıkarılırken patlatılmaması ve hijyeni maksimum seviyede tutmak için tüyolar veren Karanfil, hayvanın kanının maksimum seviyede akıtılması gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Yüzme işlemini askıda yaparsak kan daha çok süzülecektir. Her gram süzülen kan etteki dayanıklılığı artıracaktır. Çünkü kan mikroplar için bir besi yeridir. Eğer etteki kanı minimum seviyeye düşürürsek etin dayanıklılığı artacaktır”.

Etinizi lop parçalara ayırın!

Peki kurbanı kestik, hayvanın iç organlarını çıkardık, kanını süzdürdük, etleri parçalara da ayırdık ama bu parçaların ideali nedir ve nasıl muhafaza edilmelidir? Bakalım bu konuyla ilgili oda başkanı Karanfil neler söylemiş; “Bizim için ideal, lop diye tabir ettiğimiz birer avuçluk parçalardır. Bu parçalara ayırdıktan sonra 15-16 derecelik bir odada 5-6 saat süreyle et dinlendirilmelidir. Sıcak bir eti buzdolabına; üst üste ve yoğun koyarsak yeşillenmeler ve kokuşmalar olacaktır. Eti dinlendirerek bunların önüne geçilecektir”.

Karanfil ayrıca, lop parçalara ayrılmış normal bir etin buzdolabının normal yerinde sağlıklı bekleme ömrü 5 ile 6 gün; kıyma haline gelmiş ömrü ise 3 gün olduğunu belirterek daha uzun ve sağlıklı bekletilmek isteniyorsa derin donduruculara konulması gerektiğinin altını çizdi.

Ortamı steril hale getirin!

Ortamı steril hale getirmek gerektiğini şu sözlerle ifade eden Karanfil: “Usulüne uygun iç organlar çıkarılmazsa ya da bu etlerin muhafazası sırasında ortam steril hale getirilemezse yani pislik bir ortamda etler ayrıştırılmaya çalışılırsa riskler bizi bekliyor. Hem iç organları patlatmadan hem de ortamı steril yapacak şekilde etimizi serin odaya almanın hesabını yapmalıyız” dedi. Karanfil ayrıca eti buzdolabının derin dondurucu kısmında muhafaza ederken de olabildiğinde düz ve ince yani yayarak koymanın etin ömrünü uzatacağını belirten Karanfil etin iç ısısısın düzgün bir şekilde düşeceğini ve uzun süre muhafaza edilebileceğini söyledi.

Dişi hayvan kesecekseniz damızlık kesin!

Karanfil son olarak kurban edilecek hayvanın erkek ya da dişi olmasıyla ilgili de bilgilendirmelerde bulundu: “Öncelikle erkek hayvanların kesilmesini öneriyoruz. Dişiyi kesmeyelim. Çünkü Türkiye hala ithalatla boğuşuyor. Hayvan varlığımız yeterli değil. Bu yüzden dişi hayvanları kesmemeyi öneriyoruz. Eğer dişi hayvan kesmek zorunda isek damızlık özelliğini yitirmiş dişileri kesersek hayvan popülasyonumuzu hem gençleştirmiş oluruz hem de işe yarayanları elimizde üretmiş oluruz” dedi. 

Haber; C. ÜSTÜNER