Dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye ve Düzce’ye akademik eğitim için gelen öğrencilere Düzce’yi  tanıtmak ve öğrencilerin adaptasyon sürecini hızlandırmak amacıyla gerçekleştirilen geziye; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Gölyaka Belediyesi Başkanı Yakup Demircan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Akif Öncü, Dekanlar Prof. Dr. İsmail Karagöz ve Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Düzce Kalkınma Vakfı Başkanı Ahmet Mutlu, Üniversite Öğrenci İşleri Daire Başkanı Reşat Ekinci, Düzce Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Coşkun Zabunoğlu, Uluslararası Öğrenciler Birim Başkanı ve Türk Dünyası Topluluğu Kurucu Başkanı Saqi Nebiyev de katıldı.

Gezi, Efteni Gölü ile başladı

Efteni Gölü ile başlayan gezi programı, Düzce Gölyaka Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan Güzeldere Şelalesi ile devam etti. Güzeldere Şelalesi’nde öğrencileri ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, öğrencilere hitaben birer konuşma gerçekleştirdi.

‘Düzce Üniversitesi Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasındadır’

Uluslararası öğrencileri Gölyaka Belediyesi Güzeldere Şelalesi tesislerinde ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Başkan Yakup Demircan, etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti. Dünyanın çeşitli ülkelerinden Düzce’ye, “Değer Üreten Üniversite”ye geldikleri için öğrencileri tebrik eden Demircan, “Düzce Üniversitesi Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasındadır. Sizden öncekiler bunun farkında, sizler de kısa bir zaman içerisinde farkında olacaksınız. Hepiniz tekrardan hoş geldiniz. Sizlere başarılar diliyorum.” dedi.

“Dönem başlamadan sizlere biraz enerji vermek istedik”

Düzce Üniversitesi öğrencileriyle bir arada bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getirerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise yaptığı konuşmasında binlerce kilometre uzaktan Düzce Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin, herkesin içerisinde ayrı bir yerleri olduğunu söyledi.

Herkesin farklı farklı kültürü, alışkanlık ve düzeni olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Hepinizin farklı farklı alışkanlıkları olmasına rağmen Düzce’mizin koşullarına ayak uydurdunuz. Burada biraz daha uzun kalanlar bizden daha fazla Düzceli oluyor. Bayrağımızı daha fazla yukarı çıkarmak için uğraşıyor, ben görüyorum, bundan da çok büyük mutluluk duyuyorum. Hepimizin gönlünde apayrı yeriniz var.  Tabii bu etkinlikle sizleri, o pandemi ortamından uzaklaştırıp, Düzce’mizin doğal güzellikleri içerisinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. 4 Ekim’de eğitim-öğretim başlıyor.

Dönem başlamadan sizlere biraz enerji vermek istedik. Birbirinizi tanımak için de güzel bir fırsat olmuştur ümit ederim. İnşallah sizler de bu günleri, bu emekleri unutmazsınız. Sizin kültürünüzde nasıl bilmiyorum ama bizim kültürümüzde bir yerde yiyip içtiğinizde orayı bir daha unutmazsınız. Sizlerde eğitim öğretimini bitirip, mesleğinizi yapmak için kendi ülkenize döndüğünüzde eminim ki burada yediğiniz ekmeği, içtiğiniz suyu unutmayacaksınız.

Bir vefa duygusu yüreğinizin bir tarafında olacak. Ümit ediyorum en kısa sürede eğitim öğretim hayatını başarılı bir şekilde tamamlarsınız. Bu öğrencilik sürecinde ve sonrasında ne zaman ihtiyaç duyarsanız bizler sizin büyükleriniz olarak her zaman yanınızda olacağız. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin. Gönülden başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Programda duygu ve düşüncelerini ifade eden Düzce Üniversitesi öğrencileri de kendilerine bu imkanı veren herkese teşekkür ederek, Düzce Üniversitesi’nde bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler. Program Toptepe ziyareti ile son buldu.