banner851

banner614

4. TABİAT PARKI GELİYOR

Düzce'nin merkeze en uzak ilçesi olması nedeniyle sanayiden yana yüzü gülmeyen Yığılca’nın turizmde atağa geçmesi adına girişimler sürüyor. Eşsiz doğal güzellikleri içerisinde barındıran ilçenin turistik bir adrese dönüşmesi için çalışan Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, şimdi hedefine Yılançatı Kanyonları’nın tabiat parkı ilan edilmesini koydu. Yedigöller üzerinde yoğun bir ziyaretçi potansiyeline sahip olan kanyonlar için bakanlık nezdinde görüşmeler yapan Başkan Yiğit, “Sona gelindi” müjdesi verdi.

banner619
Yerel Haber 22.01.2016, 14:31
2307
4. TABİAT PARKI GELİYOR

 Sanayi fakiri, turizm zengini

Düzce’nin doğal güzellikleriyle adından söz ettiren ilçelerinden biri olan Yığılca’da turizm odaklı çalışmalar  devam ediyor. Bir çok ilçenin aksine merkeze uzak olmasına bağlı olarak sanayi yatırımlarından yana en fakir ilçe olan Yığılca'da turizmde kalkınma hamlelerine ağırlık veriliyor. Bal ormanları, şelaleleri, mağaraları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Yedigöller Milli Parkı'na 35 km mesafede bulunması nedeniyle Düzce’nin önemli destinasyonlarından biri olan Yığılca'da son yıllarda bu yönde yatırımlar hız kazandı.

Başkan Yiğit: Sona gelindi

Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ilçenin gözde bir turistik adrese dönüşmesi adına çalışmalara başlayan Başkan Yiğit, Sarıkaya Mağarası ve şelaleler projelerinden sonra Yılançatı Kanyonları’nın tabiat parkı ilan edilmesi noktasındaki çalışmalarında son aşamaya geldi. Projenin bitme aşamasına geldiği müjdesini veren Yiğit, bölge hakkında şunları söyledi:

“Çalışmalar hakkında açıklama yapan Başkan Yiğit; Cennetimsi bir güzelliğe sahip olan Yılançatı Kanyonları, Orman Bakanımız Sayın Profesör Doktor Veysel Eroğlu’nun yakından ilgilendiği bir doğa harikası. Buraya yapılacak tesislerin işletmesini Yığılca Belediyesi yapacak. İki Metropol şehrin ortasında olması buranın farklılığını ortaya koyuyor. Mağaraları, Şelaleleri, tarihi Mimari yapısı ve bozulmamış doğasıyla ayrıca kendine özgü arısı ve balı ile Yığılca’mız bölgenin parlayan yıldızı olacak.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün tabiat parkları listesinde Düzce’den 3 adet tabiat parkı bulunuyor. 2011 yılında listeye Güzeldere Şelalesi ile Kurugöl Tabiat Parkı'ndan sonra listeye 2014 yılında Aydınpınar Şelalesi de eklendi.

EMITT tanıtım için önemli fırsat

Öte yandan eşsiz doğal güzellikleri arasında öne çıkan Hasalar Barajı Gölü, olta balıkçılığı ve alternatif su sporlarının yanı sıra, her yıl geleneksel olarak düzenlenen kano ve yelken yarışları ile Yığılca'nın tanıtıma önemlı katkı sağlıyor. Tüm bu doğal zenginliklerin Türkiye ile birlikte dünyaya duyurulması için ise her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 20. gerçekleştirilecek olan EMITT Fuarı gibi uluslar arası platformlar fırsat olarak değerlendiriliyor. Merkez ve ilçelerin fuar alanında ayrı ayrı tanıtımı yapılarak kendilerine özgü yöresel ürünler ziyaretçilerle buluşturuluyor. Bu yıl Düzce ve ilçelerinin 15. kez katılacağı EMITT'te Yığılca'nın yine arısı ve balıyla fark yaratması bekleniyor. İstanbul Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Konge Merkezi’nde 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)'nda Düzce standı 8’inci salonda yer alacak.

Haber;Y.SEVER

Yorumlar (4)
işletmeci 6 yıl önce
emitte gelen turizm sektöründeki insanlar tur acentaları, yatırımcılar, işletmeciler düzce ve yığılcadaki güzellikleri görecek ki yığılcaya düzceye gerekeni yapsın yatırım yapsın turist getirsin başkanlar da vekiller bu kişilerin kolundan tutup düzceye gelmelerini sağlamalı her türlü altyapı destek sözünü vermeli emitt bunun için var düzceye çok faydası olmuştur
Ahmet KIBRIS 6 yıl önce
Arkadaşlar; Sarıkaya mağarası unutuldu herhalde.Bunun yanında Gökçeağaç mağarısı sermayenin sayesinde zaten unutuldu.Çünki üzerine doğru mermer ocağı gelmekte.Gökçeağaç mağarısı Turizm bakanlığınca bile tescillenmiş,içinde milyorlarca yıl meydana gelecek sarkıtların olduğunu lütfen görelim.Girilmez denecek ama; giriş yerinin kuzeyinden dümdüz yol varken bu yolu köyden bazı kişiler toprak ve taşla doldurdular.Lütfen bir el atalım.
Düzceli 6 yıl önce
Başkan oraya tesisleri kim yapacak?????
vatandaş 6 yıl önce
Başkan emitte para harcıycağına bir tane maçta reklam panosuna para harca emin ol daha çok ziyaretçi çekersin emitin ne faydası olmuş düzceye.