banner851

banner955

14 ŞUBAT’TA SEVGİ ÜZERİNE…

Sevgi dersinin Türkiye’de ilk kez Düzce Üniversitesi’nin müfredatında yer almasına katkı sağlayan Yrd. Doç. Dr. Latif Onur Uğur, din ve sevgi anlayışıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yerel Haber 14.02.2018, 18:16 14.02.2018, 20:09
1159

 “Alemlerin Yaratılma Sebebi Sevgidir”
İnsanoğlunun yaratılıştan itibaren kulluk yapma nitelikleriyle var olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Latif Onur Uğur, “Bizler yüce yaratıcıya kulluk yapma ihtiyacıyla, duygusuyla var oluyoruz. Bu bünyemizde var. Bütün dinleri incelersek hepsinde dinin temelinin sevgi olduğunu görüyoruz. Bizim dinimizde ise Peygamberimizin ifadesiyle alemlerin yaratılma sebebi, Allah’ın zati sevgisidir. Kendine duyduğu sevgidir. Bu sevginin tezahürü olsun diye alemleri yaratmıştır” ifadelerini kullandı.

“Tasavvuf Dünyadan El Çekmekten İbaret Değil”
İnsanları, Allah’ın güzelliğinin izdüşümleri şeklinde nitelendiren ve sevgiyi tasavvufi bakış açısından değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Uğur,  Kur’an ve hadislerde yer alan tasavvufun; insanın mistik yönüne ve gönül terbiyesine işaret eden, maddenin ve dünyanın geçiciliğini işleyen, kalbi davranışları esas alan ahlak ve tefekkür sitemi olduğunu söyledi. Tasavvufun her şeyden önce bir gönül terbiyesi olduğunu dile getiren öğretim üyemiz, tasavvufun konusunun insan, amacınsa onun kalbi yönünü eğiterek olgunlaştırmak ve Allah’a layık kul yapmak şeklinde açıkladı. Bununla birlikte tasavvufun tekkeye gitmek ve dünyadan el çekmekten ibaret olmadığının da altını çizen Uğur, tasavvufun çalışan, üreten, sosyal yönü güçlü ve dışa açık insanlar yetiştirmeyi de önemsediğini sözlerine ekledi.
 
“Korkarak veya Mükafatla Değil, Allah’a Sevgi Yoluyla Ulaşmalıyız”
Bugün bazı kesimler tarafından din diye dayatılan kavramlardan rahatsızlığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Latif Onur Uğur, “Dinin, Allah’la korkutmak, diğer alemdeki hediyelerle cezbetmek olmasından ziyade, tasavvuf psikolojisini, İslam felsefesini, Kur’an-ı Kerim’i, Peygamberimizin hadislerini bilen kullar olarak yapmamız gereken, korkarak veya mükafat uğruna değil, Allah’a sevgi yoluyla ulaşmaktır” şeklinde konuştu.
 
“Bütün Sevgiler Döner Dolaşır, Allah’a Yönelir, O’nda Buluşur”
Kur’an-ı Kerim’de sevgiyle ilgili birçok ayet olduğunu söyleyen Uğur, hadislerde de Allah’ı her şeyden çok sevmenin vurgulandığına dikkat çekerek imanın tadının ancak sevgiyle duyulabileceği değerlendirmesinde bulundu. Yrd. Doç. Dr. Uğur, “Bütün sevgiler döner dolaşır, Allah’a yönelir, O’nda buluşur. Esas ve gerçek sevgi, Allah’a duyduğumuz sevgidir” sözleriyle açıklamalarına devam etti.
 
“Sevmek Bu Kadar Güzelse, Kim Bilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir”
Tüm sevgilerin kaynağının ve varacağı yerin ilahi sevgi olduğunu dillendiren ve Arapça bilmeyen öğrencilerine Kur’an-ı Kerim’in Türkçe mealini okumalarını tavsiye eden Uğur, “Böylelikle Allah’a yapacağınız kulluğun kurallarını öğrenecek, bunun hazzını ve mutluluğunu yaşayacaksınız. Kur’an-ı Kerim okunduğu zaman sevginden geldiğimizi ve sevgiye varacağımızı, Allah’la bir olduğumuzu anlayacağız.
 
Çevremizdeki kişilere, ailemize, hayvanlara, bitkilere, toprağa ve her şeye sevgiyle bakıp onlarda sevgi görüp, yüce Yaratıcımızın izdüşümleri olduklarını kavrayıp şükrederek daha mutlu, huzurlu, verimli hayat yaşamak kulluk vazifemizdir. Faydalı olan yol bu yoldur, sevgi yoludur”
dedi. Yrd. Doç. Dr. Latif Onur Uğur, açıklamalarını Şems-i Tebrizi’nin “Sevmek bu kadar güzelse, kim bilir sevmeyi yaratan ne kadar güzeldir” sözleriyle sonlandırdı.

Haber: A. SARI

banner844
Yorumlar (7)
MUHAHA 5 yıl önce
GEREKSİZ BİR KONU VALENTİN GÜNÜ
Kaynaşlılı 5 yıl önce
Ne 14 şubatı 11 senelik evliyim keşke sevip evlenmeseydim tek yaşasaydım hersey ilkte güzel sonrası problem sıkıntı hele bide maaşın azsa yandın valla
VATANDAŞ 5 yıl önce
SEVMEK VE insan sevgisini, bir takım ideolojik ve ekonomik emeller için koyulan sevgililer günü ile ilişkilendirmek SEVGİ kavramı ve duygusuna ihanet olur diye düşünüyorum.
büyük bir değersiniz 5 yıl önce
insana ,doğaya, hayvana ,Allah'ın yarattığı her şeye kıymet ve değer veren alanında çok başarılı, dersini sevgi ile işleyen hocamızdır. Benim dersime hiç girmedi fakat onu gittiği her okulda seven öğrenciler çok. Çok değerlisiniz hocam.
Yavuz Çakar 5 yıl önce
Sizler Sevgililer Günü hediyesi düşünürken afrindeki ki Yiğitler sizlere Vatan hediye etmek için uğraşıyorlarALLAH TÜRK ORDUSUNU MUZAFFER EYLESİN
Reco 5 yıl önce
Hocam iyi guzel anlatiyorsunda Allaha kitaba peygamber sevgisini 14 subatla kiyaslamasak olmazmiydi..14 subat sevgisi yada sevgililer gunu nerden geliyor.kim icatetti hangi papanin katoligin parmagi var bi aciklasanizda millet aydinlansa..
tarih manidar(!) 5 yıl önce
14 şubatta olduğu gibi batıl Hristiyan adetlerinin toplumumuzu yozlaştırdığı günlerde böyle bir açıklamanın gelmesine anlam veremedim? Sevgi güzeldir, fakat gayrımeşru süfli ilişkilere sevgi denilerek meşru hale getirilemez...
27
parçalı bulutlu