Düzce şehir merkezine tekrar temiz su ulaşması için günlerdir süren yoğun mücadele devam ediyor. Düzce Belediyesi Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün direktifleri doğrultusunda alternatif çözümleri kısa sürede uygulamaya koyan belediye ekiplerinin gece-gündüz süren yoğun mesaisi sonucunda birçok bölge suya kavuştu.

Ancak hala basınç kaynaklı sıkıntılar nedeniyle musluklarından su damlamayan mahalleler var. Bu durumla ilgili yazılı bir açıklama yapan Düzce Belediyesi ‘Önemli duyuru’ başlığı altında şu bilgilendirmeleri yaptı:

“Yaşadığımız elim sel afeti sonrası şehir şebekesine verdiğimiz temiz içme suyu, su basıncının yetersiz olması sebebiyle merkeze uzak ve yüksekte bulunan mahallelerde yaşayan kent sakinlerimizin ihtiyacını karşılamaya yetmemektedir.

Bu vesileyle hali hazırda ihtiyacın karşılanması için şebeke hattına ikame kullandığımız 5 su tankeri sayısını 12'ye çıkarmış bulunuyoruz. Ayrıca İtfaiye Başkanlığı’mız koordinasyonunda tankerlerle temiz su taşıması devam edecektir.

Mağduriyetlerin yaşanmaması için arıtma tesisine ilave su taşıyacak yeni hattın planlaması yapılmış ve Kurban Bayramı öncesi hizmete alınması kararlaştırılmıştır.

Aslen, arıtma üzerinden şehir şebekesine verilen su miktarı yeterli olmasına rağmen vatandaşlarımızın şebekelerine ulaşan suyu depolarını doldurmak, bahçe sulamak ve sair gerekçelerle kullanmak istemesi hak mağduriyetlerine sebep olmaktadır.

İlgili gerekçelerle şebeke suyunu kullanan kent sakinlerimizin belirli bir süre ilgili kullanım amaçlarına yönelik tüketmemelerini istirham ediyoruz.”