“REGAİP KANDİLİ İNSANOĞLU İÇİN MANEVİ BİR FIRSATTIR” “REGAİP KANDİLİ İNSANOĞLU İÇİN MANEVİ BİR FIRSATTIR”

Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka merkezli 5.9’luk depremin üzerinden geçen 9 günün ardından son duruma ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

HASTANEDE 1 YARALI TEDAVİ GÖRÜYOR

Depremde yaralanan 39 kişiden 38’inin taburcu olduğunu belirten Vali Atay, 1 yaralının tedavisinin devam ettiğini vurguladı.

7 BİNİN ÜZERİNDE DEPREMZEDE ÇADIRLARDA BARINIYOR

1 Aralık tarihi itibari ile sahada aktif olarak toplam 780 araçla 2 bin 984 personelin görev yaptığını açıklayan Vali Atay, çadır alanlarında şu an itibariyle 7 bin 438 depremzedenin barındığını kaydetti.

Vali Atay, barınma konusunda açıklamasını şöyle sürdürdü: “290 adet konteyner bölgeye ulaşmış olup, 169’u adet konteynerin kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca Çilimli ilçesinde 42 adet (39 Yaşam Konteyneri, 3 Ofis ve Sosyal Donatı Konteyneri) konteyner kapasiteli, Gölyaka ilçesinde 30 konteyner (26 yaşam konteyneri, 4 ofis ve sosyal donatı konteyneri) kapasiteli geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri başlatılmıştır. Merkez ve ilçelerde spor salonu, yurt ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı 388’dir. 7 ikram aracı, 6 mobil mutfakla aracı desteği ile 28 yemek dağıtım noktasında vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.”

727 AĞIR HASARLI BİNA TESPİT EDİLDİ

Vatandaşların en merak ettiği konu olan hasarlı binalara yönelik de bilgilendirme yapan Vali Atay, 1 Aralık 2022 tarihi itibariyle tespit edilen 727 acil, ağır, yıkık binadan, 82’sinin yıkıldığını çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

ÇATI HASARLARINA MÜDAHALE EDİLİYOR

Ağır hasarlı camiler için 11 adet çadır talep edildiğini ve bunların kurulum işlemlerinin tamamlandığı bilgisine yer veren Atay, birçok bölgedeki konutlarda meydana gelen çatı yıkılmalarına ilişkin ise şunları kaydetti: “Şu ana kadar çatı hasarlarıyla ilgili gelen ihbarlarımıza hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Merkez ilçemizde 187, Cumayeri 17, Gölyaka 23, Çilimli 25, Gümüşova 49 ihbar aldık. Yeni gelen başvurularla birlikte Merkez ilçede 8 çatının tamirine başlanmış olup diğer bütün ilçelerimizde çatıların tamiri tamamlanmıştır. Eşyaları zarar gören ve konutları ağır hasarlı olarak tespit edilen vatandaşlarımıza bilgilendirme mesajları gönderildi.”

HALKA PSİKOLOJİK DESTEK VERİLİYOR

Afet Psikososyal Grubu tarafından bölgede 17 bin 776 kişiye psikososyal destek hizmeti sunulduğunu aktaran Vali Cevdet Atay, “Düzce ilimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 270 personel ile sahada Psikososyal destek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ardahan İl AFAD Müdürlüğü’nden 81 adet hayvan çadırı bölgeye sevk edilmiştir. AFAD koordinesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile iş birliği içinde 4 hayvan çadırının kurulumu yapılmıştır.  Bunlar Gölyaka 1, merkeze bağlı Ağa Mahallesi 3 hayvan çadırı kuruldu. Depremin yaşandığı ilk andan itibaren; devletimiz, vatandaşlarımızın barınma, gıda, acil sağlık, psikososyal destek vb. tüm ihtiyaçları için seferber olmuş, depremin yaralarının sarılması için kamu kurumları ve STK’larımız tüm imkânları ile vatandaşlarımızın yanında olmuşlardır. Bizlerde ilk andan itibaren sahadayız. Kıymetli vatandaşımızı hiç yalnız bırakmadık. Hep birlikte bu sürecin üstesinden geleceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı