MUNCURLU KÖYÜNDE VATANDAŞLAR BİR ARAYA GELDİ MUNCURLU KÖYÜNDE VATANDAŞLAR BİR ARAYA GELDİ

Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka merkezli depremin ardından il genelinde yürütülen çalışmalara ilişkin haftalık bilgilendirmede bulundu.

TEDAVİ GÖREN YARALI KALMADI

Merkez üssü Gölyaka olan 5.9 büyüklüğündeki depremde yaralanan 39 kişiden 38'i geçen hafta taburcu olurken, Vali Atay afetin 13. gününde son yaralının da tedavisinin tamamlandığını ve hastanede tedavi gören afetzede kalmadığını aktardı.

YAKLAŞIK 6 BİN KİŞİ ÇADIRDA KALIYOR
5 Aralık tarihi itibari ile sahada aktif olarak toplam 506 araçla 2 bin 506 personelin görev yaptığını bildiren Atay, çadır kentlerde barınan kişi sayısını 5 bin 896 olarak açıkladı.

260 KONTEYNER KURULDU
Vali Atay, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"260 adet konteynerin kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Çilimli ilçesinde 42 adet konteyner kapasiteli, Gölyaka ilçesinde 28 konteyner kapasiteli geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri tamamlanmak üzeredir. Ayrıca şuana kadar evleri ağır hasar gören 297 vatandaşımıza kira yardımı yapılmıştır. Merkez ve ilçelerde spor salonu, yurt ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı 139’dur. 7 ikram aracı, 5 mobil mutfakla aracı desteği ile 15 yemek dağıtım noktasında vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz."

AĞIR HASARLI 791 BİNADAN 220'Sİ YIKILDI

5 Aralık 2022 tarihi itibariyle tespit edilen 791 acil, ağır, yıkık binadan 220’sinin yıkıldığını vurgulayan Atay, "Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ağır hasarlı 28 camiden altısının yıkımı tamamlanmıştır. 333 çatı hasarı ihbarından 332 tanesi müdahale edilmiştir. Çalışmalar devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLARA DUYARLILIK ÇAĞRISI

İl genelinde 5 Aralık itibariyle 19 bin 538 haneye nakdi ödemeler yapıldığını ve ödemelerin devam ettiğini kaydeden Atay, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Afet Psikososyal Grubu tarafından bölgede 26 bin 382 kişiye psikososyal destek hizmeti sunulmuştur. Deprem, hem ülkemizin hem de ilimizin bir gerçeği. Depremi ne zaman olacağını tahmin edemeyiz, lakin aldığımız önlemler ile can ve mal kayıplarını önlememiz mümkün. Kıymetli vatandaşlarımızın bu noktada daha duyarlı olmalarını ve yetkili kurumlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda hareket etmelerini istirham ediyorum."