banner851

banner955

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Bu zor görevi, halkın haber alma özgülüğünden yoksun kalmaması için yapan, gece gündüz kavramı olmaksızın, habere ulaşan, sorgulayan ve objektif bir gözle topluma sunanların günü.

Yerel Haber 10.01.2019, 09:58 11.01.2019, 10:55
406

Halkın bilgi alma ve haber alma özgürlüğü için mesai bilinci olmaksızın adeta 7/24 çalışan gazetecilerin günü. Kimi zaman halkın bu haktan yoksun kalmaması adına kendi güvenliğini dahi göz ardı edip, haber peşinde koşanların günü. En kısa zamanda haber kaynağına ulaşıp, doğru bilgiyi alma ve kamuya aktarma görevini yürüten, bu bağlamda kurumlarla halk arasında da bir köprü vazifesi gören gazeteciler, güçlerini dün olduğu gibi bugün de kalemlerinden alıyorlar.

Basın Meslek İlkelerini doğrultusunda haber alma özgürlüğü için çalışan gazetecilerin en önemli kılavuzları elbette Basın Meslek İlkeleri. 1961 yılından başlayarak bu meşakkatli mesleği yapan gazetecilerin onurlandırılması için kutlanan ve önceleri 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' olan gün, 1971 yılından bu yana' Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanıyor. 10 Ocak'ta kutlanıyor olmasının sebebi ise 4 Ocak 1961 tarihinde basın çalışanlarına bazı hak ve yasal güvenceler sunan '212' Sayılı Kanun'un 10 Ocak günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olması.

Manşet Gazetesi ailesi olarak başta ilimizdeki meslektaşlarımız olmak üzere bu kutsal görevi yapan tüm gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nü kutluyor, görev başında mesleğini yaparken şehit olanları da rahmet anıyoruz.


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (5)
VATANDAŞ 4 yıl önce
Bu ülkede gazeteci var mı ki , günü kutlanıyor. Eli kalem tutan herkes gazeteciliğe sardı, mesleğe saygı kalmamış, gazetecilik makamını işgal edenler gün kutluyor !!!
Fesli ve taifesi... 4 yıl önce
Çalışan gazetecilerin günü ha... Peki çalışamayan gazeteciler nerede? Neden çalışamıyorlar? Gazetecilerin yazması, düşüncesini söylemesi suç ise Fesliye neden göz yumulur?
fesli yorumcusuna 4 yıl önce
hainlik yapan tutuklanmayacakmı.abd de c. dündar aynı haberi yapsa cia yok ederdi.e snowden nerde.j. assange nerde.araştır bunları.belge yayınladı diye abd hapsedecek bunları.azcık dışarı bakın.onlar ne yapıyor.
Gazetecimi dediniz... 4 yıl önce
Dünya'da en çok tutuklu gazetecisi olan ülke bu rekoru ne zaman kırmıştır? Medya kuruluşlarını tek elde toplamaya çalışan, başına yandaş koyan ülke neresidir?
1925 de olmuştur dediğin 4 yıl önce
haklısın.basını tek elde toplama işi önce 1925 te oldu.aç araştır neymiş.işine gelmez.chp başlattı çünkü.takriri sükun nedir.bilirmisin sen.1930-1940 da özgürlük mü vardı.ne belgeler gösteririm sana da.boşver.
24
açık