banner851

banner955

“5 MİLYONU BULAN EYT MAĞDURLARININ SESİNE KULAK VERİN”

Bolu Düzce Sakarya Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda BDS EYT Başkanı Mehmet Ali Çelik Emeklilikte Yaşa Takılanlar Dernekleri olarak ciddi bir çalışma hamlesi başlattıklarını dile getirdi. EYT Başkanı Mehmet Ali Çelik ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 Mart 2021 tarihinde açıkladığı; İnsan Hakları Eylem Planı ,Temel İlkeler Kısmında yer alan 6. Maddesi olan’ “Sözleşme özgürlüğüne, hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez.” cümlesine vurgu yaparak, “Bu sebeple bütün siyasi parti temsilcilerine, Emeklilikte Yaşa Takılanların bu eylem planında haklarının geriye alınması adına harekete geçmeleri için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Yerel Haber 09.03.2021, 15:00 10.03.2021, 17:14
1463
banner1032

Bolu Düzce Sakarya Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik, emeklilikte yaşa takılanlar olarak yaptıkları çalışmalarda geline son durumla ilgili dernek binasında basın açıklaması düzenledi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Dernekleri olarak ciddi bir çalışma hamlesi başlattıklarını söyleyerek, “Türkiye genelinde 23 Dernek ve 54 Temsilcilik ile sürece devam ettiklerini belirtti.

Pandemi sürecinde de telekonferans yöntemiyle planlı haftalık toplantılarla siyasi parti liderleri ve sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapıldığını belirten Çelik, “Yapılan toplantılarda, toplantıları gerçekleştirdiğimiz siyasi parti liderleri ve sendika başkanlarından ulusal bir kanalda canlı yayın ile bir açık oturum düzenlenip EYT konusunun konuşulacağı bir televizyon programında 83 milyon vatandaşın huzurunda, yapılan haksızlıkların ve sosyal güvenlik yasasındaki yanlışlıkların konuşulması sağlanacaktır. Burada İşçi, Çiftçi, Esnaf ve Memur kesiminin sıkıntıları ele alınarak durumun ne kadar vahim olduğu bir kez daha ele alınacak ve toplum bilinçlendirilecektir” dedi.

“HERKES BİZİ ANLADIĞINI SÖYLÜYOR ANCAK MECLİSTE DİLE GETİREN YOK”

Çelik iktidar ve muhalefet partilerinin EYT mağdurlarının haklılığını dile getirdiğini savunarak, “Bizlerin randevu ve görüşme talepleri, İl derneklerimizin ve üyelerin her geçen gün artması ve gelişmeler ışığında, güçlü bir yapıyı gören iktidar ve muhalefet partileri, bizlerin haklılığını her seferinde dile getirmektedir. Lakin, bu konu bir türlü Meclis çatısı altında bir araya gelip, ortak noktada buluşarak mağduriyetlerimiz giderilmemiştir” ifadelerini kullandı.

6. MADDE VURGUSU YAPTI

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nında yer alan 6.cı maddeye vurgu yapan Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 Mart 2021 tarihinde açıkladığı; İnsan Hakları Eylem Planı, Temel İlkeler Kısmında yer alan 6. Madde ."Sözleşme özgürlüğüne ,hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez." Maddesi Emeklilikte Yaşa Takılanların elinden alınan kazanılmış haklarının geri alınması adına ortaya konmuş en önemli hak ihlali olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

2 sene içerisinde hayata geçirilmesi hedeflenen planda EYT’lilerin sorunlarına çare olunması gerektiğini belirten Çelik, “Bu anlamda muhalefet partilerinin, komisyon aşamasında, kazanılmış hak olan ve 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanların emeklilik haklarının ,yaş şartı aranmadan  iade edilmesi talep etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple bütün siyasi parti temsilcilerine, Emeklilikte Yaşa Takılanların bu eylem planında haklarının geriye alınması adına harekete geçmeleri için çağrıda bulunuyoruz.

Sonuç olarak yukarıda örneğini belirttiğimiz hak ihlali konusunda herkesi duyarlı olmaya ve Türkiye Cumhuriyetinde sayıları 5 Milyonu bulan EYT mağdurlarının ,sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Bizler kanunsuzca Anayasanın ve İnsan hakları Evrensel Beyannamesinin hükümlerine uymadan tek taraflı olarak çıkarılan 4447 sayılı kanunun hükmünün kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya ve bizleri desteklemeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Çelik basın toplantısının sonunda derneğe yeni kayıtların fazla olduğunu belirterek vatandaşların kendilerine mektuplar geldiğini söyledi. Ardından bir vatandaşın Cumhurbaşkanına yazığı mektuptan bahsederek basın mensuplarına bu mektubu okudu.

Yorumlar (2)
Sipahi 2 yıl önce
O sandık bizim önümüze gelecek.#EYT 59
Mehmet acar 2 yıl önce
Sizlere teşekkür ediyor,yetkili siyasiler bu konuya destek bekliyoruz
16
parçalı bulutlu