banner851

banner955

AMAÇ:KAYIT ALTINA ALMAK

Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS) kapsamında tarımsal istatistiklerin oluşturulması amacıyla Düzce’de sayım başladı. Tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınmasını için yürütülen çalışma için toplam 91 mühendis ve veteriner görev yapıyor.

Yerel Haber 25.07.2014, 10:41
235
AMAÇ:KAYIT ALTINA ALMAK

18 Şubat 2014 tarih ve 28917 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi Yönetmeliği" gereği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, tarım politikalarının oluşturulmasına yönelik olarak tarım işletmelerine ait tarımsal faaliyetlerin tamamının kayıt altına alınması amacıyla Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS) hayata geçirilmiş olup, bu sistemle elde edilen kayıtlardan tarım işletmesi bazında, ülke genelinde tarım istatistiklerinin oluşturulması amaçlanıyor. Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, yapılacak olan tarım sayımının ülkemiz tarım politikalarının doğru oluşturulması için çok önemli olduğunu, bu amaçla İl genelinde tarım sayımında görevli olan 91 mühendis ve veteriner hekime bakanlık tarafından tablet bilgisayarlar dağıtıldığını söyledi.

Bu çalışmalar kapsamında Nasırlı Köyü'ndeki tarım sayımı yapan personelleri yerinde ziyaret eden İl Müdürü Harun Kabaoğlu, “Tarım sayımı ile ilimizde tarımsal faaliyet yapan tüm işletmelerin tarımsal arazi üzerinde yetiştiriciliği yapılan ürünler ile işletmenin tarım alet ve makinaları ile hayvan varlıkları kayıt altına alınacak ve bakanlık merkezindeki veri tabanına aktarılacaktır. Merkez ve ilçelerimizde görev yapan TAR-GEL personeli arkadaşlarımız, sorumlu oldukları bölgelerdeki tarım işletmelerine ait bilgileri dağıtılan tabletler vasıtasıyla kayıt altına alacaklardır. Ayrıca Bakanlığımızca daha önce kayıt altına alınmayan veya alınamayan tarımsal varlıklar da bu sistemle kayıt altına alınmış olacaktır." dedi.

 

 

Haber;C.Üstüner

 

 

 

 

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız