banner851

banner614

"AMERİKAN ZULMÜ" TARTIŞILDI!

Gümüşova Ziraat Odası tarafından bugün düzenlenen toplantıda çiftçilerin kabusu olan Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısında kurtulmanın yöntemleri anlatıldı. Düzce’de ilk kez 1997 yılında görüldüğü bildirilen Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelede çevreye en az zararı olan tarım ilaçlarının uygulanması gerektiği üzerinde duruldu.

banner619
Yerel Haber 28.10.2016, 18:14 29.10.2016, 18:12
2014
"AMERİKAN ZULMÜ" TARTIŞILDI!

Gümüşova Ziraat Odası tarafından bugün ilk kez ilçede geniş kapsamlı bir tarım toplantısı düzenlendi. Gümüşova Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Salih Karabulut, Gümüşova Kaymakamı İsmail Sündük, Düzce Üniversitesi’nde görevli öğretim üyeleri ve çiftçiler katıldı. 

Düzce Üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Sevcan Öztemiz’in Amerikan Kelebeği’nden kurtulmanın yollarıyla ilgili çiftçileri bilinçlendirmek amaçlı yaptığı sunum çiftçiler tarafından yoğun ilgi gördü. 

“Yumurtalarını tek yaprağa bırakmıyor”
1975 yılından önce Marmara’ya, 1982’de Karadeniz’e ve 1997 yılında da Düzce’ye giren bu kelebeğin, yumurtalarını ağaçların dallarının ucuna doğru yer alan yapraklara koymayı tercih ettiğini belirten Öztemiz; “Yumurtalarını sadece tek yaprağa bırakmayarak birkaç yaprak ve dalı birleştirebilir. Ve sadece yaprak damarı kalacak şekilde hemen hemen tüm yaprağı tüketiyor.” diye konuşarak kelebeğin zarar verme şekli hakkında bilgilendirdi.

“En az zararı olan tarım ilaçlarını seçin”
Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele yöntemleri konusunda çiftçilere bilgilendirmelerde bulunan Öztemiz; “Öncelikle mücadeleye gerek olup olmadığına karar verilir. Eğer mücadele gerekli ise öncelikle çevreye en az zararı olan yönteme öncelik verilir. Popülasyon takibi her yıl izlenmeli ve ekonomik zarar eşiğine ulaştığında mücadeleye başlanmalı. Öncelikle kültürel, mekaniksel, fiziksel ve biyolojik mücadele yöntemleri uygulanır. Çevreye faydalı en az zararı olan tarım ilaçları seçilip uygulanır.” diye konuştu.

Mücadele yöntemlerini anlattı
“Bizim için en önemlisi entegre mücadeledir” diyen Öztemiz konuşmasına şöyle devam etti: “Entegre mücadele, bizim için uygun olan tüm mücadele yöntemlerini bir arada kullanmaktır. Bunun takibini önce gözle yapacağız sonra başka alternatiflere yöneleceğiz. Mücadelede ışık tuzağında kelebekler gece ışığa geliyor, içinde de talaşa emdirilmiş bir sıvı var bu onu öldürüyor. Diğeri feromon tuzağı, yani kelebekleri cezp edip öldürür tarım il ve ilçe müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Haziran ve ağustos aylarında özellikle daha fazla yayılmadan larva kümeleri kesilip yakılmak suretiyle imha edilmelidir bu da yöntemlerimizden bir tanesi.” dedi.

Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Amerikan Beyaz Kelebeği’ne seçenek bırakmayın. Örneğin bahçenizde farklı fındık türleri yetiştirip onlara seçenek sunmayın.” diye vurguladı. 

“Toprak analizini ihtiyaç görmelisiniz”
Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, müdürlüğünü yaptığı merkez laboratuarında çiftçilerin ihtiyaçlarına ve tarıma yönelik toprak analizleri yaptığını vurgulayarak şu bilgilendirmelerde bulundu: “Size ve tarıma yönelik toprak analizleri yapıyoruz ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Analiz ihtiyacına değinmek gerekirse toprağı yaşayan bir canlı olarak düşünmelisiniz ve ihtiyacına göre ilacını vermelisiniz. Ucuz bir analizdir bu ve toprağınızın neye ihtiyacı varsa size hızlıca söylemeye imkan sağlayan bir analizdir bu. Bize numuneleri getirdiğinizde 1 hafta içerisinde size analiz sonucunu veriyoruz ve ne yapmanız gerektiğine dair yorumlarda da bulunuyoruz. Toprak analizini ihtiyaç görmelisiniz”.
 

Yorumlar (8)
Ziraat mühendisi 5 yıl önce
Birde insect(böcek familyası) adlandırmalarında veya genel olarak sistematik adlandırma Fransızca yapılmaz Latince yapılır.Yani Amerikan beyaz kelebeği(Hyphantria cunea) dır.Kısacası hocalarımız bilgili bu konuda sizler gibi boş değiller...
Ziraat mühendisi 5 yıl önce
Malesef sizin gibi düşünenler yüzünden bu haldeyiz.Biz icraat için çalışıyoruz fakat siz hala uçak ile ilaç atalım diyorsunuz öbür faydalı böcekleri de öldürüyorsunuz.
Cabir bas 5 yıl önce
Asagida ki yorumumun eksik olan son kelimesi SAYGILARIMLA olacakti eksigi tamamlar Sayin Valimizin ônerimi dkkate alacagini umarim
Cabir bas 5 yıl önce
Kabahat amerîkan beyaz kelebeginde degil sorumlulugun en bûyûgû devlet dairelerinde verimsizce calisan daha dogrusu calisiyor gôzûken her biri ûniversite bitirmis bir kelime dahi yabanci lisan bilmeyen mûhendis diplomali beceriksiz gôrevlilerde ve bunlari yabanci lisan ôgrenmeye zorunlu tutmayan amirlerindedir .DAHA ÖNCELERI DE BU SÜTUNLARDA belirtmistim Amerikan beyaz kelebegi denilen bu zararlinin bir ismide ( CHENÏL PROSESSIONNAIRE, dir ) aksamleyin isinden evine dônerken evine helâl ekmek gôtûrmek isteyen bu kelebegin sorumlusu sayin ilgililer eger kendileri bilmiyorlarsa FRANSIZCA bilen bir tanidiklarinin yardimi ile bu iki kelimeyi internette google ye yazarak bu problemin ûstesinden kelebilecek kapasiteye ulasirlar.Bu yorumumu sayin Valimizin dikkatlerine sunar cani sIkIldikca bos yere kardûze kayak merkezi demecleri veren Kûltûr ve turizm mûdûrûne sorumluluk vererek yabanci lisan bilmeyen Dûzcedeki tûm ûniversite mezunu brokratlar icin FRANSIZCA ve îNGîLîZCE kursu actirsin
Atsız 5 yıl önce
Geceleri tek motorlu uçak seslerini duyan illaki olmuştur.Kirala uçağı at aşağıya özellikle yeşillik yerlere kelebekleri,tamam işte !
Akın 5 yıl önce
İtalyan zulmü ne zaman tartışılacak? Öncü haber bu konuya parmak basan yayınlar bekliyoruz sizden.Karadeniz illerinin tamamının yerel haber ajansları fındığı en ön planda tutuyor
tarafsız taraf 5 yıl önce
Havanda su dövmeyi bırakın artık icraat istiyoruz.
Fındıkçı 5 yıl önce
Amerikan kelebeğinin fındığa zararı %1 dir. İtalyan tekelinin zararı ise %90. Önce emeği sömürenle mücadele edilmeli