banner851

banner614

Akrabalar bir arada!

banner619

Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Agirpha İrina Başkanlığındaki 11 kişilik parlamento heyeti Düzce'de Abhaz kökenli Düzcelilerle buluştu.

banner846
Yerel Haber 07.08.2008, 10:25
207
Akrabalar bir arada!
banner844

Türkiye'ye iki ülke arasındaki münasebetleri geliştirmek için gelen Abhaz Parlementosi Başkan yardımcısı Agirpha İrina Başkanlığındaki 11 kişilik parlamento heyeti, Abhazya kökenli Düzcelilerle bir araya geldi. Abhazya ve Düzce'de yaşayan abhazların bir araya gelişi, uzun süre bir araya gelemeyen akrabaların buluşmasının heyecanı içinde geçti.

Geziye Başkanlık eden Abhaz Parlamentosi Başkan Yardımcısı Agirpha İrina, Öncü Haber'in sorularını çevirmen vasıtasıyla cevaplarken, önceden haber vermeksizin Düzce'ye geldiklerini, bu sayede diasporada yaşayan vatandaşlarının reaksiyonunu gözlemleme imkanı bulduklarını söyledi. İrina, Abhazya'dan göç etmek zorunda kalan ve Türkiye'ye yerleşen vatandaşlarının burada eşit koşullar altında iyi bir hayat sürdüklerini, ancak zaman içinde dil ve geleneklerini unutmaya başlayarak asimile olduklarını tespit ettiğini ifade etti.

Adapazarı doğumlu olan ve daha sonra Abhazya'ya yerleşen Parlamenter Soner Gogua ise Türkiye'nin kafkas halkları ve Abhazya için büyük önem taşıdığını belirtirken, bu anlamda Adapazarı ve Düzce'nin de Abhaz kökenli insanların yoğun yaşadığı bir bölge olması nedeniyle özel bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Parlamenterlerden Adleyba Zavur, Düzce'ye ilk kez geldiğini, diasporada yaşayan Abhaz kökenlilerin yaşantısını inceleme imkanı bulduklarını ve gördüklerinden son derece memnun oldukların söylerken; aynı zamanda tarihçi olan Parlamenter Kvarchiya Valeri ise, kendisi de zor dönemlerden geçmesine rağmen göç eden Abhazlara kucak açan Türkiye devleti ve milletine şükran borçları olduğunu ifade etti.

Düzce Abhaz Kültür Derneği Başkanı Oktay Koçak ise, ziyaretin kendilerine son anda haber verildiğini belirterek, bazı parlamenterlerin Düzce'de akrabalarının olduğunu, ziyaret nedeniyle oldukça duygusal olduklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu