Yığılca Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü ekipleri, Yağcılar, Yılgın ve Tıraşlar köyündeki dere yataklarının yükselmesinin ardından evlerinden güvenli bölgeye tahliye edilen 17 haneden 43 vatandaşa destek oluyor.

Arazi araçlarıyla ulaşımın zor olduğu köylere gelen ekipler, vatandaşlara battaniye dağıttı.

Yağcılar Köyü Muhtarı Özkan Gül, yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde sağanağın şiddetini artırdığını söyledi.

Derenin taşarak köprüyü aştığını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Köyde dere yataklarında bulunan evleri tahliye ettik. Vatandaşları daha güvenli bölgeye aldık. Yağmur şiddetini artırdıktan sonra su biraz daha çekildi. Sonra AFAD'a bilgi verdik. AFAD ekipleri evinden tahliye olan vatandaşlarımızın isteklerini sordu. Onların ihtiyaçlarını giderdik. Heyelan tehlikesi bulunan bir evde yaşayan vatandaşları da güvenli bölgeye aldık. Şu an yağmur şiddetini azalttığı için dere yatakları güvenli hale geldi. Sağanak uyarısı devam ettiği için teyakkuzda bekliyoruz. Ekipler de bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Köyümüzde 5 haneyi güvenli bölgeye aldık."

Vatandaşlardan Emine Kuşçu ise yağışın birden su çoğaldığını belirterek, "Dört gündür yağmur yağıyor. Su çoğalınca ben de akşam korktum yukarıya doğru çıktım. Çok şükür evimizi su basmadı. Yağmur şiddetli geldi su bir anda bastırdı. Oradan ayrıldım şu anda eltimde kalıyorum." ifadelerini kullandı.

Vali Atay, taşkın yaşanan Yığılca'da incelemede bulundu

Öte yandan ilçede gün boyu etkisini gösteren sağanağın ardından yıkılan Aksu Köprüsü ile Mareşal Fevzi Çakmak mevkisinde bulunan köprü ve şehir merkezinde incelemede bulunan Vali Atay, yetkililerden bilgi aldı.

Atay, yaptığı açıklamada, Yığılca'da ve farklı bölgelerde vatandaşların güvenli bölgelere alınarak tahliye edildiğini söyledi.

Gerekli tedbirlerin alındığını ve vatandaşların dikkat etmeleri gerektiğini belirten Atay, şunları kaydetti:

"Dünden itibaren meteorolojinin vermiş olduğu bilgiler neticesinde Akçakoca, Yığılca ve Kaynaşlı'da biraz daha diğer ilçelere göre fazla yağış söz konusu.

Tahliye ettiğimiz bölgeler oldu. Yığılca'da da aynı durumla karşı karşıyayız. Vatandaşlarımız hiçbir tehlike ile karşı karşıya kalmasınlar diye arkadaşlarımız gerekli tedbirleri aldılar. Belediyemiz ve tüm birimlerimiz, vatandaşlarımızı güvenli yerlere alarak tahliye ettiler. Allah beterinden korusun. Vatandaşlarımız yetkililerin uyarılarını dikkate alsınlar."

İncelemelerin ardından Atay, Kaymakamlık binasına geçerek yetkililerle toplantı gerçekleştirdi. (AA)