banner851

banner955

3. GÖK KUBBEYE YOLCULUK PROJESİ BAŞLADI

Düzce Üniversitesi öncülüğündeki 3. Gök Kubbeye Yolculuk Projesi başladı. Proje Koordinatörü Doç. Dr. Sedat Karaçam yaptığı konuşmada, “Gök bilimi konusunda milletimizin bıraktığı emaneti geri almak istiyoruz.” diyerek bu ateşi yakacak olan fen bilimleri öğretmen adaylarına destek olmak istediklerini vurguladı.

Yerel Haber 23.03.2021, 13:20 23.03.2021, 12:49
735
3. GÖK KUBBEYE YOLCULUK PROJESİ BAŞLADI

Fen bilimleri öğretmen adaylarının, öğretim programındaki dünya ve evren konu alanında yer alan kazanımlara yönelik kullanabilecekleri öğretim yaklaşımları ile materyalleri konusunda bilgi ve tecrübe kazanmalarını amaçlayan Gök Kubbeye Yolculuk Projesi’nin üçüncüsü, Düzce Üniversitesi öncülüğünde çevrim içi olarak başladı.

Programın açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, astronomi öğretimine yönelik düzenlenen projenin önemine vurgu yaparak, projenin Fen bilimleri öğretmen adaylarına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Programın faydalı ve başarılı olmasını temenni eden Prof. Dr. Öncü, emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç yaptığı konuşmada, hem geçmişi hem de geleceği şimdi yaşama fırsatı veren projenin, yaratıcılığı geliştirmeyi sağlayan önemli bir iş birliği sürecini içerdiğini dile getirdi. Korkuya karşı umut duygusunu besleyen ve önemli deneyimlerin paylaşılacağı Gök Kubbeye Yolculuk Projesi’nin, hayal kurmanın bilimsel versiyonu olduğunu söyleyerek proje ekibine teşekkür etti.

“Gök bilimi konusunda milletimizin bıraktığı emaneti geri almak istiyoruz”

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Doç. Dr. Sedat Karaçam ise “Gök bilimi konusunda milletimizin bıraktığı emaneti geri almak istiyoruz.” diyerek sözlerine başladı. Alanla ilgili genç dimağları yetiştirmek ve bu ateşi yakacak olan fen bilimleri öğretmen adaylarına destek olmak istediklerini vurgulayan Doç. Dr. Sedat Karaçam, daha önce iki kez TÜBİTAK tarafından desteklenen projenin bu kez doğrudan desteklendiğini sözlerine ekledi. İki yıl süresince astronomi öğretimine yönelik eğitimler veren proje ekibinin, Türkiye’de ilk kez astronomi öğretim kitabı yayımladığına dikkat çeken Doç. Dr. Karaçam, daha önce gerçekleştirdikleri faaliyetleri içeren kolaj çalışmasını katılımcılarla paylaşarak başta Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar olmak üzere kendilerine destek olan kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Programda, proje ekibinde yer alan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejla Yürük, Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Volkan Bilir, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özak, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Merve Lütfiye Şentürk ve Giresun Üniversitesi’nden Dr. Ümmü Gülsüm Durukan proje ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Beş gün süresince gerçekleştirilecek Gök Kubbeye Yolculuk Projesi’nde sanal sınıflarda; “Astronomide Kavram Yanılgıları”, “Teleskopları ve Teleskopları Kurmayı Öğreniyorum”, “Sanal Gerçeklik”, “Evrenden Sınıfa:3D Hologram”, “Hedef Ay”, “Astronomide Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları”, “Eğitsel Oyunlar” ve “Astronomi Öğretiminde Simülasyonlar” gibi daha birçok başlık altında etkinlikler düzenlenecek. Proje, Fen bilgisi öğretmen adaylarının astronomi kavramlarının öğretimine yönelik bilgi ve becerilerini arttırmasına ve farklı bakış açıları kazanmasına imkan sağlayacak.

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız