banner851

banner955

ARAÇ SÜRÜCÜLERİ DİKKAT!

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile trafikte “Yaya Öncelikli Trafik” düzenine geçiliyor. Buna göre araç sürücüleri artık görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda.

Yerel Haber 01.02.2019, 12:38 03.02.2019, 11:23
1862
banner1032

Her yıl yaklaşık 1700 yayanın hayatını kaybettiği trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırıldı.

Yeni düzenlemeye ilişkin Düzce Valiliği’nden de bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; ‘sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar’ hükmü getirilmiştir” denildi.

Yeni düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda.

Öte yandan yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması ve tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması amacıyla yıl boyunca etkinlikler düzenlenecek.

Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında tüm illerde eş zamanlı olarak Bakan Yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı, İl Valileri/Kaymakamlar, İl/ilçe Emniyet Müdürleri, İl/ilçe Jandarma Komutanlarının katılımıyla devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olunacak.

Haber: Ö.YILMAZ


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
 
 

Yorumlar (13)
yaya da hızlanmalı 4 yıl önce
lütfen sayın yol verilen yayalar, size yol verince sallana sallana geçmeyiniz hızlıca geçiniz ki daha çok yol verilsin
Motorcu 4 yıl önce
Mümkün değil hele biri yol versin yayaya arkadaki sürücüden bide dayak yer
Apsuva 4 yıl önce
Yaya öncelik tabiki olmalı kesinlikle
Bizim yayalarimizda babasının yolu gibi kullanıyorlar i geçitleri dersinki boğaz da yürüyüş teler bı tarafı korurken bu tarafı öldürmyelim
Vatandaş 4 yıl önce
Avuç içi kadar İstanbul caddesini yönetemediniz daha . Nedir bu aç kapa .. Kapatında çevre yollar mahalleler gelişsin trafik yoğunluğu azalsın buralara sosyal yaşam alanları getirin veya sizler yapın. Düzcemiz bulunmaz bir şehir kıymet bile
ŞOFÖR 4 yıl önce
ÖNCE YAYAYA KIRMIZI IŞIKTA BEKLEMESİNİ ÖĞRETSİNLER ESKİ KIZILAY MEYDANINDAKİ IŞIKLARDA ARABALARA KIRMIZI YANINCA DURUYOR BEKLİYOR YAYAYA KIRMIZI YANINCA GİDEN ARABANIN ÖNÜNE ATLIYOR BİRDE ARABALARA FIRCA ATMAYA CALIŞIYOR ÖNCE YAYAYALARA KURALLARIÖĞRE
Aa 4 yıl önce
Lütfen yayaların da sadece yaya geçidini kullanmalarını sağlayalım. İstanbul Caddesi'nde her yerden yaya giriyor yola. Arabalara mı dikkat edelim sağa sola bakmadan yol fırlayan yayalara mı?
Ömer SİVRİKAYA 4 yıl önce
İnşAllah yarı yolda kalmaz.
birisi 4 yıl önce
hayvan gibi kasisler var zaten arabanın canını lan ister istemez yavaşlatıyor .....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
parçalı bulutlu