banner851

banner614

50. YILINDA REKOR HAZIRLIĞI

Düzceli Tiyatro Sanatçısı Celil Yağız, dünya rekoruna gidiyor… Yağız, 50. sanat yılında 5 bin 500 mısradan oluşan ve en az 5.5 saat sürmesi beklenen “İnsan Gibi” adlı tek kişilik tiyatro oyunuyla ülkemizde ve dünyada bir ilke imza atmaya hazırlanıyor…

banner619
Yerel Haber 25.08.2013, 12:21
241
50. YILINDA REKOR HAZIRLIĞI

50. sanat yılı coşkusu…
6 Eylül’den itibaren 50. Sanat kutlamalarına başlayacak olan ünlü Tiyatro Sanatçısı Celil Yağız, yoğun bir tiyatro sezonu için Düzce’de kamp kurdu. Düzce Belediyesi'nde Sanat Danışmanlığı yapmış, Düzce Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun, Düzce Belediyesi Sanat ve Bilim Akademisi’nin kuruluşlarına imza atmış olan sanatçı, Düzce’ye kazandırdığı Film Platosunda çekilen “İpsiz Recep” dizisinde de rol almıştı. Ayrıca tek kişilik sahneye koyduğu Atatürk'ün Nutuk'uyla da hafızalara kazınmıştı. Sanat yaşamını İstanbul’da sürdüren Celil Yağız, tek kişilik oyunlarıyla tanınıyor. 6 Eylül’de Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Melih Cevdet Anday anma günleri kapsamında onur konuğu olarak Milas – Ören’de bulunacak olan Celil Yağız, Melih Cevdet Anday’ın şiirleriyle 50. Sanat Yılı kutlamalarına start vermiş olacak. Yağız ayrıca 50. sanat yılı kutlamalarında bir de ilke imza atacak.

“İnsan gibi”

Yağız, dramatik şiir kurgusuyla hazırlanan “İnsan Gibi” adlı tiyatro oyunuyla dünya rekoruna gitmeye hazırlanıyor. Tek kişilik olan oyunda ışık, efekt ve müzik gibi tiyatral değerler uygulanmıyor. 5 bin 500 mısradan oluşan oyunda suflör ya da suflöz (Hatırlatma) bulunazken, oyunun en az 5 saat 30 dakika sürmesi bekleniyor. Noter huzurunda gerçekleştirilecek oyun için Düzce'de provalarını sürdüren Celil Yağız, “Ülkemizde Guinness World Records Kitabına giren böyle bir rekor yok, yaptığım incelemelerde sanat dalında dünyada da rastlamadım. Konu itibariyle Guinness’e girer mi girmez mi bilmiyorum. Henüz resmi bir başvurum olmadı… Önemli de değil zaten… Benim bildiğim bu olayın çok büyük bir iddia olduğu… Güçlü bir hafıza ve tam konsantrasyon isteyen bir iş… Yapabilir miyim bilemiyorum ama mutlaka deneyeceğim… Başarırsam gerisi nasıl olsa gelir. Önemli olan dünyada bir ilke imza atmak ve iz bırakmak. Bu rekoru kıracağım yer için üç alternatifim var; Şişli Kültür Merkezi, Beşiktaş Afife Jale Sahnesi ve Düzce Üniversitesi Tiyatro Salonu. Bir sürpriz olarak Marmaris Kale içi olabilir. Tamamen psikolojik durumuma bağlı Eylül ayı içinde buluşmak üzere...” dedi. 


Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (0)