Her sene 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası etkinlikleri, Düzce’de bu yıl erkene çekildi. Bugün başlayan etkinliklerin adresi ise haftanın anlamına uygun olarak yine Düzce'nin tek müzesi olan Konuralp Müzesi'nin önü oldu. Programa Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Özcan Budak ve vatandaşlar katıldı. Program öncesinde protokol üyeleri tarafından müze önünde açılan sergi gezildi.“Şu an projesi yapılıyor”
Programda Konuralp’e yeni müze kazandırılacağını söyleyen Düzce Valisi Zülkif Dağlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Baktığımızda maalesef ki biz millet olarak hem toprağın altında yatan değerleri hem de toprağın altındaki eserlerin önemini bilemiyoruz. Bu manada Konuralp gerçekten çok önemli. Bu eserlerin kıymetini bilmek zorundayız. Karşımızdaki antik tiyatronun bir parçası kamulaştı diğer parçası da kamulaşma aşamasındadır. Tamamı kamulaştırıldığında çalışmalarımıza başlayacağız. Tarihi, eserleri ve insanıyla Konuralp gerçekten çok önemli ve gelecek için umut vaat ediyor. Turizmle ilgili yaptığımız çalışmalarda arkadaşlarımız bilir Konuralp bizim deklarasyon merkezi çalışmalarımızın başında yer alıyor. Pek çok çalışmalarımız, turumuz Konuralp’ten başlamak durumundadır. Turizmde Konuralp baş değer olma yönünde ilerliyor. Bunun için çevredeki binalar bu doğrultuda onarılacak. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansları’yla bir çalışma yaptık buradaki binaların onarılması için 500 bin Euro maddi değer kazandıracağız. Konuralp’imizi layık olduğu konuma getirmek durumundayız. Buradaki müzenin çok eski olduğunu geçen yıl söylemiştim. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanımızla görüşmeler yaptık. Yeni bir müze yapılması programa alındı. Bunun projesi hazırlanıyor. 2 bin 940 metrekare kapalı alanı olan müzemiz inşallah bu yıl projesi tamamlanarak önümüzdeki süreçte devreye girmiş olacak. Müzemizin yerini değiştirmeyeceğiz ve yeni müzeyi de yine aynı yere yapacağız. Mevcut müzemizdeki eserleri bir yıl süreyle başka bir yerde muhafaza edeceğiz.”  “Bundan sonra Düzce’mizi gündeme getireceğiz”
Konuralp’in Düzce için önemine değinen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise şu ifadeleri kullandı:

“Bizler geçmişimizi iyi bilmemiz lazım ki geleceğe ona göre planlama yapalım. O yüzden biz gençlerimize geçmişimizi öğretelim ve geleceğimize ona göre şekillendirelim. Biz bundan bir ay önce Kosova’ya gittik. Kosova’ya giderken şöyle bir şey aklımdan geçti. Atalarımız at sırtında o dağları, o tepeleri nasıl aşmış. Öyle camiler, öyle eserler var ki arkadaşlar insan hayran kalıyor. Kosova’da, Üsküp’te böyle çok eserimiz var. O yüzden geçmişimizi bilmemiz lazım. O yüzden birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. İspanya’da 700 yıllık İslam medeniyeti yok olmuş. Oradaki Müslümanlar ayrılığa düşünce onları oradan kovalamışlar. Bizim o yüzden Anadolu coğrafyasında ayrılığa düşmemiz gerekiyor. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olursak kimse bize bir şey yapamaz. Biz kendi aramızda ayrılığa düşersek, anlaşamazsak birileri gelip bizi ülkemizden atmaya kalkar. Birçok medeniyet bu yüzden yok olup gitmiştir. Hafta sonu Kastamonu’nda tarihi değerlerle ilgili toplantı vardı. Bütün şehirler tarihi değerlerinden bahsetti. Bizim de Düzce’de böyle tarihi değerlerimiz var. Düzce ile ilgili ne yazık ki orada her hangi bir konu gündeme gelmedi. Bu konuda gerçekten orada üzüldüm ama bundan sonra Düzce’mizi bu tarz toplantılarda gündeme getireceğiz.”  

“Müzeler bulundukları kentin prestij yapılarıdır”Müzelerin önemine değinen Konuralp Müzesi Müdürü İhsan Aslan da yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Müzeler tarihi eserleri temsil eden, bilimsel yöntemlere açığa çıkarılan, inceleyen, koruyan yerlerdir. Tarihi eserler konusunda halkı bilinçlendiren, toplumun kültür düzeyini yükseltmeyi amaçlayan, eğitim, kültür ve sanat kurumlarıdır. Müzeler bulundukları kentin prestij yapılarıdır. 18 Mayıs tüm dünyada müzeler günü olarak kutlanmaktadır. Bugün ülke genelinde hemen hemen her ilde bir müze bulunmaktadır.”   

Haber: M.AYDIN